Սա նոր ազդանշան է ռուս-ադրբեջանական հարաբերությունների խորացող ճեղքվածքի մասին. Քաղաքագետ
Քաղաքագետ Սուրեն Սուրենյանցը, անդրադառնալով երեկ ադրբեջանական ԶԼՄ-ների տարածած տեղեկություններին, գրում է.
«Շանհայի համագործակցության կազմակերպությանը (ՇՀԿ) Ադրբեջանի անդամակցության ճանապարհը փակվեց ոչ միայն Հնդկաստանի, այլև Ռուսաստանի նախաձեռնությամբ։ Այս մասին հայտնում է ադրբեջանական APA գործակալությունը՝ հղում անելով դիվանագիտական աղբյուրին։ Աղբյուրի փոխանցմամբ՝ հարցը քննարկվել է Մոսկվայի և Նյու Դելի քաղաքական խորհրդակցությունների ընթացքում․
«Ռուսաստանը Հնդկաստանին դուրս է բերել առաջին պլան՝ ինքը մնալով ստվերում»:
Չնայած Չինաստանը բացահայտորեն սատարում էր Ադրբեջանի անդամակցությանը, Ռուսաստանի և Հնդկաստանի համատեղ քայլը փաստում է, որ Բաքվի միջազգային հավակնությունները բախվում են լուրջ դիմադրության։
Սա նոր ազդանշան է ռուս-ադրբեջանական հարաբերությունների խորացող ճեղքվածքի մասին, որը դրսևորվում է արդեն միջազգային կազմակերպությունների մակարդակում։
Հայաստանի համար սա կարող է ստեղծել նոր դիվանագիտական պատուհաններ․ ուժերի վերադասավորման պայմաններում Երևանը հնարավորություն է ստանում իր շահերը առաջ մղելու թե՛ ՇՀԿ-ում, թե՛ այլ բազմակողմ հարթակներում»։

Политолог: Это новый сигнал о расширяющейся трещине в отношениях России и Азербайджана
Политолог Сурен Суренянц на своих страницах в соцсетях коснулся распространенной накануне азербайджанскими СМИ информации о «новых обстоятельствах» блокировки членства Азербайджана в Шанхайской организации сотрудничества (ШОС).
Как утверждает АПА со ссылкой на поступившую из дипломатических источников информацию, блокировка членства Азербайджана в ШОС была инициирована не только Индией. Отмечается, что Россия также активно участвовала в этом процессе. По словам источника, «вопрос о блокировке членства Азербайджана в ШОС обсуждался в ходе политических консультаций между Россией и Индией, и стороны достигли соответствующей договоренности. Однако на передний план Россия вывела Индию, оставшись в тени».
«Хотя Китай открыто поддерживал членство Азербайджана, совместный шаг России и Индии констатирует, что международные амбиции Баку встречают серьезное сопротивление.
Это новый сигнал о расширяющейся трещине в российско-азербайджанских отношениях, что проявляется уже на уровне международных организаций.
Для Армении же это может открыть новые дипломатические возможности: в условиях перерокировки сил Ереван получает возможность продвигать свои интересы как в ШОС, так и на других многосторонних площадках», – написал Суренянц.