Արմեն Աշոտյանը մեկնաբանել է Սերգեյ Լավրովի հոդվածը
ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը ընկերների միջոցով ֆեյսբուքյան իր էջում արձագանքել է  ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովին։
«Քանի որ նա դեռևս վարչապետ է, նշանակում է, որ ժողովուրդը համաձայն է նրա քաղաքականության հետ» ոճով փաստարկները չեն գործում։
(Մեկնաբանություն նախարար Լավրովի հոդվածի վերաբերյալ)
Մեծ հետաքրքրությամբ կարդացի Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարարի հոդվածը՝ նվիրված Հելսինկիի եզրափակիչ ակտի և ԵԱՀԿ ստեղծման 50-ամյակին։
Նախարար Լավրովի ծրագրային հոդվածին իմ համեստ արձագանքի թեման ոչ այնքան կազմակերպության գործունեության գլոբալ գնահատականն է (այս առումով ես ինձ թույլ կտամ համաձայնվել նախարարի կողմից ներկայացված բազմաթիվ փաստարկների հետ), որքան ԵԱՀԿ մանդատի տարածաշրջանային չափագրումը՝ ի դեմս նրա Մինսկի խմբի դերին՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հարցում։
Նախկին Խորհրդային Միության տարածքում ամենաերկարատև և արյունալի հակամարտության փոխադարձաբար ընդունելի լուծում գտնելու միակ միջազգային լեգիտիմ ձևաչափի աշխատանքի գնահատականը, որը տվել է նախարար Լավրովը, անկեղծորեն հիասթափեցնող է իր երկակի չափանիշներով (այդքան քննադատված «արևմտյան» պրակտիկայում), ձեռքերը լվանալով և պատասխանատվությունը իրենից հանելու փորձով՝ արևմտյան դիվանագիտության լավագույն ավանդույթներով, այդքան չսիրված (հաճախ՝ լավ պատճառներով) պարոն Լավրովի կողմից և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի գործունեության մասին ալիևյան նարատիվով։
1. Երկակի չափանիշներ։
ա) Գնահատելով Մինսկի խմբի աշխատանքը՝ ասելով թե «ԵԱՀԿ-ն ձախողվեց նաև Լեռնային Ղարաբաղում։ Մինսկի խումբը չի կարողացել պայմաններ ստեղծել հակամարտող կողմերի միջև երկխոսության համար…», հարգարժան նախարարը, բառացիորեն մեկ պարբերություն վերևում, հիշատակելով Մերձդնեստրի հակամարտությունը, չնայած խնդրի չլուծված լինելուն, ոչ միայն ձեռնպահ է մնում նման կոշտ և անզիջում հայտարարություններից, այլև արտահայտում է իր ափսոսանքը ապագա «5 + 2» ձևաչափի համար, որը, նրա խոսքերով, «սպանվում» է արևմտյան գործընկերների կողմից։
բ) Հոդվածում կրկնակի ստանդարտների մեկ այլ օրինակ են սահմանների անձեռնմխելիության սկզբունքին բազմաթիվ հղումները և ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքի սկզբունքի վերաբերյալ լռությունը, որը նույն Հելսինկիի եզրափակիչ ակտում նշված է որպես 10 սկզբունքներից մեկը: Նման միակողմանիությունը զարմանալի է, քանի որ բարձրաստիճան ռուս պաշտոնյաները, այդ թվում՝ պարոն Լավրովը, շատ հաճախ են հղում անում ինքնորոշման սկզբունքին Ուկրաինայում պատերազմի համատեքստում և այդպիսով պաշտպանում իրենց դիվանագիտական դիրքորոշումը: Հիշեցնեմ, որ այս սկզբունքը երեք հիմնասյուներից մեկն է, որի վրա ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը մշակել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հիմնական սկզբունքները։
2. «Ձեռքերը լվանալը»
ա) Եթե նախարար Լավրովի խոսքով՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը անարդյունավետ էր, ապա պետք է հիշել, որ 9 պետություններից բաղկացած այս խումբը իր հիմնական լիազորությունները հանձնարարել է երեք համանախագահներին, որոնց թվում Ռուսաստանի Դաշնությունն առաջատար դեր է խաղացել: Ավելին, նախարար Լավրովն ինքը մասնակցել է տասնյակ հանդիպումների՝ երկկողմ և բազմակողմ ձևաչափերով, որոնք ուղղված էին այս հակամարտության արդարացի կարգավորման փոխադարձաբար ընդունելի բանաձևի մշակմանը:
բ) Գաղտնիք չէ, որ ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների բազմաթիվ առաջարկներ տորպեդահարվել են Ադրբեջանի ղեկավարության ապակառուցողական մոտեցմամբ, որին ի պատասխան համանախագահները, այդ թվում՝ Ռուսաստանը, ձեռնպահ են մնացել Ալիևին գոնե հրապարակայնորեն քննադատելուց և ադրբեջանական դիրքորոշման վրա ազդելու արդյունավետ միջոցներից, ինչը նպաստել է հակամարտության ձգձգմանը, միջազգային ասպարեզում համանախագահների հեղինակության խարխլմանը և Ադրբեջանի ղեկավարության անպատիժ ցինիզմին:
գ) Որքան էլ ցավալի և տխուր լինի, պետք է նաև նշել, որ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունից հետո տարածաշրջանում խաղաղությունը պահպանելու հիմնական նախաձեռնությունն անցել է Ռուսաստանի Դաշնությանը: Այո, Արցախում Ռազմական գործողությունների մեկնարկը ԵԱՀԿ ՄԽ-ն շարունակում էր գործել։ Սա հաստատվում է խմբի համանախագահների մի շարք հայտարարություններով և հանդիպումներով։ Սակայն «գետնի վրա» հակամարտության թե՛ քաղաքական, թե՛ ռազմական, թե՛ մարդասիրական բաղադրիչները գտնվում էին ռուսական ազդեցության տակ։ Եվ ոչ ոք չի չեղարկել Ռուսաստանի լրացուցիչ պարտավորությունները այս համատեքստում։
3. Ադրբեջանական արձագանք։
ա) Նախագահ Ալիևը նախկինում քննադատել է ԵԱՀԿ ՄԽ-ի գործունեությունը, սակայն Լեռնային Ղարաբաղի էթնիկ զտումներից և տարածաշրջանն անմարդաբնակ դարձնելուց հետո Ադրբեջանի ղեկավարության հռետորաբանությունը խախտում է ինչպես Հելսինկյան եզրափակիչ ակտի կոնկրետ սկզբունքները, այնպես էլ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների նկատմամբ լի է ցինիզմով և անամոթությամբ։ Տարօրինակ է, որ նախարար Լավրովի դիրքորոշումը ԵԱՀԿ ՄԽ անարդյունավետ գործունեության գնահատման վերաբերյալ այդքան զարմանալիորեն համընկնում է Ադրբեջանի նախագահի դիրքորոշման հետ, հատկապես ռուս-ադրբեջանական հարաբերություններում լարվածության նոր փուլի համատեքստում։
բ) Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության «լուծված» լինելու մաս դիրքորոշումը ոչ միայն ադրբեջանական դիրքորոշման փաստացի կրկնօրինակն է, այլև Ադրբեջանի ռազմական հանցագործությունների, միջազգային իրավունքի խախտման և Ղարաբաղի հայերի էթնիկ զտման անհերքելի փաստի օրինականացնում է։
Լիովին կիսելով այս իրավիճակում Հայաստանի ներկայիս ղեկավարության մեղքի մասին Ռուսաստանի ղեկավարների կողմից ավելի վաղ հնչեցված գնահատականները, չեմ կարող անտեսել այն փաստը, որ նույնիսկ Պրահայում Փաշինյանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղը՝ որպես Ադրբեջանի մաս ճանաչումը միջազգային կազմակերպություններին և դե յուրե Մինսկի խմբի ներկայիս համանախագահներին չի ազատում պատասխանատվությունից՝ բռնի տեղահանված հայերի ճակատագրի, նրանց վերադարձի իրավունքի, նրանց մշակութային և հոգևոր ժառանգության պահպանման միջազգային երաշխիքների և ապագայում նրանց անվտանգության համար։ Ցավոք, Ռուսաստանի արտգործնախարարի ո՛չ այս հոդվածում, ո՛չ էլ այլ հրապարակային ելույթներում չի նշվում այս պատասխանատվությունն ու պատրաստակամությունը՝ պաշտպանելու անարդարացիորեն ճնշվածների իրավունքները, ովքեր հավատում էին ինչպես միջազգային ինստիտուտներին, այնպես էլ ռուսական «ճակատագրական» ներկայությանը։
Հարգելի՛ նախարար Լավրով,
Փաշինյանի ռեժիմի կողմից թույլ տրված սխալները, սխալ հաշվարկները և ազգային շահերի բացահայտ դավաճանությունը հայ ժողովրդին, նրա ընկերներին ու դաշնակիցներին չեն ազատում իրավիճակի համար պատասխանատվությունից։
Հակառակ դեպքում միայն կամրապնդվի տարիների ընթացքում ձևավորված այն տպավորությունը, որ Նիկոլ Փաշինյանի կողմից վարվող արկածախնդիր գիծը, առնվազն, վայելում է Ռուսաստանի լուռ համաձայնությունը կամ նույնիսկ փաստացի խրախուսանքը։
Նիկոլ Փաշինյանը ողջ հայ ժողովուրդը չէ, «քանի որ նա դեռ վարչապետ է, նշանակում է, որ ժողովուրդը համաձայն է նրա քաղաքականության հետ» ոճով փաստարկները չեն գործում։ Կա նույն Ուկրաինայի օրինակը, որտեղ ռուսական քաղաքականությունը, երբ ողջ ուկրաինացի ժողովուրդն չի նույնականացվում նախագահ Զելենսկու հետ։

Армен Ашотян ответил Сергею Лаврову
Находящийся под домашним арестом заместитель председателя Республиканской партии Армении (РПА) Армен Ашотян прокомментировал статью министра иностранных дел РФ Сергея Лаврова.
«ОБСЕ не справилась и в Нагорном Карабахе. Минская группа так и не смогла создать условия для диалога между конфликтующими сторонами, а после того, как ее западные участники вышли из взаимодействия с Россией, она и вовсе утратила всякий смысл», –  отметил глава МИД РФ в своей статье, опубликованной в «Российской газете»
«С большим интересом ознакомился со статьей министра иностранных дел Российской Федерации, посвящённой 50-летию Хельсинского Заключительного Акта и созданию ОБСЕ.
Предметом моей скромной реакции на программную статью министра Лаврова является не столько глобальная оценка деятельности организации (в этом плане позволю себе согласиться со многими аргументами, приведенными министром), сколько региональное измерение мандата ОБСЕ в лице её Минской группы по урегулированию Нагорно-карабахского конфликта.
Оценка работы единственного международного легитимного формата по поиску взаимоприемлемого решения самого застарелого и кровавого конфликта на территории бывшего Советского Союза, данная министром Лавровым, откровенно обескураживает своими двойными стандартами (столь критикуемыми в «западной» практике), умыванием рук и попыткой снятие ответственности с себя - в лучших традициях столь нелюбимой ( часто- по делу) господином Лавровым западной дипломатии и фактическим повторением алиевского ( sic! ) нарратива о деятельности МГ ОБСЕ.
Но обо всём по порядку.
1. Двойные стандарты.
а) Оценивая работу МГ как «ОБСЕ не справилась и в Нагорном Карабахе. Минская группа так и не смогла создать условия для диалога между конфликтующими сторонами…», уважаемый министр буквально абзацем выше, упоминая Приднестровский конфликт, не смотря на неурегулированность проблемы, не только воздерживается от столь резких и бескомпромиссных заявлений, но и выражает свое сожаление по поводу будущего формата «5 + 2», который, по его выражению, «убивают» западные партнёры.
б) Ещё одним примером двойных стандартов в статье являются многочисленные ссылки на принцип нерушимости границ и замалчивание принципа права народа на самоопределение, упомянутого в том же Хельсинском Заключительном Акте в качестве одного из 10 принципов. Подобная однобокость вызывает удивление, так как российские высокопоставленные официальные лица, в том числе господин Лавров, в контексте войны в Украине очень часто ссылаются именно на принцип самоопределения и этим подкрепляют свою дипломатическую позицию. Напомню, что именно этот принцип является одним из трёх китов, на которых МГ ОБСЕ были выработаны базовые принципы урегулирования Нагорно-карабахского конфликта.
в) Справедливо критикуя молчание западных, в том числе институтов ОБСЕ, по поводу религиозных притеснений в различных членах организации, господин Лавров упоминает гонения на Эстонскую православную церковь, обходя стороной атаки действующего армянского режима на Армянскую Апостольскую церковь.
2. «Умывание рук»
а) если по словам министра Лаврова Минская группа ОБСЕ была неэффективной, то следует вспомнить, что состоявшая из девяти государств данная группа делегировала свои основные полномочия тройке сопредседателей, среди которой ведущую роль играла и Российская Федерация. Более того, сам министр Лавров участвовал в десятках встреч как в двустороннем, так и в многостороннем формате, целью которых была выработка взаимоприемлемой формулы справедливого разрешения данного конфликта
б) Не секрет, что многочисленные предложения сопредседателей МГ ОБСЕ торпедировались деструктивным подходом азербайджанского руководства, в ответ на который сопредседатели,в том числе Россия, воздерживались как минимум от публичной критики Алиева и от действенных мер воздействия на азербайджанскую позицию, что способствовало пролонгации конфликта, подрыву авторитета сопредседателей на международной арене и безнаказанному цинизму азербайджанского руководства.
в) Как бы ни было больно и печально, следует также упомянуть, что после трёхстороннего заявления от 9 ноября 2020г. основная инициатива по поддержанию мира в регионе перешла именно к Российской Федерации. Да, до начала СВО МГ ОБСЕ продолжала функционировать. Подтверждением этого являются ряд заявлений и встреч сопредседателей группы. Однако «на земле» как политическая, так и военная и гуманитарная составляющие конфликта находились под решающим российским влиянием. И дополнительные российские обязательства в данном контексте никто не отменял.
3. Азербайджанское эхо.
а) президент Алиев критиковал деятельность МГ ОБСЕ и раньше, однако после этнической чистки Нагорном Карабахе и деарменизации региона риторика азербайджанского руководства нарушает как конкретные принципы Хельсинского Заключительного акта, так и полна циничности и наглости по отношению к странам-сопредседателям группы. Странно, что позиция министра Лаврова об оценке неэффективной деятельности МГ ОБСЕ столь разительно совпадает с позицией азербайджанского президента, тем более в условиях нового витка напряженности российско-азербайджанских отношениях.
б) отношение к Нагорно-карабахскому конфликту как «разрешенному» не только являются фактической репликой азербайджанской позиции, но и легитимизирует военные преступления Азербайджана, нарушение им международного права и неоспоримый факт этнической чистки армян Карабаха. Полностью разделяя оценки о вине нынешнего армянского руководства в данной ситуации, озвученные руководителями России ранее, не могу обойти вниманием тот факт, что даже Пражское признание Нагорного Карабаха частью Азербайджана со стороны Пашиняна не снимает ответственности с международных организаций и de jure действующих сопредседателей МГ за судьбу насильственно переселенных армян Карабаха, за их право на возвращение, за международные гарантии сохранения их культурного и духовного наследия и за их безопасность в будущем. К сожалению, ни в данной статье, ни в иных публичных выступлениях руководителя российского МИД этой ответственности и готовности защищать права несправедливо угнетённых, поверивших как в международные институты, так и в «судьбоносность» российского присутствия карабахских армян не прослеживается.
Уважаемый министр Лавров,
Ошибки, просчеты и откровенное предательство национальных интересов со стороны режима Пашиняна не снимает ответственности за ситуацию не только с армянского народа, но и с его друзей и союзников.
В противном случае лишь укрепляется созданное годами впечатление, что авантюристская линия, проводимая Николом Пашиняном, как минимум, пользуется молчаливым согласием, или более того - фактическим поощрением со стороны России.
Никол Пашинян – это ещё не весь армянский народ, доводы в стиле «раз он до сих пор премьер-министр, значит народ согласен с его политикой» не работают. Есть же пример той же Украины, где российская политика не отождествляет весь украинский народ с президентом Зеленским», - написал Ашотян.