Օկուպացված Ստեփանակերտի կենտրոնում ադրբեջանցիներն ոչնչացրել են Բեկոր Աշոտի հուշարձանը
«Օգոստոսի 24-ին՝ Արցախի հերոս Աշոտ Ղուլյանի (Բեկոր) հիշատակի օրը, մենք ստիպված ենք արձանագրել հերթական մշակութային հանցագործությունը․ Ստեփանակերտի կենտրոնում ոչնչացվել է նրա հուշարձանը»,- ահազանգում է Արցախի մշակութային և զբոսաշրջության զարգացման գործակալությունը։
Աշոտ Ղուլյանի հուշարձանը, որը ստեղծվել էր հայտնի հայ քանդակագործ Յուրի Սամվելիանի կողմից, տեղադրվել էր 1996 թվականին՝ նրա թաղման վայրում, նույնանուն զբոսայգում։ Ավելի շուտ հերոսի մասունքները տեղափոխվել էին նրա ծննդավայր Խնձրիստան, սակայն այսօր նրա գերեզմանի վիճակի մասին տեղեկություններ չկան։
«Հուշարձանների ոչնչացումը ոչ միայն վանդալիզմ է, այլև Ադրբեջանի համակարգված քաղաքականություն, որն ուղղված է Արցախի ժողովրդի հերոսների հիշողությունն ու մշակութային ինքնությունը ջնջելուն։ Այսպիսի գործողությունները կոպտորեն խախտում են մշակութային ժառանգության պաշտպանության միջազգային կոնվենցիաները և արցախցիների իրավունքները՝ հիշողությունը, պատմությունը պահպանելու և իրենց հայրենիք վերադառնալու։
Մենք պարտավոր ենք բարձրաձայնել․ Ադրբեջանի պատասխանատվությունը մշակութային ժառանգության ոչնչացման համար պետք է արձանագրվի միջազգային հանրության կողմից։ Միևնույն ժամանակ պետք է ընդգծել, որ մշակութային ժառանգության լավագույն պաշտպանությունը Արցախի ժողովրդի անքակտելի վերադարձի իրավունքի ապահովումն է»,- նշում են գործակալությունից։

Azerbaijan destroys monument to Artsakh hero in Stepanakert
Azerbaijan destroyed a monument to Artsakh hero Ashot Gulyan (Bekor) in central Stepanakert on his remembrance day marked on August 24, the Artsakh Tourism and Culture Development Agency reported.
The monument to Ashot Gulyan, created by renowned Armenian sculptor Yuri Samvelyan, was erected in 1996 at his burial site in the park named after him. Earlier, the hero’s remains were reburied in his native village of Khndzristan, but today the condition of his grave remains unknown.
"The destruction of monuments is not merely vandalism, but part of Azerbaijan’s systematic policy aimed at erasing the memory of heroes and the cultural identity of the people of Artsakh. Such actions grossly violate international conventions on the protection of cultural heritage and the rights of Artsakh Armenians to preserve memory, history, and to return to their homeland," the agency said.
"We must speak out loudly: Azerbaijan’s responsibility for the destruction of cultural heritage must be documented by the international community. At the same time, it must be stressed that the best protection of cultural heritage is the guarantee of the inalienable right of the people of Artsakh to return," it added.