Հնդկաստանում գյուղացին իր տունը տրամադրել է գյուղի դպրոցին ու ընտանիքի հետ տեղափոխվել խրճիթում ապրելու
08:59 08/09/2025
Հնդկաստանի արևմուտքում գտնվող Ռաջաստան նահանգի Պիպլոդի բլրոտ գյուղի մի ֆերմեր հայտնվել է անսպասելի ուշադրության կենտրոնում։ BBC-ն գրում է՝ հնդիկ 60-ամյա Մոր Սինգհը երբեք դպրոց չի գնացել, բայց իր տունը հանձնել է գյուղական դպրոցին։ Նրա անձնուրաց արարքը հայտնվել է քննարկումների կենտրոնում։ Նա դարձել է հերոս։
Գյուղի դպրոցը լրջորեն վնասվել է ուժեղ անձրևների պատճառով։ Նրա համեստ երկսենյականոց բնակարանն այժմ գործում է որպես տարրական դպրոց, որտեղ սովորում են գյուղի 50-60 աշակերտներ։ Անցյալ շաբաթ նահանգի կառավարությունը պարոն Սինգհին 200,000 ռուփի (2,266 դոլար) ֆինանսական օգնություն է տրամադրել իր քայլի համար։
Անցած ամառ Ռաջաստանում 70 տարվա ընթացքում գրանցվել է ամենաանձրևոտ հուլիսը,  նահանգում տեղացել է 285 մմ անձրև։ Հուլիսի 25-ին Պիպլոդիում դպրոցի տանիքը փլուզվեց, որի հետևանքով մահացավ յոթ երեխա, վնասվածքներ ստացավ 21 երեխա, իսկ գյուղի դպրոցը դարձավ օգտագործման համար ոչ պիտանի։
Դեպքից երկու օր անց պարոն Սինգհը և նրա ընտանիքը, այդ թվում նաև նրա երկու տարեկան թոռը, տեղափոխվեցին բամբուկից և բրեզենտից պատրաստված խրճիթ՝ տունը տրամադրելով աշակերտներին։
«Եթե ես այդ որոշումն  արագ չկայացնեի, շատ երեխաներ կհեռանային դպրոցից։ Մոտ գտնվող միակ դպրոցը կողքի գյուղում է, երկու կմ հեռու, ճանապարհն անցնում է բլուրների միջով։ Բարձր դասարանի աշակերտները կհաղթահարեին դժվարությունները, կրտսերները՝ ոչ», - ասել է նա։
Ընտանիքն այս տուն տեղափոխվել էր 13 տարի առաջ, տունը կառուցել էին երեք տարում։

Indian man gives up home, lives on farm so village children can have a school
An Indian farmer from the hilly village of Piplodi in the western Indian state of Rajasthan has found himself in an unlikely spotlight.
Mor Singh, 60, never went to school but his selfless act of handing over his house to the village school - after it was badly damaged due to heavy rains - has made him a local hero, BBC News reported.
His modest two-room residence now operates as an upper primary school attended by 50-60 students from the village, he says.
Last week, the state government gave Mr Singh 200,000 rupees ($2,266, £1,682) in financial aid for his thoughtful gesture. Rajasthan saw its wettest July in nearly 70 years with 285 mm of rain recorded statewide, the meteorological centre says.
On 25 July, a classroom roof collapsed in Piplodi, killing seven children, injuring 21 others and leaving the village school unusable.
Two days after the incident, Mr Singh and his family, which includes his two-year-old grandson, moved to a bamboo-and-tarpaulin shack, which they set up on a patch of land a few meters from his house.
It is not an "ideal accommodation", but Mr Singh is willing to let go of his comforts for the future of the children, he told BBC over phone.
"If I had not taken that quick decision, many children would have dropped out. The only other school is in a neighbouring village, which is a two kilometre (1.24 miles) trek in the hills. While the older students would have managed, the younger ones wouldn't have," he says.
It took him three years to build the house and he moved into it with his family 13 years ago.
The 25 July tragedy in Piplodi exposed systemic issues of poor school infrastructure across Rajasthan. A recent government survey shows that more than 5,600 schools in the state are in dilapidated condition.