Քաղաքացիների 71.5 տոկոսը Սամվել Կարապետյանին քաղբանտարկյալ է համարում. Հարցում
Քաղաքացիների 62 տոկոսը համարում է, որ Հայաստանում քաղբանտարկյալներ կան։ Լրագրողների հետ հանդիպմանը նման տվյալներ հրապարակեց «GALLUP International Association»-ի Հայաստանում լիիրավ անդամ Էմ Փի ՋԻ ՍՊԸ տնօրեն Արամ Նավասարդյանը՝ վկայակոչելով օգոստոսի 25-30-ն անցկացրած հեռախոսային հարցման արդյունքները։
Հարցին ոչ է պատասխանել 18 տոկոսը, 20 տոկոսը դժվարացել է պատասխանել։
«Սա ամենաբարձր ցուցանիշն է, որ գրանցվել է վերջին 3 տարվա ընթացքում քաղբանտարկյալների մասով։ Ցավալի է, որ այս ցուցանիշը գնալով մեզ մոտ աճում է»,-ասաց բանախոսը։
Հարցին, թե ո՞ւմ եք համարում քաղբանտարկյալ, մասնակիցների 71.5 տոկոսը նշել է գործարար, բարերար Սամվել Կարապետյանի անունը, 38.5 տոկոսը՝ Բագրատ Սրբազանի, 37.8 տոկոսը՝ Միքայել Սրբազանի, 9.6 տոկոսը՝ Արմեն Աշոտյանի, 4.1 տոկոսը՝ Վարուժան Ավետիսյանի անունները և այլն։
Սամվել Կարապետյանի ձերբակալությանը լիովին դրական է վերաբերում հարցվածների 12.6 տոկոսը, «ավելի շուտ դրական» պատասխանն է ընտրել 5.9 տոկոսը, «ավելի շուտ բացասական»՝ 16.4 տոկոսը, ընդհանրապես բացասականը՝ 45 տոկոսը։ Հարցին դժվարացել է պատասխանել հարցվածների 17 տոկոսը։

71,5% респондентов в Армении считают Самвела Карапетяна политзаключенным
62% респондентов считают, что в Армении есть политзаключенные. Об этом в беседе с журналистами в пятницу, 5 сентября, заявил руководитель армянского представительства GALLUP International Association Арам Навасардян, представляя результаты телефонного опроса, проведенного в Армении с 25 по 30 августа.
В опросе принял участие 1101 человек.
При этом 18% опрошенных ответили, что политзаключенных в Армении нет, а 20% затруднились ответить на этот вопрос.
«Показатель в 62% по части политзаключенных – самый высокий, зарегистрированный у нас за последние три года. К сожалению, этот показатель растет», – указал Арам Навасардян.
71,5% респондентов, считающих, что в Армении есть политзаключенные, в их числе назвали арестованного предпринимателя и благотворителя Самвела Карапетяна, 38,5% – лидера движения «Священная борьба» архиепископа Баграта Галстаняна, 37,8% – главу Ширакской епархии ААЦ архиепископа Микаела Аджапахяна, 9,6% – зампреда Республиканской партии Армении Армена Ашотяна, 4,1% – члена Совета Национал-демократического полюса (НДП) Варужана Аветисяна, 3,3% – депутата НС от оппозиционной фракции «Армения» Артура Саркисяна.
При этом 12,6% опрошенных полностью одобряют арест Самвела Карапетяна, 5,9% – оценивают «скорее положительно», 16,4% – «скорее отрицательно», 45% – полностью не одобряют, а 17% респондентов затруднились ответить.