Սա Ուկրաինայի իշխանություններից իմ անձնական վրեժն է. Ռադայի նախկին խոսնակ Պարուբիի սպանության մեջ կասկածվող
Ուկրաինայի Ռադայի նախկին խոսնակ Անդրեյ Պարուբիի սպանության մեջ կասկածվողը որպես հանցագործության դրդապատճառը է նշել «Ուկրաինայի իշխանություններից անձնական վրեժը»: Տղամարդը այդ մասին հայտարարել է դատարանում, որի խոսքերը մեջբերել է «Strana.ua»-ն։
Լվովի դատարանը Անդրեյ Պարուբիի սպանության մեջ կասկածվողին առանց գրավի իրավունքի ուղարկել է կալանքի: Խոսքը Լվովի բնակիչ, 1973 թվականին ծնված Միխայիլ Վիկտորովիչ Ստելնիկովի մասին է: Դատարանում նա խոստովանել է հանցագործությունը։
«Այո, ես եմ նրան սպանել, նա կողքիս էր: Եթե ապրեի Վիննիցայում, կլիներ Պետյան (Պորոշենկոն): Ես ուզում եմ ավելի արագ դատապարտվել, փոխանակվել ռազմագերիների հետ, գնալ Ռուսաստան՝ որդուս մարմինը փնտրելու»,-ասել է տղամարդը։
Ստելնիկովը հավելել է, որ այն տեղեկատվությունը, որ իրեն շանտաժի են ենթարկել ռուսական հատուկ ծառայությունների ներկայացուցիչները, չի համապատասխանում իրականությանը, և ինքը կրակել է Պարուբիի վրա սեփական նախաձեռնությամբ:
«Սա իմ անձնական վրեժն է Ուկրաինայի իշխանություններից»,-դատարանում ասել է կասկածյալը։
«Ես միայն ուզում եմ, որ դուք հիմա դատավճիռ կայացնեք։ Այո, ես նրան ճանաչում էի, ես սպանեցի նրան։ Եվ ես ուզում եմ խնդրել, որ ինձ փոխանակեն ռազմագերու հետ, որպեսզի ես կարողանամ գնալ և գտնել որդուս մարմինը։ Այսքանը։ Ես այլևս մեկնաբանություններ չեմ տա»,-ասաց մեղադրյալը։
«Ինչո՞ւ հենց Պարուբիին» հարցին Ստելնիկովը պատասխանել է. «Որովհետև նա կողքիս էր։ Եթե դա ուրիշ մեկը լիներ, ապա զոհը ուրիշը կլիներ։ Եթե ես արդեն Վիննիցայում լինեի, ապա ուրիշ մեկը կլիներ»։
Պարուբին սպանվել է օգոստոսի 30-ին Լվովում։ Մարդասպանը փողոցում սպասել էր քաղաքական գործչին, մի քանի անգամ կրակել է նրա վրա, ապա անհետացել։ Տուժածը մահացել է մինչև բժիշկների ժամանումը։
«Եվրոպական համերաշխություն» կուսակցությունը, որի անդամ էր պատգամավորը, նրա սպանության մեջ մեղադրել է Ռուսաստանին և նրա «հինգերորդ շարասյանը» ։

«Это моя личная месть украинской власти»: подозреваемый в убийстве экс-спикера Рады Парубия назвал мотив преступления
Подозреваемый в убийстве бывшего спикера Верховной Рады Андрея Парубия назвал мотивом преступления «личную месть украинской власти». Об этом мужчина сказал в суде, передает издание «Страна.ua».
Во Львове суд отправил под стражу без права залога подозреваемого в убийстве Андрея Парубия. Это житель Львова Сцельников Михаил Викторович 1973 года рождения. В суде он признался в содеянном.
"Да, это я его убил, он был рядом. Жил бы я в Виннице, был бы Петя (Порошенко - Ред.) Я хочу, чтобы меня быстрее осудили, обменяли на военнопленных и я поехал в Россию искать тело своего сына", – заявил мужчина.
Сцельников добавил, что информация, будто его шантажировали представители спецслужб России, не соответствует действительности. И Парубия он застрелил по собственной инициативе.
"Это моя личная месть украинской власти", – заявил подозреваемый на суде.
"Все, чего я хочу, — чтобы вы сейчас скорее вынесли приговор. Да, я знал его, я его убил. И хочу просить, чтобы меня обменяли на военнопленного, чтобы я мог поехать и найти тело своего сына. Все. Больше комментариев давать не буду", – заявил подсудимый.
На вопрос "почему именно Парубий?" Сцельников ответил: "потому что он был рядом. Если бы был другой, значит, был бы другой. Если бы я уже был в Виннице, то был бы другой".
О том, что киллер мог убить Парубия не по заказу РФ, а по идеологическим мотивам ранее предполагали и источники "Страны" в правоохранительных органах.
О том, что опубликованная в СМИ версия, что взамен на убийство Парубия российские спецслужбы обещали киллеру передать тело погибшего сына, является малоправдоподобной, писала и "Страна".
Теперь ее, как указывается, опроверг сам подозреваемый.
Парубия убили 30 августа во Львове. Киллер поджидал политика на улице, выстрелил в него несколько раз, а затем скрылся. Пострадавший скончался до приезда медиков.
В партии «Европейская солидарность», членом которой был депутат, в его убийстве обвинили Россию и ее «пятую колонну».