2018-2025թթ հակապետական քաղաքականության արդյունքում Հայաստանի Երրորդ Հանրապետությունը աստիճանաբար դադարում է գոյություն ունենալ. Շարմազանով
«Նիկոլիզմն ու կոլլաբորացիոնիզմը։
2018-2025թթ հակապետական քաղաքականության արդյունքում Հայաստանի Երրորդ Հանրապետությունը աստիճանաբար դադարում է գոյություն ունենալ։
Փաստացի ու դժբախտաբար Հայաստանում չկա ինքնիշխան պետականություն։
Ֆորմալ առումով այն կա, բայց իրականում՝ ոչ։
Փաշինյանի «կառավարությունն» ինձ հիշեցնում է մարշալ Պետենի գլխավորությամբ Վիշիի ռեժիմ-կառավարությունը՝Ֆրանսիայում/1940-1944/:
Մի տարբերություն կա ընդամենը Վիշիի ռեժիմի ու Փաշինյանի ռեժիմի միջեւ. Վիշիի ռեժիմն ենթարկվում էր բացառապես նացիստական Գերմանիային, իսկ նիկոլիզմի ռեժիմը՝ բոլորին. առավոտ՝ Արևմուտքին, ցերեկը՝ Հյուսիսին, գիշերը՝ Թուրքիային։
Մնացածը՝ գրեթե նույնն է։
Թե առաջին և թե երկրորդ դեպքում ազգակործան զիջումները արդարացվում են «խաղաղության դարաշրջանով»։
Թե Պետենի Ֆրանսիայում, և թե Փաշինյանի Հայաստանում զվարճանքի, համերգների ու անհոգ «կայֆարիկների» պակաս չկար։
Մի կողմից անկում է ապրում ազգային պետականությունը, իսկ մյուս կողմից՝ տեսարաններ ու տեսարաններ։
Բայց Ֆրանսիան չհանդուրժեց հակազգային ու հակապետական Վիշիի ռեժիմը՝ համախմբվելով Շառլ դը Գոլի շուրջ ու ընտրելով պետություն ունենալու ճանապարհը։ Ֆրանսիացին ապացուցեց ,որ արժանի չէ ընկածի կարգավիճակին ու հաղթեց իր մեջ պարտվածին։
Ֆրանսիան հաղթեց կոլլաբորացիոնիստ Պետենին նաև ԽՍՀՄ, ԱՄՆ և Մեծ Բրիտանիայի աջակցության արդյունքում։
Աշխարհի մեծերն աջակցեցին Ֆրանսիայի անկախության պայքարին, քանի որ ֆրանսիական ազգը Դը Գոլի գլխավորությամբ որոշեց ոչ թե հնազանդվել, այլ ՝ պայքարել նացիզմի և նրա «վեցնոց» Վիշիի ռեժիմի դեմ։
Մինչև «հայկական Վիշիի ռեժիմը» չհեռացվի, որևէ լավ բան մի սպասեք։
Շատերը հարցնում են՝ հիմա վե՞րջ։
Իհարկե՝ ոչ։
Անկախ հայրենիք ունենալու համար՝ արժանի պետք է վաստակել անկախ ապրելու իրավունքը։
Իսկ արժանի՞ ենք մենք անկախ ու ինքնիշխան հայրենիքի։
Արցախն Ադրբեջանի մաս ճանաչողը, Նիկոլին ձայն տվողը, Արարատից հրաժարվողը, Բաքվի բանտերում հայ գերիների ճակատագրով չտառապողն ու Հայաստանը միջանցք դարձնողը որքանո՞վ է արժանի անկախ պետականության»։

Эдуард Шармазанов: Из-за антигосударственной политики 2018-2025 гг. Третья Республика Армения постепенно прекращает свое существование
17:48 06/08/2025
«Николизм и коллаборационизм.
В результате антигосударственной политики 2018-2025 гг. Третья Республика Армения постепенно прекращает свое существование.
Фактически и к сожалению, в Армении больше нет суверенной государственности.
Формально она существует, но, по сути, ее нет.
Правительство" Пашиняна напоминает мне режим-правительство Виши под руководством маршала Петена во Франции (1940-1944 гг.).
Есть лишь одно различие между режимами Виши и Пашиняна: режим Виши подчинялся исключительно нацистской Германии, а режим николизма – всем: утром Западу, днем – Северу, ночью – Турции.
Остальное – почти идентично.
И в первом, и во втором случаях губительные для нации уступки оправдываются так называемой „эпохой мира”. И во Франции Петена, и в Армении Пашиняна не было недостатка в развлечениях, концертах и беззаботных „кайфариках”.
С одной стороны, рушится национальная государственность, с другой – подаются зрелища.
Но Франция не потерпела антинациональный и антигосударственный режим Виши. Французы сплотились вокруг Шарля де Голля и выбрали путь сохранения государства. Французский народ доказал, что не достоин оставаться в статусе павшего, и победил проигравшего в себе.
Франция победила коллаборациониста Петена также при поддержке СССР, США и Великобритании.
Великие державы поддержали борьбу Франции за независимость, потому что французский народ во главе с де Голлем сделал выбор – не подчиниться, а бороться с нацизмом и его „шестеркой” – режимом Виши.
Пока „армянский режим Виши” не будет отстранен – не ждите ничего хорошего.
Многие спрашивают: „Это конец?”
Конечно, нет.
Чтобы иметь независимую Родину, надо заслужить право на независимую жизнь.
А достойны ли мы независимой и суверенной Родины?
Насколько признающий Арцах частью Азербайджана, голосующий за Никола, отрекающийся от Арарата, не страдающий из-за судьбы армянских пленных в бакинских тюрьмах, превращающий Армению в коридор достоин независимой государственности?»