Ադրբեջանի ֆուտբոլի ֆեդերացիան խզեց պորտուգալացի մարզիչի հետ կնքած պայմանագիրը
Ադրբեջանի ֆուտբոլի ֆեդերացիան խզել է պորտուգալացի մարզիչ Ֆերնանդու Սանտուշի հետ պայմանագիրը։ Այս մասին հայտնում են ադրբեջանական ԶԼՄ-ները։ Վաղվա խաղին Ադրբեջանի հավաքականը կգլխավորի Այխան Աբբասովը։ Նա երիտասարդական հավաքականի գլխավոր մարզիչն է։
Նշվում է, որ պորտուգալացի մասնագետը չի կարողացել ոչ մի հաղթանակ տանել թիմը ղեկավարելու ընթացքում։ Իսլանդիայից կրած՝ ամոթալի պարտությունից հետո Սանտուշի հասցեին քննադատությունները կտրուկ աճել են։
Հիշեցնենք, որ Ադրբեջան-Իսլանդիա հանդիպման 0։5 արդյունքով պարտությունից հետո Սանտուշը հայտարարել էր, որ չի պատրաստվում հրաժարական տալ։
«Մենք մեր հետագա ծրագրերը կքննարկենք ֆեդերացիայի ղեկավարության հետ։ Ես իմ կարիերայի ընթացքում երբեք հրաժարական չեմ տվել, ես հավատարիմ եմ իմ պայմանագրին։ Բացի այդ, ես կարծում եմ, որ ոչ միայն մարզիչը, այլև խաղացողները պետք է պատժվեն», -հայտարարել էր նա։

Фернанду Сантуш покинул пост главного тренера сборной Азербайджана
Португальский специалист Фернанду Сантуш покинул пост главного тренера сборной Азербайджана. Об этом сообщил официальный сайт Ассоциации футбольных федераций Азербайджана (АФФА).
Ранее Сантуш возглавлял «Бешикташ», «Бенфику», «Спортинг», «Порту», ПАОК, АЕК, «Панатинаикос», а также сборные Португалии, Греции и Польши, напоминает championat.
«Контракт между руководством АФФА и португальским специалистом был расторгнут по обоюдному согласию.
Главный тренер сборной Азербайджана U21 Айхан Аббасов будет руководить нашей национальной командой в отборочном матче к чемпионату мира — 2026 с Украиной», — говорится в заявлении на официальном сайте федерации.
В 1-м туре отбора к ЧМ-2026 сборная Азербайджана разгромно проиграла Исландии (0:5) и сейчас занимает последнее место в таблице группы D, где также выступают Франция и Украина. Встреча с украинской национальной командой состоится 9 сентября.