ՎՏԲ-Հայաստան Բանկն աջակցում է մարզային գրադարանների գրքային ֆոնդերի նորացման նախաձեռնությանը
ՎՏԲ-Հայաստան Բանկը միացել է Newmag-ի BOOK DONATION կրթական և բարեգործական նախաձեռնությանը, որի նպատակն է համալրել Հայաստանի մարզերում համայնքային գրադարանների գրքային ֆոնդը։ Նախագիծը նպաստում է ընթերցանության մշակույթի զարգացմանը և ընդլայնում է հեռավոր բնակավայրերի բնակիչների կրթական հնարավորությունները։
Ծրագրի շրջանակում յուրաքանչյուր գրադարան ստանում է Newmag հրատարակչությունից 500 նոր գիրք հայերեն լեզվով, որոնք նախատեսված են տարբեր տարիքային խմբերի և նախասիրությունների համար՝ գեղարվեստական և դասական գրականությունից մինչև մանկական, զարգացնող և մասնագիտական։ Արդյունքում՝ տասնյակ գրադարաններ ողջ Հայաստանում կթարմացնեն իրենց գրքային ֆոնդերը և զարգացման նոր խթան կունենան։
Նախաձեռնության առաջին փուլում ՎՏԲ-Հայաստան Բանկն աջակցել է Գյումրիի և Գորիսի գրադարաններին։ Հատկապես խորհրդանշական էր բանկի մասնակցությունը Գորիսում կայացած միջոցառմանը, որտեղ օգոստոսի 15-ին՝ քաղաքի օրվա առթիվ, ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի աջակցությամբ գրադարանը ստացավ արժեքավոր նվեր՝ տարբեր ժանրերի 500 նոր գիրք Newmag հրատարակչության կողմից։ Տոնական մթնոլորտում անցկացված նվիրատվության արարողությունը դարձավ հանդիսության մի մասը և ընդգծեց մարզերում մշակույթի և կրթության զարգացման կարևորությունը։
«Կրթության, մշակույթի և ինքնազարգացման աջակցությունը ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի առաքելության կարևոր մասն է։ Մենք համոզված ենք, որ հասանելիությունը որակյալ գրականությանը խթան կհանդիսանա ընթերցանության, կրթության և ինտելեկտուալ աճի համար, հատկապես՝ երիտասարդ սերնդի շրջանում», – նշել է ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի Գլխավոր տնօրեն – Տնօրինության նախագահ Արա Ավագյանը։
«BOOK DONATION-ը պարզապես գրքերի նվիրատվություն չէ։ Դա միանվագ ակցիա չէ, այլ՝ երկարաժամկետ նախաձեռնություն, որի նպատակն է մարզեր վերադարձնել ընթերցանության մշակույթը, ընդլայնել հասանելիությունը գրականությանը և գրադարանները դարձնել ժամանակակից կրթական կենտրոններ։ ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի աջակցությունը հնարավորություն է տալիս ընդլայնել ծրագրի ծավալները և մեծացնել դրա ազդեցությունը տեղական համայնքների զարգացման վրա», – նշել է Newmag հրատարակչության տնօրեն Արտակ Ալեքսանյանը։

ВТБ (Армения) оказывает поддержку инициативе по обновлению книжных фондов библиотек в регионах
Банк ВТБ (Армения) присоединился к реализации образовательной и благотворительной инициативы Newmag BOOK DONATION, направленной на пополнение фондов общинных библиотек в регионах Армении. Проект содействует развитию культуры чтения и расширяет образовательные возможности жителей отдалённых населённых пунктов.
В рамках программы каждая библиотека получает от издательства Newmag 500 новых книг на армянском языке, охватывающих широкий спектр возрастов и интересов - от художественной и классической литературы до детской, развивающей и профессиональной. В результате десятки библиотек по всей Армении обновят свои книжные фонды и получат новый стимул для развития.
На первом этапе реализации инициативы банк ВТБ (Армения) оказал поддержку библиотекам Гюмри и Гориса. Особенно символичным стало участие банка в мероприятии в Горисе, где 15 августа, в День города, библиотека получила ценный подарок - 500 новых книг самых разнообразных жанров от издательства Newmag при поддержке ВТБ (Армения). Торжественное вручение стало частью праздничной программы и подчеркнуло важность развития культуры и образования в регионах.
«Поддержка образования, культуры и саморазвития — важная часть миссии ВТБ (Армения). Мы уверены, что доступ к качественной литературе станет стимулом для чтения, обучения и интеллектуального роста среди жителей регионов, особенно среди молодого поколения», -отметил генеральный директор – председатель Директората ВТБ (Армения) Ара Авагян.
«BOOK DONATION - больше, чем просто дарение книг. Это не разовая акция, а долгосрочная инициатива, направленная на возвращение культуры чтения в регионы, расширение доступа к литературе и превращение библиотек в современные образовательные пространства. Поддержка ВТБ (Армения) помогает расширить масштабы проекта и усилить его влияние на развитие местных сообществ»- отметил директор издательства Newmag Артак Алексанян.