Տեսականորեն Ադրբեջանի երկինքը բաց է, բայց ՀՀ ինքնաթիռներն այնտեղով չեն թռչում. Քաղավիացիա
Ադրբեջանի օդային տարածքը տեսականորեն բաց է Հայաստանից թռչող քաղաքացիական ինքնաթիռների համար, սակայն նրանք այնտեղով չեն անցնում։ Այս մասին Sputnik Արմենիայի հարցմանն ի պատասխան հայտնել են Հայաստանի Քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեից։
Գերատեսչության հաղորդմամբ` անկախ Բաքու-Նախիջևան երթուղով 2022 թվականից Հայաստանի երկնքով ադրբեջանական քաղաքացիական ինքնաթիռների թռիչքները սկսելուց` քաղաքացիական օդանավերի օգտագործման համար երկու երկրների օդային տարածքները բաց են եղել։
Բացառություն են կազմում ռազմական դրությամբ պայմանավորված իրավիճակները, ինչը բխում է թռիչքների անվտանգության ապահովման նկատառումներից և տարածվում է բոլոր ավիաընկերությունների վրա առանց որևէ խտրականության՝ համաձայն Չիկագոյի կոնվենցիայի դրույթների:
«Ելնելով վերոգրյալից` տեսականորեն Ադրբեջանի օդային տարածքը բաց է ՀՀ քաղաքացիական օդանավերի համար, սակայն գործնականում ՀՀ օդանավ շահագործողները նշված տարածքով թռիչքներ չեն իրականացնում, ինչը պայմանավորված է վերջիններիս ներքին որոշումներով», - ասված է հաղորդագրության մեջ:
Աղբյուրը նշում է, որ իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության պատգամավոր Արսեն Թորոսյանը, սոցցանցում պատասխանելով օգտատերերից մեկի հարցին, թե ինչու են ադրբեջանական ինքնաթիռները թռչում Սյունիքով, պնդել է, որ հայկական ինքնաթիռներն էլ թռչում են Ադրբեջանի օդային տարածքով:
«Իսկ ինչո՞ւ չպետք է թռչեն։ Մեզ դրա համար վճարում են: Մեր ինքնաթիռներն էլ թռչում են Ադրբեջանի վրայով։ Ինչքա՞ն կարելի է նման անիմաստ բաների վրա էներգիա ծախսել», - գրել է Թորոսյանը։

КГА: Теоретически небо Азербайджана открыто, но самолеты из Армении через него не летают
Воздушное пространство Азербайджана теоретически открыто для гражданских самолетов из Армении, но они через него не летают, сообщили на запрос Sputnik Армения в Комитете гражданской авиации Армении.
В Комитете сообщили, что вне зависимости от начала полетов азербайджанских гражданских самолетов по маршруту Баку—Нахиджеван (с 2022 г.) через территорию Армении, воздушные пространства двух стран были открыты для использования гражданских судов. Исключение составляют ситуации, связанные с военным положением, — это обусловлено соображениями безопасности и распространяется на все авиакомпании согласно положениям Чикагской конвенции.
"Исходя из вышесказанного, теоретически воздушное пространство Азербайджана открыто для гражданских судов Армении, но на практике эксплуатанты воздушных судов из Армении не осуществляют полеты по указанной территории, что обусловлено их внутренними решениями", — говорится в сообщении.
Примечательно, что ранее депутат от правящей партии "Гражданский договор" Арсен Торосян утверждал, что армянские самолеты летают через воздушное пространство Азербайджана. Так он ответил в соцсети на вопрос одного из пользователей, почему азербайджанские самолеты летают через Сюник.
"А почему не должны летать? Нам за это платят. А наши самолеты летают над Азербайджаном. Сколько можно тратить энергию на подобные бессмысленные вещи", — написал Торосян.