Թուրքիայի նախագահը տարբեր առիթներով խոսել է իրենց` արցախյան 3-րդ պատերազմում ունեցած առանցքային դերի մասին. Աբրահամյան
Թուրքական բանակի գեներալներից մեկին հերթական կոչումն է տրվել` բանակի գեներալ: ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը նշում է, որ այս լուրն առանձնապես հետաքրքրություն չէր ներկայացվի, եթե նա պաշտոնապես չներկայացվեր որպես Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարի խորհրդական:
«Ինչպես հայտնի է` Ադրբեջանն ու Թուրքիան 2 բանակներն ինտեգրելու և թուրքական մոդելով ՆԱՏՕ-ական բանակ ստեղծելու 5-ամյա ծրագիր (2020-2025) ունեն, որն էլ այս տարի պետք է ավարտվի:
Թուրք զինվորականներն իրենց մասնակցությունն են ունեցել Արցախի դեմ 44-օրյա պատերազմին, 2020-2023 թթ.-ին տեղակայված են եղել օկուպացված Շուշիի և Քաշաթաղի ուղղություններում, 2023-ի սեպտեմբերին մասնակցել Արցախի ամբողջական օկուպացիայի գործողությանը, իսկ ադրբեջանական գլխավոր շտաբի որոշումներում ունեցել են և ունեն մեծ ազդեցություն որոշումների կայացման վրա:
Որքան էլ թուրքական գործոնն Ադրբեջանի իշխանությունը փորձում է նվազ ներկայացնել, Թուրքիայի նախագահն ինքն է տարբեր առիթներով խոսել իրենց` արցախյան 3-րդ պատերազմում ունեցած առանցքային դերի մասին»,- գրում է Տ. Աբրահամյանը:

Абрамян: Сам президент Турции неоднократно говорил о ключевой роли Анкары в третьей арцахской войне
Одному из генералов турецкой армии было присвоено очередное звание – генерал армии. Как пишет секретарь фракции «Честь имею» Национального Собрания Армении Тигран Абрамян на своей странице в социальной сети Facebook, эта новость, возможно, не вызвала бы особого интереса, если бы этот человек официально не представлялся как советник министра обороны Азербайджана Закира Гасанова.
«Как известно, Азербайджан и Турция реализуют пятилетнюю программу (2020-2025 гг) по интеграции двух армий и созданию армии по турецкой, натовской модели. Завершение этой программы запланировано на текущий год.
Турецкие военные принимали участие в 44-дневной войне против Арцаха, а после нее, в 2020-2023 годах, были размещены в оккупированных Азербайджаном Шуши и Кашатаге, в сентябре 2023 года же участвовали в операции по полной оккупации Арцаха. Они оказывали и продолжают оказывать серьезное влияние на решения, принимаемые Генштабом ВС Азербайджана.
Сколько бы власти Азербайджана ни пытались приуменьшить значение турецкого фактора, сам президент Турции неоднократно говорил о ключевой роли Анкары в третьей арцахской войне», – отметил Тигран Абрамян.