Ռուսաստանը հույս ունի, որ Ադրբեջանը, նաև Հայաստանը հասկանում են ՆԱՏՕ-ի հետ համագործակցության ռիսկերը. Զախարովա
16:55 30/07/2025
Հյուսիսատլանտյան դաշինքը ձգտում է ամրապնդել իր դիրքերը Հարավային Կովկասում՝ տարածաշրջանի ներուժն օգտագործելու Ռուսաստանի հետ աշխարհաքաղաքական դիմակայության համար: Ինչպես հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը, այս մասին ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան՝ պատասխանելով լրագրողի հարցին, թե ՌԴ-ն ինչպես է արձագանքում ՆԱՏՕ-ի հետ մերձանալու մասին Ադրբեջանում հնչող կոչերին:
«ՆԱՏՕ-ն որպես դաշինք և նրա առանձին անդամ պետությունները արդեն մի քանի տարի փորձում են ամրապնդել իրենց դիրքերը Հարավային Կովկասում», - ասել է դիվանագետը և հավելել «Ո՞րն է դաշինքի նպատակը: Կարծում եմ՝ դա ակնհայտ է՝ տարածաշրջանի երկրների ներուժն ու ռեսուրսներն օգտագործել Արևմուտքի կոլեկտիվ շահերից ելնելով, հատկապես մեր երկրի հետ աշխարհաքաղաքական դիմակայության առումով»:
Միևնույն ժամանակ, Զախարովան նշել է, որ Արևմուտքին «հետխորհրդային տարածքում որևէ հավասար հարաբերություն պետք չէ, նրանք պետք է վերցնեն ռեսուրսներ, երկրները միմյանց դեմ հանեն, ամեն ինչ կրակի մատնեն և վարվեն ինչպես տիպիկ գաղութարարներ, ստրկացնողներ և իմպերիալիստներ»:
Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչը նաև հույս հայտնեց, որ տարածաշրջանի երկրները, այդ թվում՝ Ադրբեջանը, նաև Հայաստանը, գիտակցում են ՆԱՏՕ-ի հետ խորացող համագործակցության հետ կապված իրավիճակի սրման բոլոր առկա ռիսկերը։
«Բոլորը գիտեն, թե ինչով է սա ավարտվում՝ որտեղ էլ որ հայտնվի Հյուսիսատլանտյան դաշինքը, այնտեղ պարտադրվում է առճակատում, աճում է ռազմական լարվածությունը, և մոռացվում են այնպիսի բառեր, ինչպիսիք են խաղաղությունն ու կայունությունը», -ասաց Զախարովան։

Мария Захарова: Россия надеется, что Армения и Азербайджан осознают риски углубления взаимодействия с НАТО
16:34 30/07/2025
Североатлантический альянс стремится укрепить свои позиции на Южном Кавказе с целью использования потенциала региона для геополитического противостояния с Россией. Как передает ТАСС, об этом заявила на брифинге официальный представитель МИД РФ Мария Захарова.
"НАТО в целом как блок и его отдельные государства-члены не первый год пытаются зацепиться или как-то укрепиться на Южном Кавказе, - сказала дипломат. - Какова цель альянса? Я думаю, что очевидно - это использовать потенциал и ресурсы стран региона в интересах коллективного Запада, особенно в части, касающейся геополитического противостояния с нашей страной".
При этом Захарова заметила, что Западу не нужны "никакие равноправные отношения на пространстве постсоветском, им нужно забрать ресурсы, стравить страны, поджечь это все и вести себя, как типичные колонизаторы и поработители, империалисты".
Официальный представитель МИД РФ также выразила надежду, что страны региона, в том числе Азербайджан и Армения, осознают все существующие риски усугубления ситуации при углублении взаимодействия с НАТО. "Всем хорошо известно, чем это заканчивается - везде, где появляется Североатлантический альянс, насаждается конфронтация, растет военная напряженность, забываются такие слова как мир и стабильность", - заявила Захарова.