Բաքվում գերnւթյան մեջ գտնվող Արցախի նախկին նախագահ Բակո Սահակյանի ծննդյան օրն է
Այսօր Արցախի Հանրապետության նախկին նախագահ, այժմ Բաքվում գերության մեջ գտնվող Բակո Սահակյանի ծննդյան օրն է։
ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը հրապարակել է լուսանկար, որտեղ Բակո Սահակյանի հետ  Արցախի պաշտպանության նախկին նախարար, գեներալ-լեյտենանտ ևոն Մնացականյանն է, ով նույնպես գերության մեջ է,  ու գրել է.
«Շատ բան կտայի այս լուսանկարի օրը վերադարձնելու և Բակո Սահակյանի, Լևոն Մնացականյանի ու մեր մյուս ընկերների հետ Արցախում այսպիսի խաղաղ ու հանգիստ օր անցկացնելու համար:
65-ամյակդ շնորհավոր Բակո Սահակիչ: Առողջություն և շուտափույթ վերադարձ:
Ազատությո՛ւն Բակո Սահակյանին և ադրբեջանական բանտերում գտնվող բոլոր հայերին»։
Հիշեցնենք, որ Բակո 2023 թ. հոկտեմբերի 3-ին նա Արցախի երկու նախկին նախագահների՝ Արկադի Ղուկասյանի, Արայիկ Հարությունյանի և Ազգային ժողովի նախկին նախագահ Դավիթ Իշխանյանի հետ ձերբակալվել է Ադրբեջանի պետական անվտանգության ծառայության կողմից ու տարբել Բաքու։

Today marks the 65th birthday of Bako Sahakyan, a former president of Artsakh (Nagorno-Karabakh), who remains in Azerbaijani captivity.
Opposition MP Tigran Abrahamyan shared a photo of Sahakyan together with former Artsakh Defense Minister Levon Mnatsakanyan, also imprisoned in Azerbaijan.
"I would give much to return to the day when this photo was taken and spend such a peaceful time with Bako Sahakyan, Levon Mnatsakanyan and others in Artsakh. Happy 65th birthday, Bako Sahakich. Wishing you good health and a swift return! Freedom to Bako Sahakyan and to all Armenians imprisoned in Azerbaijan!” Abrahamyan wrote on Facebook.
On October 3, 2023, Sahakyan was detained by Azerbaijan’s State Security Service along with former Artsakh leaders Arkadi Ghukasyan and Arayik Harutyunyan, as well as former parliament speaker David Ishkhanyan, and later transferred to Baku.