Ջանասիրությամբ հետևեք ուսումնառության ձեր ընթացքին, զորանաք առ Աստված և առ հայրենին սիրո մեջ. Գարեգին Բ
09:48 01/09/2025
Մայր Աթոռի տեղեկատվական համակարգից հրապարակել են Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց կաթողիկոսի ուղերձը գիտելիքի, գրի և դպրության օրվա առիթով։
Ուղերձում ասվում է. «Գիտելիքի, գրի և դպրության օրվա առիթով Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնից Հայրապետական Մեր օրհնությունն ենք բերում և շնորհավորում աշակերտներին, ուսանողներին և կրթության գործի մշակներին։
Իմացության շնորհը և գիտելիքների ընկալունակությունը Աստծուց տրված պարգևներ են, որ բարիք են ստեղծում, երբ մարդկային կյանքը խարսխվում է առ Աստված հավատի և տերունավանդ պատգամների վրա։ Սուրբ Գիրքն ուսուցանում է․ «Ճանաչել իմաստությունն ու խրատը, իմանալ հանճարի խոսքերը։ ․․․Եվ երբ իմաստությունը մտնի սրտիդ մեջ և գիտությունը ախորժելի լինի հոգուդ, այն ժամանակ բարի խոհերը պիտի զգուշացնեն քեզ և արդար մտքերը քեզ պիտի պահպանեն, որպեսզի փրկություն գտնես․․․» (Առակ․ 1․2, 2. 10-12)։ Այս գիտակցությամբ է ապրել մեր ժողովուրդը՝ գիտելիքի հանդեպ անխախտ սերն իր հոգում, որով և դարերի հոլովույթում հաղթահարվել են ժամանակի փորձությունները, ստեղծվել է հոգեմտավոր մեր հարուստ ժառանգությունը։
Սիրելի աշակերտներ և ուսանողներ, այսօր ձեզ համար սկսվում է եռանդուն աշխատանքի, գիտելիքների յուրացման ու արժեքների ճանաչման, հոգևոր ու մտավոր հասունացման ևս մեկ շրջան:
Հայրական Մեր պատգամն է ձեզ, որ ջանասիրությամբ հետևեք ուսումնառության ձեր ընթացքին, զորանաք առ Աստված և առ հայրենին սիրո մեջ, որ կարող լինեք ամբարած ձեր գիտելիքները ազգային բարձր գիտակցությամբ ծառայեցնել մեր ժողովրդի բարօրությանն ու առաջընթացին:
Ուժ ու եռանդ ենք մաղթում մանկավարժներին՝ իրենց սաներին առաջնորդելու դեպի գիտության ու ճանաչողության հրաշալի աշխարհ, կրթելու նրանց Սահակ-Մեսրոպյան ոգով, որ հասակ առնեն որպես մեր ժողովրդի արժանավոր զավակներ և մեր պետության պատասխանատու քաղաքացիներ։
Մեր աղոթքն է, որ Բարին Աստված խաղաղ պահի հայրենի մեր երկիրն ու ժողովրդին ի սփյուռս աշխարհի։ Թող Տերը Իր շնորհներով հոգու պայծառություն և ուշիմ միտք պարգևի մեր բոլոր զավակներին և առատորեն օրհնի ուսման ու կրթության գործի նվիրյալների ջանքերը:

Напутствие католикоса Гарегина II к 1 сентября: Быть усердными в учебе, укрепляться в любви к Богу и Отечеству
13:51 01/09/2025
Пресс-канцелярия Первопрестольного Святого Эчмиадзина приводит поздравительное послание Его Святейшества Католикоса Всех Армян Гарегина II по случаю отмечаемого сегодня, 1 сентября, Дня знаний, письменности и образования:
«В День знаний, письменности и образования из Первопрестольного Святого Эчмиадзина Мы преподносим Наше Патриаршее благословение школьникам, студентам и учителям - всем, посвятившим себя делу просвещения.
Способность к познанию, восприятию истины и разумению - дары Всевышнего, которые обращаются в истинное благо, когда человеческая жизнь утверждается в вере в Бога и основывается на следовании Его святым заповедям.
Священное Писание учит: «Чтобы познать мудрость и наставление, разуметь слова разума… И когда мудрость войдет в сердце твое и знание будет приятно душе твоей, тогда рассудительность будет охранять тебя и разум сохранит тебя, чтобы ты нашел спасение…»(Притчи 1:2; 2:10–12).
С этим осознанием жил наш народ, на протяжении веков храня в душе неугасимую любовь к знаниям, и эта любовь помогала ему преодолевать все испытания, создавать и творить великое духовное и интеллектуальное достояние.
Дорогие ученики и студенты, сегодня для вас начинается новый этап усердной работы - осмысления ценностей, приобщения к новым знаниям, новый этап духовного и интеллектуального роста.
Наше отеческое напутствие вам — быть усердными в своей учёбе, укрепляться в любви к Богу и Отечеству, дабы с высоким сознанием своего национального долга вы сумели бы направить приобретённые знания на благо нашего народа, для его процветания и развития.
Мы желаем учителям вдохновения и силы духа, ​​чтобы вести своих воспитанников по пути науки и открытий по стопам Саака и Месропа, чтобы вырастить их достойными сыновьями нашего народа и ответственными гражданами нашей страны.
Мы молимся, чтобы Благой Господь хранил в мире нашу Родину и наш народ в Армении и Диаспоре. Да ниспошлет Господь благодать Свою и дарует свет души и ясность ума всем нашим чадам, щедро благословив труды тех, кто посвятил себя делу обучения и воспитания.