Bloomberg. Լոս Անջելեսի հրդեհները ռեկորդային ապահովագրական վնասներ են հասցրել
Bloomberg-ը՝ հղում անելով Munich Re ընկերության տվյալներին, հաղորդում է, որ հունվարին Լոս Անջելեսի անտառային հրդեհները կազմել են 2025 թվականի առաջին կեսին ապահովագրված բոլոր վնասների կեսը՝ գերազանցելով ապահովագրական ընկերությունների կրած վնասները 2011 թվականին Ճապոնիայում Ֆուկուսիմայի աղետից հետո։
«Աշխարհում տեղի ունեցած բնական աղետները տարվա առաջին կեսին արդեն իսկ պատճառել են 80 միլիարդ դոլարի ապահովագրված վնասներ, որոնցից 2025 թվականի առաջին շաբաթներին Լոս Անջելեսի տարածքում և շրջակայքում տեղի ունեցած հրդեհները կազմել են ընդհանուրի կեսը», - ասվում է զեկույցում։
Գործակալությունն ընդգծում է, որ նույնիսկ այն ապահովագրական վնասները, որոնք արձանագրվել էին 2011 թվականին Ճապոնիայի Ֆուկուսիմա քաղաքում Ֆուկուսիմա-1 ատոմակայանում վթարից հետո, այդքան էլ բարձր չեն եղել։
Munich Re-ի ներկայացուցիչը գործակալությանը հայտնել է, որ ընկերությունը 2025 թվականի երկրորդ կեսին ակնկալում է ավելի մեծ ապահովագրական վնասներ, քանի որ այս ժամանակահատվածը սովորաբար ավելի հարուստ է բնական աղետներով՝ Հյուսիսային Ամերիկայում փոթորիկների սեզոնի պատճառով: Կալիֆոռնիայում հրդեհների վնասը գնահատվում է հարյուրավոր միլիարդավոր դոլարներ: Դրանք սկսվել են հունվարի 7-ին և ճանաչվել են որպես նահանգի պատմության մեջ ամենամեծը: Իշխանությունների տվյալներով՝ հրդեհների տարածքը գերազանցել է 16 հազար հեկտարը: Զոհվել է առնվազն 25 մարդ: Օդերևութաբանները նշում են, որ հրդեհի արագ տարածումը պայմանավորված է չոր և քամոտ եղանակով:

Лесные пожары, охватившие Лос-Анджелес в январе, привели к половине всех страховых убытков за первое полугодие 2025 года, превзойдя убытки страховых компаний после катастрофы в японской Фукусиме в 2011 году, передает агентство Блумберг со ссылкой на данные компании Munich Re.
"Стихийные бедствия по всему миру уже привели к страховым убыткам на сумму 80 миллиардов долларов в первой половине года, причем пожары в районе Лос-Анджелеса и вокруг него в первые недели 2025 года составили половину от общего числа", - говорится в сообщении.
Агентство подчеркивает, что даже страховые убытки после бедствия в японском городе Фукусима в 2011 году после землетрясения и цунами, которое привезло к аварии на АЭС "Фукусима-1", были не такими высокими, передает РИА Новости.
Представитель Munich Re заявил агентству, что компания ожидает еще большие страховые убытки во второй половине 2025 года, поскольку это время обычно более богато на природные катаклизмы из-за сезона ураганов в Северной Америке.
Ущерб от пожаров в Калифорнии оценивают в сотни миллиардов долларов. Они начались 7 января и признаны самыми масштабными в истории штата. По данным властей, площадь возгораний превысила 16 тысяч гектаров. По меньшей мере 25 человек погибли. Причиной быстрого распространения огня метеорологи называют сухую и ветреную погоду.