Հայաստանի իրական եվրոպական օրակարգի ձեւավորման համար չափազանց կարեւոր է ազատվել պատրանքային Եվրոպայից. Հակոբ Բադալյան
10:01 06/09/2025
«Հայ հանրությունը գտնվում է տարատեսակ հիբրիդային քարոզչության ուժգին ազդեցության գոտում, որտեղ հատկապես նշանակալի, բայց նաեւ հիմնավորապես մանիպուլյացիոն բնույթ ունի եվրոպական քարոզչությունը»,-նման համոզմունք ունի քաղաքական վերլուծաբան Հակոբ Բադալյանը։
Նա մանրամասնում է՝ մանիպուլյացիոն այն իմաստով, որ դրա միջոցով գերագնահատվում է, ուռճացվում են ԵՄ մոտիվացիան եւ կարողությունները, զրոյացվում են ԵՄ-ում եղած բազմաշերտ ու բազմիմաստ իրողությունները, ստեղծվում է Եվրամիության «փրկարար» պատկեր, որը խորքային առումով նենգափոխում է առաջին հերթին նաեւ հենց Հայաստանի իրական եվրոպական օրակարգը:
«Հայաստանի իրական եվրոպական օրակարգի ձեւավորման համար չափազանց կարեւոր է ազատվել պատրանքային Եվրոպայից, որ մեզ մատուցվում է զանգվածային քարոզչությամբ; Որեւհետեւ, հնարավոր չէ պատրանքի հետ կառուցել իրական օրակարգ: Իրական օրակարգ կարող ես կառուցել միայն նրա հետ, ում պատկերացնում ես իրական, ում իրական վիճակը պատկերացնում ես, հասկանում ես իրական մոտիվների եւ հնարավորությունների, նաեւ նրա մոտ եղած խնդիրների համակարգը: Հակառակ պարագայում, հայ-եվրոպական հարաբերությունն ու օրակարգը վերածվում է փուչիկի, որը փչում են թե եվրոպական, թե հայաստանյան առանձին խմբեր, բայց որը մի գեղեցիկ օր պայթելու է այնպես, ինչպես պայթեց հայ-ռուսական պատրանքային փուչիկը:
Իսկ այդ պարագայում, ավելի շատ դաղվում է նա, ով ավելի փոքր է:
Ահա թե ինչու, իրական եվրոպական օրակարգ կառուցելու համար պետք է ունենալ եվրոպական խնդիրների, բարդությունների, ԵՄ ներսում շահերի բախման ու բաժանարար գծերի վերաբերյալ ամբողջական պատկերացում, «երազախաբ» չլինելու համար»,-նշում է նա։

Бадалян: Для формирования реальной европейской повестки Армении необходимо освободиться от иллюзорной Европы
13:56 06/09/2025
«Армянское общество сегодня находится в зоне интенсивного воздействия различных гибридных пропагандистских потоков. Особенно заметный и одновременно глубоко манипулятивный характер носит европейская пропаганда», – считает политический обозреватель Акоп Бадалян.
По его словам, манипулятивный в том смысле, что чрезмерно преувеличиваются, переоцениваются мотивация и возможности Евросоюза, игнорируются многослойные реалии внутри ЕС, создается образ «спасителя», в результате искажается реальная европейская повестка самой Армении.
«Чтобы сформировать реальную европейскую повестку Армении, необходимо избавиться от иллюзорного образа Европы, навязываемого нам массовой пропагандой. С иллюзиями невозможно строить реальную повестку. Она может быть построена только с пониманием того, каким партнер является в действительности – со всеми его проблемами, реальными мотивами и возможностями. Иначе армяно-европейские отношения и повестка превращаются в мыльный пузырь, который однажды лопнет так же, как лопнул иллюзорный армяно-российский пузырь», – отметил Бадалян.
И, как он указал, «в подобных ситуациях сильнее всего обжигается тот, кто меньше по масштабам».
Вот почему, по словам Бадаляна, для построения реальной европейской повестки необходимо иметь комплексное представление о европейских проблемах и сложностях, о столкновениях интересов и разделительных линиях внутри ЕС, без самообмана и иллюзий.