ՀՀ կառավարությունը կթուլատրի օպցիոնի պայմանագիր կնքել «ՄՏՍ Հայաստան» ՓԲԸ բաժնետոմսերի վաճառքի նպատակով
09:00 07/08/2025
Հայաստանի կառավարությունը մտադիր է  թույլատրել վարչապետի աշխատակազմին կնքել վաճառքի օպցիոնի պայմանագիր՝ «ՄՏՍ Հայաստան» ՓԲԸ բաժնետոմսերի վաճառքի նպատակով։ Պայմանագիրը կստորագրվի այն նույն ընկերության հետ, որը ամիսներ առաջ որպես նվիրատվություն է փոխանցել բաժնետոմսերի 20 %-ը՝ «Ֆեդիլքո Գրուպ Լիմիթիդ»-ի։ Այդ մասին գրում է «Pastinfo»-ն։
«Հիշեցնենք՝ 2024 թ. փետրվարի 29-ի որոշմամբ կառավարությունը որպես նվիրատվություն ընդունել էր «Ֆեդիլքո Գրուպ Լիմիթիդ»-ից 110.000 բաժնետոմս՝ «ՄՏՍ Հայաստան»-ի 20 % բաժնեմասը։ Դրանց կառավարումը վերապահվել էր վարչապետի աշխատակազմին։
Այժմ նույն ընկերությունը ներկայացրել է առաջարկ՝ վերոնշյալ բաժնետոմսերի օպցիոնով (այսինքն՝ պայմանական) հետգնելու վերաբերյալ, ինչին առաջարկվում է տալ համաձայնություն։ Հարցն ընդգրկված է կառավարության վաղվա նիստի օրակարգում։ Միաժամանակ նշվում է, որ գնորդը համաձայնվել է վաճառողին, այսինքն՝  կառավարությանը տրամադրել վաճառքի օպցիոն Օպցիոնի բաժնետոմսերի նկատմամբ:
Փաստաթղթից պարզ է դառնում, որ եթե կառավարությունը որոշի իրացնել օպցիոնը՝ այսինքն՝ վաճառել բաժնետոմսերը, ապա գնորդը՝ «Ֆեդիլքո Գրուպ Լիմիթիդ»-ը, պարտավորվում է վճարել 50 միլիոն դոլար՝ գումարը փոխանցելով առավելագույնը 90 օրվա ընթացքում։
Որպես իրավական հիմք՝ օգտագործվելու է «Պետական գույքի մասնավորեցման (սեփականաշնորհման) մասին» օրենքը։
Այսպիսով՝ ընդամենը մի քանի ամսում, կառավարությունը նվիրատվություն ընդունելով բաժնետոմսեր, պատրաստվում է դրանք վաճառել՝ նույն կազմակերպությանը, նույն բաժնեմասը։
Ոչ պետական աղբյուրները հարց են բարձրացնում՝ արդյոք սա դասական փոխադարձ պայմանավորվածության օրինակ չէ՝ երբ նվիրատվությունը վերածվում է հետադարձ վաճառքի հատուկ պայմաններով։ Կառավարությունն այս հարցերի շուրջ մեկնաբանություն առայժմ չի ներկայացրել»,-ասվում է հոդվածում։

Правительство Армении разрешило заключение договора опциона на продажу акций ЗАО «МТС Армения»
Правительство Армении на заседании 7 августа среди не подлежащих докладу вопросов повестки дня одобрило постановление о даче разрешения аппарату премьер-министра РА на заключение договора опциона на продажу акций ЗАО «МТС Армения».
Договор от имени правительства Армении будет подписан аппаратом премьер-министра РА с  «Fedilco Group Limited» – той же компанией, которая несколько месяцев назад передала в дар кабмину 110 тысяч акций ЗАО «МТС Армения» номинальной стоимостью 1000 драмов, что эквивалентно 20 процентам из 100 процентов акций компании. Полномочия управления акциями бы переданы аппарату премьер-министра Республики Армения, напоминает «Фактинфо».
Правительство Армении приняло от компании «Fedilco Group Limited» в дар 20% акций ЗАО «МТС Армения» решением кабмина от 29 февраля 2024 года.
Теперь та же компания представила предложение – об обратном выкупе этих акций по опциону, предложив дать согласие на данную сделку. Вопрос был включен в повестку заседания правительства 7 августа. В приложении к проекту постановления правительства отмечается, что покупатель согласился предоставить продавцу, то есть правительству, пут-опцион в отношении акций Опциона.
Из документа следует, что в случае, если правительство решит воспользоваться опционом – то есть продать акции, то покупатель – компания «Fedilco Group Limited» – обязуется выплатить 50 миллионов долларов в течение максимум 90 дней.
В качестве правового основания будет использоваться Закон РА «О приватизации государственного имущества».
«Таким образом, всего за несколько месяцев правительство, приняв в дар акции, готовится их продать – той же компании и ту же долю.
Негосударственные источники поднимают вопрос: не является ли происходящее классическим примером взаимной договоренности, когда дарение превращается в обратную продажу на особых условиях? Правительство пока не представило комментариев по этому поводу, – обращает внимание «Фактинфо».