«Պատիվ ունեմ»-ը հանդես կգա էթիկայի հանձնաժողով ստեղծելու նախաձեռնությամբ՝ քննելու ՔՊ-ական պատգամավոր Արթուր Հովհաննիսյանի վարքը
14:45 09/09/2025
ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունը հանդես է գալու պատգամավորական էթիկայի հարցերով ժամանակավոր հանձնաժողով ստեղծելու նախաձեռնությամբ: Այս մասին հայտնել է խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը։
«Հիմք ընդունելով ՔՊ խմբակցության պատգամավոր Արթուր Հովհաննիսյանի անընդունելի վարքը, դրսևորած խայտառակ պահվածքը և վիրավորական արտահայտությունները մեր գործընկեր Թագուհի Թովմասյանի նկատմամբ, «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունը` ԱԺ կանոնակարգ օրենքի համապատասխան դրույթների հիման վրա, հանդես է գալու պատգամավորական էթիկայի հարցերով ժամանակավոր հանձնաժողով ստեղծելու նախաձեռնությամբ»,- գրել է Աբրահամյանը։
Հիշեցնենք՝ նախօրեին պատգամավոր Թագուհի Թովմասյանը դիեմել էր ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանին ու պահանջել, որպեսզի ՔՊ խմբակցության քարտուղար Արթուր Հովհաննիսյանը ԱԺ մուտք գործելուց առաջ ամեն օր պարտադիր թեստավորվի թմրամիջոցների օգտագործման վերաբերյալ, իսկ արդյունքները լինեն հրապարակային։  Սրան ի պատասխան, Արթուր Հովհաննիսյանն ասել էր. «Ես էլ, հաշվի առնելով, որ տիկին Թովմասյանը, բացառապես լրագրող աշխատելով, 4 հատ տուն ունի, պետք է առաջարկեմ դա մեկնաբանի, իսկ եթե չմեկնաբանի, ապա ինձ մոտ ողջամիտ կասկածներ կարող են առաջանալ, թե որտեղից Թագուհի Թովմասյանին 4 հատ տուն։ Եթե նա իրեն թույլ է տալիս կնոջը ոչ վայել նման լկտի առաջարկ անել, ապա ես էլ կառաջարկեմ, որ ամեն օր սեռավարակի թեստ հանձնի, որպեսզի հասկանանք, թե այդ 4 տունն իրեն որտեղից»։

Фракция «Честь имею» инициирует создание комиссии по этике для рассмотрения поведения депутата от ГД Артура Ованнисяна
16:41 09/09/2025
Оппозиционная фракция «Честь имею» Национального Собрания Армении выступит с инициативой создания временной комиссии по вопросам депутатской этики, сообщил секретарь фракции Тигран Абрамян.
«В связи с неприемлемым поведением депутата НС от фракции „Гражданский договор” Артура Ованнисяна, его позорным поведением и оскорбительными высказываниями в адрес нашей коллеги Тагуи Товмасян, фракция „Честь имею”, руководствуясь соответствующими положениями Закона РА „Регламент Национального Собрания”, выступит с инициативой создания временной комиссии по вопросам депутатской этики», – указал Абрамян.
Фракция оппозиционного блока «Армения» заявила, что присоединится к инициативе фракции «Честь имею».
Напомним, ранее в Национальном Собрании Армении произошла перепалка между Тагуи Товмасян и секретарем фракции «Гражданский договор» Артуром Ованнисяном. Товмасян обратилась накануне к спикеру парламента Армении Алену Симоняну, потребовав  организовать ежедневные тесты Ованнисяна на наркотики и публиковать их результаты. В ответ Ованнисян поставил под сомнение законность приобретения Товмасян в бытность журналистом четырех квартир и предложил ей ежедневно сдавать тест на венерические заболевания.