Հայաստանում կանցկացվի հայ-ամերիկյան համատեղ զորավարժություն
Միջազգային խաղաղապահ առաքելություններում մասնակցության նախապատրաստման շրջանակում օգոստոսի 12-20-ը Հայաստանի Հանրապետությունում կանցկացվի «ԱՐԾԻՎ ԳՈՐԾԸՆԿԵՐ-2025» հայ-ամերիկյան համատեղ զորավարժությունը։ Այս մասին հայտնում է ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը։
Զորավարժությանը ներգրավված են լինելու ՀՀ ԶՈՒ խաղաղապահ բրիգադի, Եվրոպայում և Աֆրիկայում ԱՄՆ ցամաքային զորքերի և Կանզասի ազգային գվարդիայի զինծառայողները:
Զորավարժությունը ենթադրում է խաղաղապահ առաջադրանքների նախապատրաստում և իրականացում՝ բժշկական տարհանման ընթացակարգերի շեշտադրմամբ:
Զորավարժության նպատակն է բարձրացնել միջազգային խաղաղապահ առաքելությունների մասնակցող ստորաբաժանման փոխգործակցելիության մակարդակը խաղաղապահ գործողությունների շրջանակում, իրականացնել կառավարման և մարտավարական հաղորդակցման լավագույն փորձի փոխանակում, ինչպես նաև բարձրացնել ՀՀ ԶՈՒ խաղաղապահ ստորաբաժանման պատրաստվածությունը:
Խաղաղապահ առաքելությունների նախապատրաստության շրջանակում միջազգային խաղաղապահ գործողությունների համար նախապատրաստվող ստորաբաժանումները պարբերաբար մասնակցում են նմանօրինակ համատեղ զորավարժությունների և վարժանքների գործընկեր երկրներում:

Armenia and U.S. to hold joint military drills
In preparation for participation in international peacekeeping missions, the Armenia-U.S. joint exercise EAGLE PARTNER 2025 will be held in Armenia from 12 to 20 August, the Armenian Defense Ministry reports.
Servicemembers from the peacekeeping brigade of the Armenian Armed Forces, U.S. Army Europe and Africa, and the Kansas National Guard participate in the exercise.
The exercise will focus on preparation and execution of peacekeeping operations with a strong emphasis on medical evacuation procedures.
The purpose of the exercise is to enhance the interoperability of units participating in international peacekeeping missions, exchange best practices in control and tactical communication, and improve the readiness of the peacekeeping unit of the Armed Forces of the Republic of Armenia.
Units preparing for international peacekeeping operations regularly engage in similar joint military exercises and training with partner countries.