Չնայած այս ծանրագույն պայմաններին՝ կարող ենք շատ արագ ապահովել անհրաժեշտ ու կոնկրետ լուծումներ. Սամվել Կարապետյանի ուղերձը ԱԱԾ մեկուսարանից
09:44 08/09/2025
Հրապարակվել է Սամվել Կարապետյանի ուղերձը ԱԱԾ մեկուսարանից, որը գրվել է 08.09.2025թ..
«Աշխատանք բոլորի համար, բարեկեցություն բոլորի համար
Տիպիկ հայաստանյան տեսարան, որը նկարագրում է իշխանավորների անգործությունը:
Աշխատանքային օրվա ընթացք. հայկական փոքր քաղաք կամ գյուղ, իրար հետ կանգնած աշխատունակ և եռանդուն հայ տղամարդիկ ստիպված են իրենց զբաղեցնել նարդի խաղալով: Հուսահատությամբ լցված, երբեմնի հաջողությունները հիշելով: Մարդիկ փաստացի զրկվել են լավ կյանքի մասին նույնիսկ երազելու կարողությունից:
Այսօրվա նման իրականության միակ պատասխանատուն այս իշխանությունն է՝ մեր ժողովրդի համար արժանապատիվ հնարավորություններ չստեղծելով, հուսահատեցնելով, բարեկեցիկ ապագայի նկատմամբ հավատը կոտրելով:
Ես վստահ կարող եմ պնդել, որ չնայած այս ծանրագույն պայմաններին՝ կարող ենք շատ արագ ապահովել անհրաժեշտ ու կոնկրետ լուծումներ՝ ուղղված մեր ժողովրդի բարեկեցությանը:
Հայաստանը տարեկան ներմուծում է մոտ 4 մլրդ դոլարով ավելի ապրանք, քան արտահանում է: Սա նշանակում է, որ առկա է մեծ պոտենցիալ մեր երկրում արտադրությունների կառուցման, շահավետ ներդրումային ծրագրեր ստեղծելու համար՝ հատկապես շրջանների բնակիչներին ապահովելով արժանապատիվ աշխատանքով:
Շատ կարճ ժամանակում կարող ենք ներգրավել միջազգային խոշոր ներդրողների՝ իրենց արտադրական հզորություններով, խթանել տեղական բիզնեսը՝ թիրախային պետական աջակցության ծրագրերով, այլ ոչ թե «փայ մտնել», կամ փորձել «խլել»:
Գյուղատնտեսության ոլորտում բարեփոխումները պետք է լինեն իրական, հողի վրա. գյուղացու բերքը մթերող ընկերությունների մեջ այնքան շատ մրցակցություն պետք է լինի, որ ապրանքը վաճառելով՝ գյուղացին վերջապես շահույթ պետք է կարողանա ստանալ՝ ապահովելով իր ընտանիքի բարեկեցությունը:
Իսկ մեր գյուղմթերքը լավ հումք կարող է լինել սննդի արդյունաբերության զարգացման:
Մի քանի տարում միջազգային ճանաչում ունեցող խոշոր ընկերությունները պետք է լինեն ներկայացված Հայաստանում և գործունեություն ծավալեն մեր երկրում, որի միջոցով ապահովվելու է տուրիզմի զարգացման տեմպերի որակապես նոր աճ ու նոր պայմաններ:
Վստահ եմ, որ այս և մի շարք տնտեսական այլ ծրագրեր շատ կարճ ժամանակում կփոխեն մեր ժողովրդի կյանքի որակը, ի վերջո կդադարի արտագաղթը և կլինի արժանապատիվ աշխատանքը բոլորի համար:

Самвел Карапетян: Вопреки этим сложнейшим условиям сможем очень быстро предложить необходимые и конкретные решения
Арестованный в Армении бизнесмен и благотворитель Самвел Карапетян 8 сентября направил новое послание из расположенного в здании СНБ УИУ «Ереван-Центр».
В послании, озаглавленном как «Работа для всех. Благосостояние для всех», говорится:
«Типичная картина в Армении, описывающая бездействие власть имущих.
Рабочий день: небольшой армянский городок или село. Трудоспособные и энергичные армянские мужчины, собравшись вместе, вынуждены занять себя игрой в нарды. Они охвачены отчаянием, вспоминая былые успехи. Люди, фактически, лишены даже возможности мечтать о хорошей жизни.
За такие сегодняшние реалии ответственны только власти – тем, что не создают достойных возможностей для нашего народа, приводят в отчаяние и подрывают веру в благополучное будущее.
Могу с уверенностью утверждать, что, несмотря на эти сложнейшие условия, мы сможем очень быстро предложить необходимые и конкретные решения, направленные на обеспечение благосостояния нашего народа.
Ежегодно Армения импортирует товаров примерно на 4 миллиарда долларов больше, чем экспортирует. Это означает, что в нашей стране есть большой потенциал для строительства производственных мощностей, создания выгодных инвестиционных программ, особенно для обеспечения жителей областей республики достойной работой.
За очень короткие сроки мы сможем привлечь крупных международных инвесторов с их производственными мощностями, стимулировать местный бизнес адресными программами государственной поддержки, а не «входить в долю» или пытаться «отжать».
Реформы в сфере сельского хозяйства должны быть реальными, «на земле». Конкуренция среди закупающих у фермеров урожай компаний должна быть настолько высокой, чтобы, продавая товар, фермер наконец-то смог получить прибыль, обеспечив благосостояние своей семьи.
А наша сельскохозяйственная продукция может стать хорошим сырьем для развития пищевой промышленности.
За несколько лет в Армении должны быть представлены и должны развивать деятельность крупные компании с международным признанием, что обеспечит качественно новый рост темпов развития туризма и новые условия.
Уверен, что эта и ряд других экономических программ в кратчайшие сроки изменят качество жизни нашего народа, наконец, прекратится эмиграция, и для всех появится достойная работа. Мы сделаем это по-своему».