Սպիտակ տան կողմից քաջալերված փաստաթուղթը կլեգիտիմացնի Ադրբեջանի gեղաuպանական գործողությունները. Հայ դատի Ամերիկայի հանձնախումբ
Հայ դատի Ամերիկայի հանձնախումբը Սպիտակ տանը նախատեսված՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև կայանալիք գագաթնաժողովի բոլոր մասնակիցներին կոչ է անում ձգտել սկզբունքային և տևական խաղաղության՝ հիմնված արդարության, պատասխանատվության, բռնի տեղահանված հայության վերադարձի, ինչպես նաև Հայաստանի անվտանգության ու ինքնիշխանության պահպանման վրա։ Այս մասին հայտնում են ՀՅԴ Բյուրոյի Հայ դատի կենտրոնական գրասենյակից։
Մեկնաբանելով սպասվող հանդիպումը՝ Հայ դատի Ամերիկայի գրասենյակի գործադիր տնօրեն Արամ Համբարյանը նկատել է. «Հայերն ուզում են իրական խաղաղություն։ Արցախը «մաքրելը» խաղաղություն չէ։ Էթնիկ զտման լեգիտիմացումը խաղաղություն չէ։ Քրիստոնեական սրբավայրերը մոռացության մատնելը խաղաղություն չէ։ Պատանդներին մոռանալը խաղաղություն չէ։ Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի տարածքի օկուպացիայի հետ հաշտվելը խաղաղություն չէ։ Ուժի սպառնալիքով պարտադրված խաղաղությունը խաղաղություն չէ»։
«Վստահելի աղբյուրների համաձայն՝ Սպիտակ տան հովանու ներքո, օգոստոսի 7-8-ը կայանալիք բանակցություններից, հետո հնարավոր է հրապարակվի հայտարարություն կամ փոխըմբռնման հուշագիր՝ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի և Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մասնակցությամբ։ Հայ դատի Ամերիկայի հանձնախումբն իր մտահոգությունն է հայտնում առ այն, որ հնարավոր հայտարարությունները կամ համաձայնությունները չեն անդրադառնում հիմնական առաջնահերթություններին, մասնավորապես, արցախահայության՝ իրենց տները վերադառնալու իրավունքին, Ադրբեջանի կողմից հայ ռազմագերիների և պատանդների ազատմանը, հայկական քրիստոնեական սրբավայրերի միջազգային պաշտպանությանը և Ադրբեջանի զինված ուժերի դուրսբերմանը Հայաստանի ինքնիշխան տարածքից։
Ըստ Արամ Համբարյանի`«Ցանկացած համաձայնություն, որը բնական է համարում և ապա լեգիտիմացնում 150․000 արցախահայերի բռնի տեղահանումը, առաջընթաց չէ։ Դա հեռացում է խաղաղությունից, քայլ՝ ադրբեջանական նոր ագրեսիայի ուղղությամբ։ Իրական խաղաղությունն անհրաժեշտ է կառուցել վերադարձի իրավունքի իրացմամբ, պատանդների ազատմամբ, քրիստոնեական սրբավայրերի պաշտպանությամբ, Հայաստանից օտար զորքերի դուրսբերմամբ և պատերազմական հանցագործությունների համար պատասխանատվության սկզբունքով։ Եթե Վաշինգտոնը ցանկանում է Հարավային Կովկասում իրեն ներկայացնել որպես խաղաղության միջնորդ, ապա պետք է ապահովի, որ այս խաղաղության գործընթացը լինի իրական՝ հիմնված պատասխանատվության վրա, այլ ոչ թե Հայաստանին պարտադրված սպառնալիքների վրա։ Ամերիկահայերը վճռականորեն դեմ են ցանկացած համաձայնության, որը արդարությունը փոխարինում է հարմարվողականությամբ կամ վտանգի տակ է դնում հայերի կյանքը»։
Հայ դատի Ամերիկայի հանձնախումբը կրկին վերահաստատում է իր խիստ ընդդիմությունն Ադրբեջանի կողմից առաջ քաշվող այսպես կոչված «Զանգեզուրի միջանցքի» գաղափարին՝ այն համարելով ուղղակի սպառնալիք Հայաստանի ինքնիշխանությանը։ Օրեր առաջ ԱՄՆ Կոնգրեսի հանձնաժողովներին ուղարկված հանձնախմբի գրության մեջ նշված է՝ նման միջանցքը կխաթարի Հայաստանի անվտանգությունն ու անկախությունը։

Продвигаемый Белым домом документ легитимизирует геноцидальные действия Азербайджана. Заявление
Американский комитет «Ай Дата» призывает всех участников запланированного в Белом доме саммита США-Армения-Азербайджан добиваться принципиального и устойчивого мира, основанного на справедливости, ответственности, возвращении насильственно перемещенных арцахских армян, а также гарантии безопасности и суверенитета Армении. Об этом сообщают из центрального офиса «Ай Дата» Бюро АРФД.
Напомним, правительство Армении накануне подтвердило, что Никол Пашинян посетит Вашингтон, где встретится с лидерами США и Азербайджана Дональдом Трампом и Ильхамом Алиевым. «Никол Пашинян 7-8 августа посетит Соединенные Штаты Америки. В Вашингтоне премьер-министр Пашинян проведет двустороннюю встречу с президентом США Дональдом Трампом, посвященную укреплению стратегического партнерства между Арменией и США, а также трехстороннюю встречу с президентом США Дональдом Трампом и президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым, направленную на содействие миру, процветанию и экономическому сотрудничеству в регионе», – отметили в правительстве Армении.
Коснувшись предстоящей встречи, исполнительный директор Американского комитета «Ай Дата» Арам Амбарян отметил: «Армяне хотят настоящего мира. этническая чистка Арцаха – это не мир. Легитимизация этнических чисток – это не мир. Предать забвению христианские святыни – это не мир. Игнорирование судьбы заложников – это не мир. Мириться с оккупацией армянских территорий Азербайджаном – это не мир. Мир, навязанный под угрозой силы, – это не мир».
«Согласно достоверным источникам, по итогам переговоров, которые пройдут 7-8 августа под эгидой Белого дома, возможно обнародование заявления или меморандума о взаимопонимании – с участием президента Азербайджана Ильхама Алиева и премьер-министра Армении Никола Пашиняна.
Американский комитет «Ай Дата» выражает обеспокоенность тем, что возможные заявления или соглашения обходят стороной ключевые приоритеты: право арцахских армян на возвращение в свои дома, освобождение Азербайджаном армянских военнопленных и заложников, международную защиту армянских христианских святынь, а также вывод азербайджанских вооруженных сил с суверенной территории Армении.
По словам Амбаряна, любое соглашение, считающее естественным и легитимизирующее насильственное выселение 150 тысяч арцахских армян, не является прогрессом. Это не шаг к миру, а отступление от него – путь к новой азербайджанской агрессии.
Подлинный мир необходимо строить на основе реализации права на возвращение, освобождения заложников, защиты христианских святынь, вывода иностранных войск с территории Армении и принципа ответственности за военные преступления.
Если Вашингтон действительно стремится выступать посредником мира на Южном Кавказе, он должен обеспечить, чтобы этот мирный процесс был реальным – основанным на ответственности, а не на навязанных Армении угрозах. Американские армяне решительно выступают против любого соглашения, которое подменяет справедливость уступками или ставит под угрозу жизни армян», – говорится в заявлении.
Комитет «Ай Дата» вновь подтверждает свою категорическую оппозицию продвигаемой Азербайджаном идее так называемого «Зангезурского коридора»,  расценивая ее как прямую угрозу суверенитету Армении.
Как указывается, в адресованном несколько дней комитетам Конгресса США письме подчеркивается, что подобный коридор подрывает безопасность и независимость Армении.