Ադրբեջանն ու ԱՄՆ-ը ստացան ռազմավարական ու տնտեսական օգուտներ, ՀՀ համար չլուծվեցին անգամ ամենահրատապ հարցերը
11:11 09/08/2025
Ադրբեջանն ու ԱՄՆ-ը ստացան հստակ և երկարաժամկետ ռազմավարական ու տնտեսական օգուտներ՝ ամրապնդելով իրենց դիրքերը տարածաշրջանում։  Հայաստանը՝ ժամանակավոր շունչ, բայց նաև նոր կախվածություններ, սահմանափակ ինքնիշխանություն և աշխարհաքաղաքական պայթունավտանգ կիզակետում հայտնվելու վտանգ»,- նշել է քաղաքագետ Սուրեն Սուրենյանցը՝ անդրադառնալով նախօրեին Վաշինգոտնում կայացած Փաշինյան-Թրամփ-Ալիև հանդիպմանն ու ստորագրված փաստաթղթերին։
Քաղաքագետը ներկայացրել է «Վաշինգտոնի «խաղաղության» իրական գինը.
Շահող №1 –Ադրբեջան
Ստացավ Զանգեզուրի միջանցքի միջազգային լեգիտիմացում․ հռչակագրում հստակ գրված է՝
«…Ադրբեջանի Հանրապետության հիմնական մասի և Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետության միջև Հայաստանի Հանրապետության տարածքով անխոչընդոտ հաղորդակցությունը…»
Եվ, ամենաուշագրավը, հռչակագիրը ստորագրելով, իր անունը դրեց Սյունիքի ճանապարհի շահագործման փաստաթղթի տակ, ինչը նշանակում է՝ Ալիևը դե ֆակտո դառնում է այդ ճանապարհի «փայատեր»։
Ստեղծեց քաղաքական հիմք ԼՂ հարցի վերջնական փակման համար․  «…միջազգային սահմանների անքակտելիությունը… երբեք չպետք է ենթակա լինի վերանայման…»
Հասավ ԱՄՆ-ի կողմից 907-րդ բանաձևի կասեցմանը, ինչը թույլ է տալիս Վաշինգտոնին ուղիղ ռազմական և ֆինանսական աջակցություն ցուցաբերել Բաքվին,
Նախօրեին կնքեց SOCAR–ExxonMobil նավթային խոշոր գործարք՝ ամրապնդելով էներգետիկ դաշինքը ԱՄՆ-ի հետ,
Ստացավ նաև առավել վտանգավոր քաղաքական խոստումը՝ Ալիևի խոսքերով՝ «Հայկական կողմն ինքն է պատրաստակամություն հայտնել փոխելու Սահմանադրությունը»,
Շահող №2 –  ԱՄՆ
Իր վերահսկողության տակ վերցրեց TRIPP միջանցքի ծրագիրը․
«Հայաստանի Հանրապետությունն աշխատելու է… «Թրամփի ուղի» հաղորդակցության ծրագրի իրականացման շրջանակը սահմանելու նպատակով…»
Նվազեցրեց Ռուսաստանի և Իրանի ազդեցությունը Հարավային Կովկասում,
Թրամփի համար ստացավ «խաղաղարարի» միջազգային իմիջ և PR։
Հայաստան – կարճաժամկետ դադար, բայց ոչ համակարգային հաղթանակ
Խուսափեց ռազմական նոր էսկալացիայից,
Ստացավ միայն ներդրումային խոստումներ և «տրանսպորտային հանգույց» դառնալու մասին բարձրաձայն PR, առանց որևէ կոնկրետ երաշխիքների կամ ամրագրված պարտավորությունների,
Իրական, կենսական նշանակություն ունեցող հարցերում՝ անվտանգության, տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության պաշտպանման ուղղությամբ, արդյունքներ չկան։
Բայց Հայաստանի համար չլուծվեցին անգամ ամենահրատապ հարցերը
Ապաշրջակման հստակ պայմաններ չկան,
Բաքվում պահվող հայ գերիները չեն վերադարձվել,
Հայաստանի որոշ տարածքների դեօկուպացիան չի իրականացվել,
Եվ այժմ արդեն ոչ միայն Ադրբեջանի պահանջն է, այլև Երևանի ընդունած պարտավորությունը՝ փոխել Սահմանադրությունը։
Հռչակագրի բովանդակությունն ու կողմերի հայտարարությունները փաստում են, որ Փաշինյանը համաձայնել է 99 տարով միջանցք տրամադրել Ադրբեջանին, ճանաչել նրա տարածքային ամբողջականությունը՝ առանց վերանայման հնարավորության, փակել ԼՂ հարցի միջազգային հարթակը, պատրաստակամություն հայտնել փոխել Սահմանադրությունը և փաստացի դարձրել Ալիևին Սյունիքի ճանապարհի «փայատեր»։
Արդյունքը –
Ադրբեջանն ու ԱՄՆ-ը ստացան հստակ և երկարաժամկետ ռազմավարական ու տնտեսական օգուտներ՝ ամրապնդելով իրենց դիրքերը տարածաշրջանում։
Հայաստանը՝ ժամանակավոր շունչ, բայց նաև նոր կախվածություններ, սահմանափակ ինքնիշխանություն և աշխարհաքաղաքական պայթունավտանգ կիզակետում հայտնվելու վտանգ։
Բնական է, որ հակապետական և կոլոբորանտ իշխանությունը հրճվանքի մեջ է՝ «ինքնիշխանություն» տերմինի գռեհիկ շահագործմամբ:
Իսկ Հանրապետության բոլոր կողմնակիցները՝ անկախ քաղաքական տարաձայնություններից, պարտավոր են համախմբվել՝ Անկախության շարժում սկսելու համար»:

Политолог: Азербайджан и США получили стратегические и экономические выгоды, но для Армении не решены даже самые насущные вопросы
12:22 09/08/2025
«Азербайджан и США получили четкие и долгосрочные стратегические и экономические выгоды, укрепив свои позиции в регионе, а Армения – лишь временную передышку, но и новые зависимости, ограниченный суверенитет и риск оказаться в эпицентре взрывоопасной геополитической игры», – написал в своем Telegram-канале политолог Сурен Суренянц, коснувшись подписанной 8 августа в Вашингтоне совместной декларации президента США, премьера Армении и президента Азербайджана.
Запись Сурена Суренянца, озаглавленную как «Реальная цена вашингтонского „мира”», приводим ниже:
«Победитель №1 – Азербайджан
• Получил международную легитимизацию Зангезурского коридора: в декларации чётко сказано:
«… беспрепятственное сообщение между основной частью Азербайджанской Республики и её Нахичеванской Автономной Республикой через территорию Республики Армения …»
И, что самое примечательное, подписав декларацию, поставил свою подпись под документом об эксплуатации дороги в Сюнике, что означает – Алиев де-факто становится «совладельцем» этой дороги.
• Создал политическую основу для окончательного закрытия карабахского вопроса:
«…Неприкосновенность международных границ… никогда не должна подлежать пересмотру…»
• Добился приостановки действия поправки №907 в США, что позволяет Вашингтону оказывать Баку прямую военную и финансовую помощь.
• Накануне заключил крупную нефтяную сделку SOCAR–ExxonMobil, укрепив энергетический альянс с США.
• Получил также крайне опасное политическое обещание: по словам Алиева, «Армянская сторона сама выразила готовность изменить Конституцию».
Победитель №2 – США
• Взяли под свой контроль проект коридора TRIPP:
«Республика Армения будет работать с Соединенными Штатами Америки и согласованными совместно третьими сторонами над выработкой рамок проекта транспортной связанности „Дорога Трампа…»
• Ослабили влияние России и Ирана на Южный Кавказ,
•  Для Трампа это — международный имидж «миротворца» и мощный PR.
Армения –  кратковременная передышка, но не системная победа
• Избежала новой военной эскалации.
• Получила только инвестиционные обещания и громкий PR о превращении в «транспортный узел», без каких-либо конкретных гарантий или закреплённых обязательств.
• В реальных, жизненно важных вопросах — безопасности, территориальной целостности и защите суверенитета — результатов нет.
Но для Армении не решены даже самые насущные вопросы
• Нет чётких условий разблокировки.
• Не возвращены армянские пленные, удерживаемые в Баку.
• Не проведена деоккупация части территорий Армении.
• И теперь это уже не только требование Азербайджана, но и взятое Ереваном обязательство — изменить Конституцию.
Содержание декларации и заявления сторон подтверждают: Пашинян согласился на предоставление коридора Азербайджану на 99 лет, признал его территориальную целостность без возможности пересмотра в будущем, закрыл последнюю международную площадку для обсуждения карабахского вопроса, выразил готовность изменить Конституцию и фактически сделал Алиева «совладельцем» дороги в Сюнике.
Итог – Азербайджан и США получили чёткие и долгосрочные стратегические и экономические выгоды, укрепив свои позиции в регионе, а Армения — лишь временную передышку, но и новые зависимости, ограниченный суверенитет и риск оказаться в эпицентре взрывоопасной геополитической игры.
Естественно, антигосударственная и коллаборационистская власть пребывает в восторге, цинично эксплуатируя термин «суверенитет».
А все сторонники Республики — вне зависимости от политических разногласий — обязаны объединиться для начала Движения за Независимость».