Բաքվում ձերբակալված ռուս զբոսաշրջիկի հարազատները երկու ամիս չեն կարողանում կապ հաստատել նրա հետ
Հուլիսին Ադրբեջանում ձերբակալված Ռուսաստանի քաղաքացի Ալեքսանդր Վայսերոյի հարազատները երկու ամիս է ինչ չեն կարողանում կապ հաստատել նրա հետ։ Այդ մասին ՏԱՍՍ-ին հայտնել է նրա մայրը՝ Իննա Վայսերոն։
«Տեղեկատվություն չկա, մենք չենք կարող կապ հաստատել Ալեքսանդրի հետ։ Հուլիսին նրա ձերբակալելուց հետո մենք չենք կարողացել կապ հաստատել նրա հետ»,-ասել է նա։
Ձերբակալված տղամարդու մոր խոսքով՝ նա այժմ սպասում է որդուն տեսակցության թույլտվության։ Փաստաբանն աշխատում է այդ ուղղությամբ։ Վայսերոն նշել է, որ խափանման միջոցը երկարաձգելու վերաբերյալ լսումների ամսաթիվը դեռևս որոշված չէ։ Միևնույն ժամանակ, նա ընդգծել է, որ ձերբակալվածներից մի քանիսը կապի մեջ են իրենց հարազատների հետ։
Հուլիսի 1-ին Բաքվում ձերբակալվել և կալանավորվել են Ռուսաստանի ութ քաղաքացի՝ մեղադրվելով Իրանից թմրանյութերի տարանցման, արգելված նյութերի առցանց առևտրի և կիբերխարդախության մեջ։ Վայսերոյի խոսքով՝ իր որդին Բաքու է մեկնել որպես զբոսաշրջիկ։

Семья задержанного в Азербайджане россиянина 2 месяца не может с ним связаться
Родственники задержанного в Азербайджане гражданина России Александра Вайсеро уже два месяца не могут выйти с ним на связь. Об этом ТАСС сообщила его мать Инна Вайсеро.
"Никакой информации нет, не можем связаться [с Александром]. Как [в июле] арестовали, не можем связаться. <…> Жду, пока дадут разрешение на свидание, адвокат над этим работает", - сказала она.
Вайсеро добавила, что дата суда по решению о продлении меры пресечения еще не назначена. По ее словам, некоторым из задержанных связь с родственниками не запрещена.
Ранее мать Вайсеро заявляла, что ее сын находился в Азербайджане в качестве туриста.
28 июня в следственном управлении СК РФ по Свердловской области сообщили о пресечении деятельности группировки, причастной к ряду убийств, которые были совершены на территории Екатеринбурга в начале 2000-х. Под стражу заключены восемь обвиняемых. В Азербайджане были задержаны российские журналисты Игорь Картавых и Евгений Белоусов, а также ряд других граждан РФ, среди которых был Вайсеро.