Ադրբեջանում մարդկանց պատրաստում են Հայաստանում բնակության. ՔՊ-ական իշխանության պրոպագանդայի հակառակ կողմը
«Ադրբեջանում պաշտոնապես հայտարարել են, որ արդեն ավարտել են Հայաստան բնակության գալու համար 100.000-ից ավելի, այսպես կոչված, «արևմտյան ադրբեջանցիների» գրանցումը, և գրանցումը շարունակվում է»,-ահազանգում է Հայաստանի նախկին ՄԻՊ, «Թաթոյան» հիմնադրամի ղեկավար Արման Թաթոյանը։
«Այսինքն` ադրբեջանական իշխանությունը նույն կերպ շարունակում է առաջ տանել «Արևմտյան Ադրբեջան» ծրագիրը, որի անվան տակ ենթադրվում է Հայաստանի Հանրապետության ամբողջ տարածքը։ Այս ծրագրի վերջնական նպատակն է Հայաստանում ժողովրդագրական պատկերի կտրուկ փոփոխությունը և Հայաստանի ամբողջական զավթմանը հասնելը։
Ընդ որում, ըստ պաշտոնական տվյալների` օրական 250-300 հոգի մոտենում են «Արևմտյան Ադրբեջան» կազմակերպության գրասենյակ և ցանկություն հայտնում կամավոր գրանցվել։
Առավել վտանգն այն է, որ գրանցում են, ոչ միայն 1988-1991 թթ. Հայաստանից գնացածներին, այլ նաև դրանից առաջ «տեղահանվածների» ժառանգներին։
Սա հերթական ապացույցն է, որ ադրբեջանական իշխանությունը նպատակ չունի դադարեցնել Հայաստանը զավթելու քաղաքականությունը, և դա կշարունակվի այնքան ժամանակ, քանի դեռ ՀՀ-ում կա իշխանություն, որը քաղաքական իշխանության մնալը պետակակ շահերից վեր է դասում, քանի դեռ Հայաստանում հաստատված է անձնիշխանություն և կուսակցապետություն։
Հիշեցնեմ, որ ադրբեջանական իշխանությունը շարունակում է տրամադրել ID-ներ (ապագա անձնագրեր), որտեղ նշված է անձի ծագման վայրը (բնօրրանը)՝ «Արևմտյան Ադրբեջան» և Հայաստանի Հանրապետության բնակավայրերից մեկը: Կից այդպիսի վկայականներից ևս մեկը»։

Арман Татоян: Азербайджанцев готовят к переселению в Армению, обратная сторона пропаганды партии Пашиняна
12:10 03/09/2025
В Азербайджане официально заявили, что уже завершили регистрацию более 100 000 так называемых «западных азербайджанцев» для их переселения в Армению, и процесс продолжается. Об этом на своей странице в соцсети Facebook написал глава Центра права и справедливости – Фонда «Татоян», бывший омбудсмен Армении Арман Татоян.
«То есть азербайджанские власти продолжают продвигать программу “Западный Азербайджан”, под которым подразумевается вся территория Республики Армения. Конечной целью этой программы является резкое изменение демографической картины в Армении и полная оккупация нашей страны.
При этом, согласно официальным данным, в офис организации “Западный Азербайджан” ежедневно приходят 250-300 человек и выражают желание зарегистрироваться добровольно.
Наибольшую опасность представляет то, что регистрируют не только тех, кто покинул Армению в 1988-1991 гг., но и потомков “переселенных” до этого периода», – обратил внимание Арман Татоян.
«Это очередное доказательство того, что власти Азербайджана не намерены прекращать политику по захвату Армении, и она будет продолжаться до тех пор, пока в Армении правит сила, которая ставит удержание политической власти выше государственных интересов, пока в стране утвердились единовластие и партийное государство.
Напомню, что власти Азербайджана продолжают выдавать ID-карты (будущие паспорта), где местом происхождения (родиной) лица указаны “Западный Азербайджан” и один из населенных пунктов Республики Армения. Прилагаю одно из таких свидетельств», – указал он.