Չնայած այս ծանրագույն պայմաններին՝ կարող ենք շատ արագ ապահովել անհրաժեշտ ու կոնկրետ լուծումներ. Սամվել Կարապետյանի ուղերձը ԱԱԾ մեկուսարանից
09:44 08/09/2025
Հրապարակվել է Սամվել Կարապետյանի ուղերձը ԱԱԾ մեկուսարանից, որը գրվել է 08.09.2025թ..
«Աշխատանք բոլորի համար, բարեկեցություն բոլորի համար
Տիպիկ հայաստանյան տեսարան, որը նկարագրում է իշխանավորների անգործությունը:
Աշխատանքային օրվա ընթացք. հայկական փոքր քաղաք կամ գյուղ, իրար հետ կանգնած աշխատունակ և եռանդուն հայ տղամարդիկ ստիպված են իրենց զբաղեցնել նարդի խաղալով: Հուսահատությամբ լցված, երբեմնի հաջողությունները հիշելով: Մարդիկ փաստացի զրկվել են լավ կյանքի մասին նույնիսկ երազելու կարողությունից:
Այսօրվա նման իրականության միակ պատասխանատուն այս իշխանությունն է՝ մեր ժողովրդի համար արժանապատիվ հնարավորություններ չստեղծելով, հուսահատեցնելով, բարեկեցիկ ապագայի նկատմամբ հավատը կոտրելով:
Ես վստահ կարող եմ պնդել, որ չնայած այս ծանրագույն պայմաններին՝ կարող ենք շատ արագ ապահովել անհրաժեշտ ու կոնկրետ լուծումներ՝ ուղղված մեր ժողովրդի բարեկեցությանը:
Հայաստանը տարեկան ներմուծում է մոտ 4 մլրդ դոլարով ավելի ապրանք, քան արտահանում է: Սա նշանակում է, որ առկա է մեծ պոտենցիալ մեր երկրում արտադրությունների կառուցման, շահավետ ներդրումային ծրագրեր ստեղծելու համար՝ հատկապես շրջանների բնակիչներին ապահովելով արժանապատիվ աշխատանքով:
Շատ կարճ ժամանակում կարող ենք ներգրավել միջազգային խոշոր ներդրողների՝ իրենց արտադրական հզորություններով, խթանել տեղական բիզնեսը՝ թիրախային պետական աջակցության ծրագրերով, այլ ոչ թե «փայ մտնել», կամ փորձել «խլել»:
Գյուղատնտեսության ոլորտում բարեփոխումները պետք է լինեն իրական, հողի վրա. գյուղացու բերքը մթերող ընկերությունների մեջ այնքան շատ մրցակցություն պետք է լինի, որ ապրանքը վաճառելով՝ գյուղացին վերջապես շահույթ պետք է կարողանա ստանալ՝ ապահովելով իր ընտանիքի բարեկեցությունը:
Իսկ մեր գյուղմթերքը լավ հումք կարող է լինել սննդի արդյունաբերության զարգացման:
Մի քանի տարում միջազգային ճանաչում ունեցող խոշոր ընկերությունները պետք է լինեն ներկայացված Հայաստանում և գործունեություն ծավալեն մեր երկրում, որի միջոցով ապահովվելու է տուրիզմի զարգացման տեմպերի որակապես նոր աճ ու նոր պայմաններ:
Վստահ եմ, որ այս և մի շարք տնտեսական այլ ծրագրեր շատ կարճ ժամանակում կփոխեն մեր ժողովրդի կյանքի որակը, ի վերջո կդադարի արտագաղթը և կլինի արժանապատիվ աշխատանքը բոլորի համար:

Businessman and philanthropist Samvel Karapetyan issued a message from his detention facility on Monday, outlining his vision for Armenia’s economic revival.
Karapetyan painted a bleak picture of life in Armenia’s regions, where able-bodied men spend their days idly playing backgammon instead of working, which, he claims, reflects the government’s failure to create opportunities. According to him, despair and disillusionment have left many Armenians without even the hope of a better future.
“The sole responsibility for the current situation lies with the Armenian authorities, who have failed to provide dignified opportunities for the people, have broken their faith in a prosperous future and driven them into despair,” he said.
“Despite these harshest conditions, we can quickly provide practical solutions to ensure the people’s wellbeing,” Karapetyan stressed.
He pointed to Armenia’s annual trade deficit of nearly $4 billion as clear evidence of untapped potential. He argued that the country must focus on building local industries and creating profitable investment opportunities especially in the regions to secure dignified jobs.
Karapetyan stressed that Armenia could attract major international investors to establish production facilities, while the state’s role should be to stimulate local businesses through targeted support programs, not to claim a share or attempt to seize control.
Agriculture, he said, requires real, on-the-ground reforms. Farmers should be able to sell their produce in a competitive environment that allows them to make a living and support their families. Moreover, Armenia’s agricultural output could serve as a strong foundation for developing the food-processing industry.
Karapetyan added that within just a few years, major foreign companies should be operating in Armenia, contributing not only to industrial growth but also to a qualitative leap in the country’s tourism sector.
“I am confident that these and a number of other economic programs will very quickly improve the quality of the people’s life. Emigration will stop and there will be dignified work for everyone. We will do it our way,” he concluded.