Օրական քանի՞ կտոր ձմերուկ կարելի է ուտել՝ առանց առողջությանը վնաս հասցնելու
Հայաստանում և ԱՊՀ այլ հանրապետություններում սկսվել է ձմերուկի սեզոնը։ Օգոստոսը ավանդաբար համարվում է ձմերուկի ամիս, ինչը նշանակում է, որ քաղցր և բուրավետ ձմերուկը հաճախ կհայտնվի սեղաններին։ Այնուամենայնիվ, կարևոր է իմանալ, թե որքան ձմերուկ կարելի է օգտագործել առանց առողջությանը վնաս հասցնելու վախի։ Mир24-ի հաղորդմամբ, սննդաբան Անտոն Պոլյակովն ասել է, որ  առողջությանը վնաս չպատճառող ձմերուկի միջին օրական նորման մոտ 400-500 գրամ է։
Միաժամանակ մասնագետը նշել է, որ ձմերուկի որակը հատուկ դեր է խաղում, մասնավորապես՝ դրանում նիտրիտների և այլ վնասակար նյութերի պարունակությունը։
«Եթե խոսենք լավ ձմերուկի մասին՝ առանց տարբեր վնասակար բաղադրիչների ներառման, ապա կարելի է օրական միջինում կես կիլոգրամ ուտել։ Հաշվի առնելով, որ սա ջրիկ կառուցվածք է, օրական 400-500 գրամ միրգ և հատապտուղ համարվում է անվտանգ՝ ֆրուկտոզայի և այլ պարամետրերի առումով», - aif.ru-ին տված հարցազրույցում բացատրել է Անտոն Պոլյակովը։
Ձմերուկի մեկ կտորը կշռում է մոտ 150 գրամ, ուստի օրական ձմերուկի խորհուրդ տրվող անվտանգ քանակը առավելագույնը երեքից չորս կտոր է։

Сезон арбузов стартовал в Армении и других республиках СНГ. Август по традиции считается месяцем арбузов, а значит, на столах эта сладкая и ароматная ягода будет появляться часто. Однако важно знать, какое количество арбуза можно употребить без опасений навредить здоровью, пишет МИР 24.
По мнению врача-диетолога Антона Полякова, средняя дневная норма арбуза, которую можно съесть без вреда для здоровья, — порядка 400 - 500 граммов.
При этом специалист отметил, что особую роль играет качество арбуза, а именно содержание в нем нитритов и иных вредных веществ.
«Если говорить о хорошем арбузе без включения различных вредных компонентов, то в день можно употреблять в среднем полкилограмма. С учетом того, что это водянистая структура, безопасным считается 400 - 500 граммов фруктов, ягод в день. В пересчете на фруктозу и другие параметры», — пояснил Антон Поляков в беседе с aif.ru.
Одна долька арбуза весит около 150 граммов, таким образом рекомендованное безопасное количество арбуза в день — это максимум три-четыре дольки.