Բանկային զեղծարարությունից տուժած 500-ից ավել քաղաքացիների հետ կնքվել են պայմանագրեր. Դանիել Ազատյան
14:35 01/08/2025
«Հայաստանի բանկերի միությունը նույնպես ներգրավված է եղել այդ գործընթացի մեջ, ակտիվորեն շփվել է ԿԲ-ի, մյուս մասնավոր բանկերի հետ և այդ դեպքերը մանրամասն ուսումնասիրվել են բանկերի ներսում և իրավապահ մարմինների կողմից»,-հրավիրված ասուլիսում հայտնեց Հայաստանի բանկերի միության նախագահ Դանիել Ազատյանը՝ անդրադառնալով բանկերի հաճախորդնի միջոցների գողության դեպքերին։
Նա նշեց, որ մեծ միջոցառումներ են իրականացվել, որպեսզի հետագայում կանխարգելվեն նմանատիպ դեպքերը։
Ազատյանը ասաց, որ զարգացած թվային բանկային համակարգեր ունեցող երկրներում այդ զեղծարարությունները շատ են լինում, իսկ Հայաստանում ոչ թե բանկերի էլեկտրոնային համակարգերն են կոտրել, այլ հաճախորդների ֆինանսական գրագիտության պակասն է եղել տվյալների արտահոսքի պատճառը։
«Որոշում է ընդունվել, որ բոլոր բանկերը ոչ միայն սառեցնեն  վարկերի պահանջները, այլև համաձայնագիր են ստորագրել մեծամասնության հետ, որ որևէ պահանջներ չի ներկայացվելու մինչև քննության արդյունքներն ավարտվեն։ Եթե պարզվի, որ քաղաքացին ունեցել է մեղավորության շատ բարձր մակարդակ, նոր կսկսեն այդ գումարները պահանջել քաղաքացիներից։ Այս պահի դրությամբ 500-ից ավել զեղծարարությունից տուժած քաղաքացիների հետ կնքվել են նման պայմանագրեր»,-։ ասաց ԲՄ-ն նախագահը՝ հավելելով, որ դրանց թվում են նաև 2024թ-ին և 2023թ-ի դեպքերում։
Հիշեցնենք, որ ՀՀ իրավապահ մարմինները հայտնել էին, որ խարդախները Հայաստանում մի քանի բանկերից 119 միլիոն դրամ են թալանել։

President of the Union of Banks of Armenia (UBA) Daniel Azatyan has addressed the recent cases of financial fraud involving customer funds stolen from several Armenian banks. At a press conference on Friday, he stated that the Union of Banks had been actively involved in the investigation process, closely cooperating with the Central Bank and individual commercial banks.
“These cases were thoroughly examined by the banks and law enforcement agencies,” Azatyan noted.
According to him, extensive measures have been taken to prevent similar incidents in the future. Azatyan emphasized that fraudulent activities are common even in countries with advanced digital banking systems. However, the breaches in Armenia were not due to bank system hacks, but rather the result of low financial literacy among customers, which led to the leakage of sensitive personal data.
“A decision has been made for all banks to not only suspend loan repayment demands for affected individuals but also to sign agreements with the majority of the victims ensuring that no financial claims will be pursued until investigations are complete,” Azatyan said. “If it is later determined that a customer bears a high degree of fault, only then will the banks seek repayment. More than 500 fraud victims have signed such agreements with their banks to date."
Armenia’s law enforcement authorities previously reported that fraudsters managed to steal 119 million drams from several banks across the country.