Ադրբեջանgիներն oկnւպացված Արցախում հատկապես դաժանnրեն nչնչացնում են հաղթանակը խորհրդանշող հուշարձանները. Ավանեսով
«Ադրբեջանի իշխանություններն պետական լրատվամիջոցների միջոցով հաղորդել են, որ Արցախում 1990 -ականներից մինչև 2023 թվական կառուցած բոլոր հուշարձանները ոչնչացվելու են»,- Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց Արցախի մշակութային ժառանգության օմբուդսմեն, ԳԱԱ Պատմության ինստիտուտի աշխատակից Հովիկ Ավանեսովը։
Նա նշեց, որ ադրբեջանցիներն առավելապես դաժան վերաբերմունք ունեն Արցախի Հանրապետության տարածքում հաղթանակի խորհրդանիշների և համալիրների նկատմամբ՝ կլինի Հայրենական պատերազմի, Արցախյան պատերազմի հուշանկյուններ, խաչքարեր, կիսանդրիներ, արձաններ։
«Նման հուշարձաններն առավել դաժանորեն են ոչնչացնում, քանի որ այդպես փորձում են ոչնչացնել հաղթանակի խորհրդանիշները։ Ինչքան էլ ոչնչացնեն հուշարձանները, հաղթանակի խորհրդանիշը չի դադարի լինել մեր սրտերում, հոգում, մշտապես խոսելու ենք այդ մասին»,- ասաց Հ.Ավանեսովը։

Азербайджанцы в оккупированном Арцахе с особой жестокостью уничтожают символизирующие победу памятники – Овик Аванесов
17:03 02/08/2025
Азербайджанские власти через государственные СМИ заявили о намерении уничтожить все памятники, возведенные в Арцахе с 1990-х годов по 2023 год, заявил в интервью Panorama.am омбудсмен культурного наследия Арцаха, сотрудник Института истории НАН Армении Овик Аванесов.
По его словам, особую жестокость азербайджанцы проявляют по отношению к символам победы на территории Республики Арцах – будь то мемориальные уголки, посвященные Великой Отечественной и Арцахским войнам, или хачкары, бюсты, скульптуры.
«Такие памятники они уничтожают с особой жестокостью, поскольку таким образом стремятся стереть символы победы. Но сколько бы они ни разрушали памятники, символ победы не исчезнет из наших сердец и памяти. Мы будем говорить об этом всегда», – подчеркнул Овик Аванесов.