Վատ նախադեպ է, ինչքանո՞վ ենք վստահ, Աստված մի արասցե, որ Արցախյան հերոսամարտին նվիրված հուշարձանների հետ էլ նույն ձև չեն վարվի. Քանդակագործ
Տևական ժամանակ է Արթիկ համայնքի շատ բնակիչներ, արվեստագետներ, հասարակական, քաղաքական գործիչներ ահազանգում են՝ Արթիկում փորձում են ապամոնտաժել Հայրենական Մեծ պատերազմում զոհվածներին նվիրված հուշարձանը։
Պատմաբան, քաղաքական մեկնաբան Դերենիկ Մալխասյանը գրել է. «Արթիկի տեղական իշխանությունները որոշում են կայացրել ապամոնտաժել և տեղափոխել Արթիկում տեղադրված Հայրենական Մեծ պատերազմում զոհվածների հիշատակին նվիրված հուշարձանը։ ՀՀ կառավարությունն էլ իր հերթին թույլատրել է հուշարձանի ապամոնտաժումն ու տեղափոխությունը։
Արթիկ քաղաքի Ազատության հրապարակում 1965թ-ին կառուցված հուշակոթողը հանրապետական նշանակության հուշարձանի կարգավիճակ ունի ու անհասկանելի է, թե ինչո՞վ է այն խանգարում հրապարակին, որ փորձում են ապամոնտաժել։
Մտավախություն կա, որ ապամոնտաժումը իրականում նախաձեռնել է Նիկոլ Փաշինյանի իշխանությունը։ Վերջինս փորձում է գնալ Արևելյան Եվրոպայի, Բալթյան երկրների ու Ուկրաինայի հետքերով, որտեղ հակառուսական քաղաքականության շրջանակներում մասսայաբար ոչնչացնում են Հայրենական պատերազմի հետ կապ ունեցող հուշարձանները։
Եթե հաջողվեց Արթիկում ապամոնտաժել հուշարձանը, ապա մեծ հավանականությամբ այս օրինակին կարող են հետևել նաև մյուս համայնքները»։
Panorama.am-ի հետ զրույցում Գյումրու Քանդակագործության ազգային պարկ-թանգարանի տնօրեն, քանդակագործ Արթուր Գևորգյանն ասաց, որ Հայաստանում երբեք պետական մշակութային ժառանգություն համարվող, անձնագիր ունեցող հուշարձան չի ապամոնտաժվել, անհրաժեշտության դեպքում տեղում է վերականգնվել։
«Եթե հիշում եք, Երևանում շենքերից մեկը փորձեցին համարակալել, ապամոնտաժել և այլ տեղ հավաքել։ Մինչև հիմա չի հավաքվել ու չի հավաքվելու։
Այս դեպքում խոսքը գնում է Հայրենական մեծ պատերազմի զոհված զինվորների փառքի հուշարձանի մասին, որոնք այսօր աշխարհում հակառուսական տրամադրություններով պայմանավորված ապամոնտաժվում են։
Եթե Հայաստանում առաջին անգամ նմանատիպ հուշարձան է ապամոնտաժվելու, թեև թույլ երանգով փորձում են նաև հավաստիացնել, որ վաղը կհավաքվի... Ոչ թե մտավախություն ունեմ, այլ անհանգստություն ունեմ և առավել քան ենթադրում եմ, որ դա երկարաձգվելու է։ Այսինքն, եթե այսօր ապամոնաժեն, վաղն ինչ-որ տեղ հավաքելը դառնալու է այդ համայնքի համար գլխացավանք»,- ասաց քանդակագործը։
Նա նշեց, որ ԿԳՄՍ նախարարության և ապամոնտաժման հարցով հետաքրքրվածների կողմից հրապարակված փաստաթղթերում նշվում է 5 միլիոն դրամ. «Նման ծավալի հուշարձան ապամոնտաժել և վերականգնել հնարավոր չէ այդ գումարով, գումարը շատ քիչ է»։
Ա. Գևորգյանը նաև նշեց, որ հուշարձանի ապամոնտաժման ու տեղափոխման հետ կապված հետաքրքրվածների շրջանակում հանրային քննարկում չի եղել։ Ըստ նրա, հետաքրքրվածների շրջանակում են այլ համայնքներից մասնագետներ, պատերազմի մասնակիցների զավակներ ու իրավահաջորդներ, այլ մտահոգ քաղաքացիներ, որպեսզի հասկանան, թե ինչքանով է հիմնավոր հուշարձանի տեղափոխությունը։
Նա ասաց, որ անգամ տեղական մշակութային ժառանգություն համարվող, անձնագիր ունեցող ցանկացած կառույց, որն իրենից արժեք է ներկայացնում, տեղափոխման, մնացած գործընթացների համար պետք է ունենա կառավարության որոշում, որտեղ մի քանի կետերով հիմնավորվի գործընթացը։
Ինչո՞ւ են ուզում հուշարձանն ապամոնտաժել ու տեղափոխել
«Հանդիպումների ժամանակ, նաև պատասխանատուների հետ խոսակցության ընթացքում լսել եմ՝ ասում են, այդ հուշարձանը փակում է Արթիկի համայնքապետարանի շենքը։ Դա ամենամեծ աբսուրդն է։ 1957 թվականին ձեռնարկված և 1965 թվականին բացված հուշարձանը և համայնքապետարանի շենքը, հարակից շենքներն ունեն քաղաքաշինական հստակ գիծ, կառուցվածք, մեկը մյուսին չեն խանգարում։ Այսինքն միջավայրը քաղաքաշինական նորմատիվներին, քաղաքաշինական գծին համապատասխան են։
Ասում են՝ սարքելու են հանգստի գոտի։ Հուշարձանի տարածքում ևս շատրվան, նստարան կա, տարածք, որը վերականգնելուց հետո կարող է դառնալ հանգստի տարածք։ Բնականաբար, աբսուրդ է մի հանգստի տարածքն ապամոտաժելն ու մեկ այլ հանգստի տարածք կառուցելը»,- ասաց Ա.Գևորգյանը։
Նա ընդգծեց, որ բարոյականության և արժեհամակարգային լուրջ ճգնաժամ է ստեղծվում, երբ որ Հայաստանում Հայրենական մեծ պատերազմի հուշարձան է ապամոնտաժվում։
«Հարցը գաղափարական է. արդյո՞ք ուրանում ենք մեր պապերի թողած հաղթանակը, չե՞նք ընդունում այդ հաղթանակը։ Լուրջ հարց է՝ իսկ ի՞նչ հիմքով ենք մենք դաստիարակելու մեր ապագա սերունդներին։ Շատ վատ նախադեպ է ստեղծվում, եթե այսօր Հայրենական մեծ պատերազմի հաղթանակին նվիրված հուշարձան է ապամոնտաժում, կապ չունի՝ վաղը կհավաքվի մի տեղ, թե ոչ, վաղը ինչքանո՞վ ենք վստահ, Աստված մի արասցե, որ Արցախյան հերոսամարտին նվիրված հուշարձանների հետ կապված նույն ձև չեն վարվի քաղաքաշինական տարբեր պատճառաբանություններով։ Ինչքանով ենք վստահ դրանում»։
Panorama.am-ը դիմեց Արթիկի համայնքի ղեկավարի օգնական Սևակ Պետոյանին, պարզելու՝ արդյո՞ք հուշարձանը ապամոնտաժվում է, տեղափովո՞ւմ է, եթե այո՝ ի՞նչ նպատակով է դա արվում։
«Մոտ օրերս Արթիկի համայնքապետարանը նշված հարցի շուրջ պաշտոնական հայտարարություն կտեղադրի, միգուցե մամուլի ասուլիս կհրավիրի, բոլոր հարցերի պատասխանները կտրվեն»,- ասաց Պետոյանը։

Скульптор: Опасный прецедент, насколько мы уверены, что посвященные Арцахской войне памятники не постигнет та же участь?
16:49 29/07/2025
Уже длительное время очень многие жители общины Артик, деятели искусства, общественные и политические деятели бьют тревогу: в Артике предпринимаются попытки демонтировать памятник, посвященный павшим в Великой Отечественной войне.
Историк и политический обозреватель Дереник Малхасян написал: «Местные власти Артика приняли решение демонтировать и перенести памятник, посвященный памяти павших в Великой Отечественной войне. Правительство Армении, в свою очередь, также одобрило демонтаж и перенос памятника.
Памятник, возведенный в 1965 году на площади Свободы города Артик, имеет статус памятника республиканского значения, и совершенно непонятно, чем он мешает площади, раз уж его хотят демонтировать.
Существует опасение, что инициатором демонтажа в действительности является власть Никола Пашиняна, которая, возможно, пытается следовать примеру стран Восточной Европы, Балтии и Украины, где в рамках антироссийской политики массово уничтожаются памятники, связанные с Великой Отечественной войной.
Если памятник в Артике будет демонтирован, то велика вероятность того, что за этим примером последуют и другие общины».
В беседе с корреспондентом Panorama.am директор Национального парка-музея скульптуры в Гюмри, скульптор Артур Геворкян отметил, что в Армении никогда не демонтировали памятники, признанные государственным культурным наследием и имеющие паспорт. В случае необходимости они восстанавливались на месте.
«Если помните, в Ереване пытались пронумеровать одно из зданий, демонтировать его и собрать в другом месте. До сих пор не собрали — и не соберут.
В данном случае речь идет о памятнике славы павшим солдатам Великой Отечественной войны. Сегодня в мире, под влиянием антироссийских настроений, такие памятники демонтируются.
Если в Армении впервые будет демонтирован подобный памятник, пусть даже под слабыми заверениями, что его “соберут завтра”… У меня не просто опасения, я обеспокоен и более чем уверен, что процесс затянется. То есть если демонтируют сегодня, то сборка завтра где-либо станет головной болью для общины», – заявил скульптор.
Он также отметил, что в документах, опубликованных министерством образования, науки, культуры и спорта и заинтересованными в демонтаже, указана сумма в 5 миллионов драмов.
«Демонтировать и восстановить памятник такого масштаба невозможно за эти деньги – сумма слишком мала», – подчеркнул А. Геворкян.
По его словам, по вопросу демонтажа и переноса памятника не было общественного обсуждения. В круге заинтересованных – специалисты из других общин, дети и правопреемники участников ВОВ, обеспокоенные граждане, стремящиеся понять, насколько обоснован перенос памятника.
Он добавил, что даже в случае с объектами, признанными местным культурным наследием и имеющими паспорт, при их переносе или других процессах должно быть правительственное решение, в котором по пунктам обосновывается весь процесс.
Почему хотят демонтировать и перенести памятник?
«Во время встреч и разговоров с ответственными лицами, я слышал, говорят: “этот памятник закрывает здание мэрии Артика”. Это – полный абсурд. Памятник, строительство которого началось в 1957 году и который был открыт в 1965 году, здание мэрии и прилегающие здания имеют четкую градостроительную линию и структуру, и они друг другу не мешают. Вся среда соответствует градостроительным нормам.
Говорят, собираются сделать зону отдыха. Но и на территории памятника есть фонтан, скамейки и пространство, которое, после восстановления, может стать зоной отдыха. Это очевидный абсурд – демонтировать одну зону отдыха, чтобы построить другую», – сказал Геворкян.
Он подчеркнул, что демонтаж памятника ВОВ в Армении создаст серьезный моральный и ценностный кризис:
«Вопрос идеологический: отрекаемся ли мы от победы наших дедов? Не признаем мы эту победу?
Это серьезный вопрос: на основе чего мы собираемся воспитывать грядущие поколения?
Создается опасный прецедент – если сегодня демонтируется памятник, посвященный Победе в Великой Отечественной войне, неважно, соберут ли его потом, или нет, – то насколько мы уверены в том, что, не дай Бог, завтра памятники, посвященные Арцахской войне, не постигнет та же участь – под предлогом “градостроительных соображений”? Насколько мы в этом уверены?»
Портал Panorama.am обратился к помощнику главы общины Артик Севаку Петояну, чтобы узнать, действительно ли памятник демонтируют и переносят, и с какой целью.
«В ближайшие дни администрация общины Артик опубликует официальное заявление по этому вопросу, возможно, будет созвана пресс-конференция – на все вопросы будут даны ответы», – сообщил Петоян.