Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն դադարեցնում է իր գործունեությունը Ադրբեջանում
Ադրբեջանի կառավարության որոշմամբ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն (ԿԽՄԿ) 2025 թ․ սեպտեմբերի 3-ից կդադարեցնի իր պատվիրակության գործունեությունը Ադրբեջանում։
Կոմիտեից հայտնում են, որ ԿԽՄԿ-ն, համաձայն իր հանձնագրի և Ադրբեջանի՝ Ժնևի կոնվենցիաներով նախատեսված պարտավորությունների, շարունակելու է համագործակցել Ադրբեջանի իշխանությունների հետ՝ աջակցելու միջազգային մարդասիրական իրավունքով (ՄՄԻ) հովանավորվող անձանց։
«Մենք մտադիր ենք պահպանելու երկխոսությունը մարդասիրական դիվանագիտության, միջազգային մարդասիրական իրավունքի և փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող մարդասիրական այլ խնդիրների շուրջ։ 1992 թվականից ի վեր ԿԽՄԿ-ն աջակցել է հակամարտությունից տուժած համայնքների հրատապ և կենսական կարիքներին, տրամադրել հոգեսոցիալական աջակցություն տուժած անձանց, իրականացրել կենսական ենթակառուցվածքների բարելավման ծրագրեր, ինչպես նաև խթանել ականների վտանգի մասին իրազեկվածությունն ու ապահով վարքագծի դրսևորումը զինամթերքով աղտոտված տարածքներում։
ԿԽՄԿ-ն նաև աջակցել է իշխանություններին՝ միջազգային մարդասիրական իրավունքի նկատմամբ հարգանքն ամրապնդելու և հակամարտության առնչությամբ անհայտ կորած անձանց ճակատագրերը պարզելու գործում։
Բացի այդ, մենք այցելել ենք ազատազրկված անձանց՝ վերահսկելու պահման պայմաններն ու նրանց նկատմամբ վերաբերմունքը, ինչպես նաև նպաստելու պահվող անձանց ու իրենց ընտանիքների միջև կապի պահպանմանը։ Մեր գործունեությունն իրականացվել է Ադրբեջանի Կարմիր մահիկի ընկերության, պետական կառույցների ու գերատեսչությունների, ինչպես նաև Կարմիր խաչի և Կարմիր մահիկի ընկերությունների միջազգային ֆեդերացիայի հետ սերտ համագործակցությամբ»։

Международный Комитет Красного Креста закрывает свою делегацию в Азербайджане
По решению правительства Азербайджана 3 сентября 2025 года Международный Комитет Красного Креста (МККК) закрывает свою делегацию в этой стране, сообщается на сайте МККК.
Согласно информации, МККК продолжит работать с органами власти Азербайджана, чтобы оказывать помощь людям, которым предоставляет защиту международное гуманитарное право (МГП), в соответствии со своим мандатом и обязательствами Азербайджана по Женевским конвенциям.
«Мы намерены продолжать диалог по всем вопросам, касающимся гуманитарной дипломатии, МГП и других гуманитарных проблем, представляющих взаимный интерес.
С 1992 года МККК помогал населению пострадавших от конфликта районов удовлетворять острые и насущные потребности, оказывал пострадавшим социально-психологическую помощь, ремонтировал объекты критически важной инфраструктуры и осуществлял проекты, призванные повысить осведомленность о минной опасности и научить тому, как себя вести на территориях, где еще остаются неразорвавшиеся боеприпасы, не подвергаясь риску.
МККК содействовал органам власти в соблюдении МГП и выяснении участи людей, пропавших без вести в связи с конфликтом. Мы посещали лиц, содержащихся под стражей в связи с конфликтом, чтобы отслеживать условия их содержания и обращение с ними, а также помогали им поддерживать связь со своими семьями.
Во всей нашей работе мы тесно сотрудничали с такими партнерами, как Азербайджанское общество Красного Полумесяца, различные министерства и ведомства, а также с Международной Федерацией обществ Красного Креста и Красного Полумесяца», – говорится в сообщении.