Սեպտեմբերի 2-ը գիտակցության մեջ Արցախի լինելության և հակառակի անհնարինության խորհրդանիշն է. «Հայրենիք»
11:21 02/09/2025
«Հայրենիք» կուսակցությունն ուղերձ է տարածել  Լեռնային Ղարաբաղի հանրապետության հռչակման օրվա  կապակցությամբ.
1991-ի սեպտեմբերի 2-ին հռչակվեց Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը: Այս օրը խորհրդանշում է մեր հավաքական պայքարի և վճռականության ոգին, մարտահրավերներին համազգային միասնությամբ դիմակայելու գիտակցումն ու պատրաստակամությունը: Սեպտեմբերի 2-ը սեփական հայրենիքում անվտանգ, արժանապատիվ ապրելու հայության պայքարի հերթական հանգրվանն էր՝ ո՛չ առաջինը և ո՛չ վերջինը…
Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության հռչակումը մեր համազգային ոգու հաղթանակն էր, ինչն ամրապնդվեց պատերազմում գրանցած հաղթանակով՝ ճանապարհ բացելով Արցախի պետականաշինության բարդ և պատասխանատու ընթացքի համար:
Ցավոք, վերջին տարիների ողբերգական իրադարձությունները՝
- 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմը՝ իր հազարավոր զոհերով, խեղված ճակատագրերով, տարածքային կորուստներով,
- 2022-ի դեկտեմբերից սկսված Արցախի շրջափակումը՝ մարդու հիմնարար իրավունքների կոպիտ ոտնահարմամբ ու հարուցած հումանիտար ճգնաժամով,
- 2023-ի սեպտեմբերի ադրբեջանական ագրեսիան՝ Արցախի բռնակցմամբ ու արցախահայության բռնի գաղթով, ձևավորեցին նոր իրականություն։
Բաքուն, Անկարան և, ցավոք, նաև Հայաստանի իշխանությունները հետևողական պայքար են մղում Արցախի «էջը շրջելու» ուղղությամբ, օր օրի աճում են անվտանգային ռիսկերը Հայաստանի Հանրապետության համար, օկուպացված են մնում ՀՀ ինքնիշխան տարածքները, շարունակում է հնչել նոր զիջումների ու հարկադրանքի ահազանգը։ Միևնույն ժամանակ, չի դադարում հայ ժողովրդի ազգային արժեքների և ինստիտուտների թիրախավորումը։
Ստեղծված իրավիճակում հայ ժողովրդի իրավունքների պաշտպանության, Արցախի հարցի վերաբերյալ ցանկացած արտահայտություն մեկնաբանվում է որպես ռևանշիզմ կամ նոր պատերազմի նախերգանք։ Այլախոհության ցանկացած դրսևորում որակվում է որպես սպառնալիք Հայաստանի անվտանգության համար։ Սակայն այդ «անվտանգությունն», իրականում, գոյություն չունի։ Հայաստանի գործող իշխանությունները տապալել են իրենց հիմնական գործառույթի՝ պետության անվտանգության ապահովումը և իրենց ձեռագրի համաձայն լծված են պատասխանատվությունից խուսափելու, այլևայլ մեղավորներ փնտրելու գործին։
Այսօր կեղծ խաղաղություն առաջարկողները «պատերազմ ուզելու» մեջ են մեղադրում պատերազմում հազարավոր զոհեր տված, անմարդկային զրկանքներով անցած ժողովրդին։ Բայց այդ ժողովրդի միակ ցանկությունն ու երազանքը խաղաղությունն է՝ իրական, կայուն և երկարաժամկետ խաղաղությունը, որի կարևոր երաշխիքը արդարության ու հավասարակշռության վերականգնումն է:
Արցախահայության հավաքական, անվտանգ և արժանապատիվ վերադարձը հարցականի տակ դնողները՝ Հայաստանում ու Հայաստանի սահմաններից դուրս, արդարացնում են էթնիկ զտումը, ուժի կիրառումն ու ագրեսիան, ավելին՝ խրախուսում նման ոտնձգությունների հետագա կրկնությունը:
Սեպտեմբերի 2-ը պայքարի խորհուրդն ունի՝ սեփական հայրենիքում անվտանգ և արժանապատիվ ապրելու համար պայքարի խորհուրդը, որն իր հիմքում ու խորքում նաև երկարաժամկետ, կայուն խաղաղության երաշխիքն է:
Սեպտեմբերի 2-ը գիտակցության մեջ Արցախի լինելության և հակառակի անհնարինության խորհրդանիշն է։ Այն կոչ է՝ սովորելու նախկին սխալներից ու դրանք այլևս երբեք չկրկնելու, վերականգնելու մեր արժանապատվությունը, որպեսզի վաղը կարողանանք նայել մեր զավակների աչքերին:
Հավերժ փառք Արցախի Հանրապետության, Հայաստանի Հանրապետության համար բոլոր ժամանակներում զոհված մեր հերոսներին,
խոնարհում մեր սուրբ նահատակների ծնողների, զավակների և ընտանիքների առաջ։
Ամրություն և տոկունություն այսօր Բաքվի բանտերում գտնվող մեր գերիներին ու պատանդներին, Երևանում ապօրինաբար դատվող բոլոր քաղբանտարկյալներին:

Партия «Отечество»: 2 сентября в нашем сознании – это символ бытия Арцаха и невозможности обратного
Партия «Айреник» («Отечество») сегодня, 2 сентября, распространила послание по случаю Дня провозглашения независимости Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики (НКР)).
2 сентября 1991 года была провозглашена Нагорно-Карабахская Республика. Этот день символизирует дух нашей коллективной борьбы и решимости, осознание и готовность противостоять вызовам всенародным единством. 2 сентября стало очередной вехой в борьбе армянского народа за безопасную и достойную жизнь на собственной Родине – не первой и не последней…
Провозглашение Нагорно-Карабахской Республики стало победой нашего общенационального духа, она укрепилась одержанной в войне победой, открыв путь к сложному и ответственному процессу государственного строительства Арцаха.
К сожалению, трагические события последних лет:
– 44-дневная война 2020 года – с тысячами жертв, искалеченными судьбами и территориальными потерями,
– начавшаяся в декабре 2022 года блокада Арцаха со стороны Азербайджана – с грубым нарушением основополагающих прав человека и вызванным гуманитарным кризисом,
– сентябрьская агрессия Азербайджана 2023 года – с полной оккупацией Арцаха и принудительным исходом арцахских армян
сформировали новую реальность.
Баку, Анкара и, к сожалению, также власти Армении последовательно ведут борьбу за то, чтобы „перевернуть страницу Арцаха”. С каждым днем растут риски для безопасности Республики Армения, остаются оккупированными суверенные территории РА, продолжают звучать тревожные сигналы о новых уступках и принуждении. Одновременно не прекращаются атаки на национальные ценности и институты армянского народа.
В сложившейся ситуации любое высказывание о защите прав армянского народа, о вопросе Арцаха интерпретируется как реваншизм или предвестник новой войны. Любое проявление инакомыслия провозглашается угрозой для безопасности Армении. Но этой «безопасности» на деле не существует. Действующие власти Армении провалили свою основную функцию – обеспечение безопасности государства – и, в присущей им манере, заняты уклонением от ответственности и поиском других виновных.
Сегодня предлагающие ложный мир обвиняют народ, понесший тысячи жертв в войне и прошедший через нечеловеческие лишения, в „желании войны”. Но единственное желание и мечта этого народа – мир: настоящий, прочный и долгосрочный мир, важнейшей гарантией которого является восстановление справедливости и баланса.
Те, кто ставит под вопрос коллективное, безопасное и достойное возвращение арцахцев, как внутри Армении, так и за ее пределами, оправдывают этническую чистку, применение силы и агрессию Азербайджана. Более того, они поощряют повторение подобных посягательств в будущем.
2 сентября несет в себе завет борьбы – борьбы за безопасную и достойную жизнь на собственной Родине, которая в своей основе и сущности является также гарантией долгосрочного и устойчивого мира.
2 сентября в нашем сознании – это символ бытия Арцаха и невозможности обратного. Это призыв учиться на прежних ошибках и больше никогда их не повторять, восстановить наше достоинство, чтобы завтра мы могли смотреть в глаза нашим детям.
Вечная слава нашим героям, павшим во имя Республики Арцах и Республики Армения во все времена.
Поклон родителям, детям и семьям наших святых мучеников.
Крепости и стойкости армянским пленным и заложникам, удерживаемым сегодня в бакинских тюрьмах, а также всем политзаключенным, незаконно судимым в Ереване.