Արագ փոփոխվող իրավիճակում «Զանգեզուրյան միջանցքը» կարող է դառնալ «կյանքի ճանապարհ» Բաքվի բռնապետության համար. Ոսկանյան
«Չնայած պաշտոնական Մոսկվան առայժմ բավական զուսպ հռետորաբանություն է դրսևորում Բաքվի բարբարոսական վարչախմբի ակնհայտ հակառուսական հիստերիայի նկատմամբ, սակայն պարզ էր, որ այն ինչ շատ մեծ սրությամբ ասվում է արհեստածին Ադրբեջանի հասցեին «ոչ պաշտոնական» քարոզչական մակարդակում չի կարող համաձայնեցված չլինել Կրեմլի հետ»,- գրել է իրանագետ Վարդան Ոսկանյանը։
Ըստ նրա, տիպաբանորեն այժմ գրեթե նույնանման իրավիճակ է Իրան-Ադրբեջան հարաբերություններում, երբ որ պաշտոնապես ԻՀՊԿ-ի հետ աֆիլացված իրանական տելեգրամյան ալիքները, իսկ հաճախ նաև այլ ԶԼՄ-ներ Բաքվի բարբարոսական վարչախմբին քննադատում են ամենակոշտ հռետորաբանությամբ։
«Այս ամենը ևս մեկ հստակ ցուցիչ է, որ չնայած Ռուսաստանի և Իրանի կողմկց պաշտոնական հավասարակշռվածությանը Մոսկվա-Բաքու և Թեհրան-Բաքու հարաբերություններն իրենց հակամարտային ներուժով նման են ծխացող կրակի, որը կարող է թեժանալ և հրդեհի վերածվել ցանկացած պահի։
Ընդ որում, Բաքվի բարբարոսական վարչախումբը չի կարող չգիտակցել, որ եթե Մոսկվայի և Թեհրանի միջև այս հարցում տեղի ունենա համակարգում, ապա Հայաստանին շրջափակման շարունակման վախեցնող արհեստածին Ադրբեջանին ինքը կարող հայտնվել լրջագույն շրջափակման մեջ։
Հետևաբար, չափազանց արագ փոփոխվող իրավիճակում, այսպես կոչված, «Զանգեզուրյան միջանցքը» կարող է դառնալ ոչ թե դեպի Կենտրոնական Ասիայի թյուրքալեզու երկրներ էրդողանական վարչախմբի ծավալապաշտության գործիքակազմի կարևորագույն բաղադրիչ, այլ «կյանքի ճանապարհ» Բաքվի բռնապետության համար»,- գրել է նա։

Восканян: В стремительно меняющейся обстановке т.н. «Зангезурский коридор» может стать «дорогой жизни» для бакинской диктатуры
«Хотя официальная Москва пока придерживается довольно сдержанной риторики в отношении явной антироссийской истерии варварского бакинского режима, но было ясно, что озвучиваемое с большой остротой в адрес искусственно созданного Азербайджана на «неофициальном» пропагандистском уровне не может не быть согласовано с Кремлем», – написал заведующий кафедрой иранистики факультета востоковедения Ереванского государственного университета (ЕГУ) Вардан Восканян в своем Telegram-канале.
По его словам, сейчас почти аналогичная ситуация и в отношениях между Ираном и Азербайджаном, когда официально аффилированные с КСИР иранские телеграм-каналы, а зачастую и другие СМИ, критикуют варварский бакинский режим с использованием максимально жесткой риторики.
«Все это – еще один четкий показатель того, что, несмотря на уравновешенность официальных России и Ирана, отношения Москва-Баку и Тегеран-Баку по своему конфликтному потенциалу похожи на тлеющий огонь, который в любой момент может разгореться и превратиться в пожар.
Кстати, варварский бакинский режим не может не осознавать, что если между Москвой и Тегераном по этому вопросу произойдет координация, то искусственно созданный Азербайджан, пугающий продолжением блокады Армении, сам может оказаться в серьезнейшей блокаде.
Соответственно в стремительно меняющейся обстановке так называемый „Зангезурский коридор” может стать не важнейшим элементом инструментария экспансионистского эрдогановского режима по направлению к тюркоязычным странам Центральной Азии, а „дорогой жизни” для бакинской диктатуры», – подчеркнул Восканян.