30 մլն դրամի մաքսատուրքից ազատման հերթական արտոնթյունը Սամվել Ալեքսանյանի ընկերությանը
Կառավարությունն ասյոօր Սամվել Ալեքսանյանին պատկանող «ԱԼԵՔՍ ՖԱԲՐԻԿԱ» ՍՊԸ-ի համար կսահմանի հերթական մաքսային արտոնությունը։ Ընկերության կողմից ներմուծվող հումքը նախատեսվում է օգտագործել հագուստի արտադրության համար։
Նախագծի հիմնավորման մեջ ասվում է. «Ծրագրի շրջանակներում նախատեսվում է իրականացնել 337 մլն դրամի ներդրում հումքի ձեռքբերման համար։
Ներկայումս առկա է 42 աշխատատեղ 160 հազ դրամ միջին ամսական աշխատավարձով։ Ներդրումային ծրագրի շրջանակներում մինչև 2028 թվականը նախատեսվում է աշխատատեղերի քանակը հասցնել մինչև 52-ի՝ 200 հազ դրամ միջին ամսական աշխատավարձով։
Արտոնություն ստանալու համար ներկայացված ապրանքների արժեքը կազմում է 337 մլն դրամ: Մաքսատուրքից ազատման արտոնությունը գնահատվում է 30 մլն դրամ։
Ներմուծվող ապրանքները չեն ներմուծվում ԵԱՏՄ անդամ-երկրներից, քանի որ չեն բավարարում ընկերության տեխնիկական պահանջներին»։

The Armenian government has approved another customs duty exemption for Alex Textile, a company owned by businessman and former MP Samvel Aleksanyan. The privilege applies to raw materials imported by the company for use in garment production.
According to the project justification, the company plans to invest 337 million drams in purchasing raw materials. Currently, Alex Textile employs 42 workers with an average monthly salary of 160,000 drams. Under the investment program, the company pledges to increase staff to 52 employees by 2028, raising the average salary to 200,000 drams.
The customs exemption amounts to approximately 30 million drams. The government says that the imported raw materials are not sourced from EAEU member states, as they do not meet the company’s technical requirements.