Նախագահ Խաչատուրյանը նսեմացնում է Սփյուռքի աջակցությունը Հայաստանին. Սասունյան
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանի կողմից Հայաստանի և Սփյուռքի միջև գրեթե բոլոր կամուրջներն այրելուց հետո, այժմ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն է վնասը դարձնում ամբողջական։
Մայիսի վերջին, կառավարության «Երևանյան երկխոսություն» ֆորումին մասնակցող արտասահմանյան լրագրողների հետ հարցազրույցի ժամանակ Խաչատուրյանը նսեմացնող հայտարարություններ է արել Սփյուռքի մասին: Արգենտինայի «Պերֆիլ» օրաթերթի միջազգային խմբագիր Սանտյագո Ա. Ֆարելը հրապարակել է նախագահի մեկնաբանությունները 2025 թվականի հունիսի 22-ին.
«Հայաստանի Հանրապետությունը ձգտում է ճանաչում ձեռք բերել Լատինական Ամերիկայում՝ համոզված լինելով, որ, չնայած որոշ երկրներում առկա նշանակալի [հայկական] համայնքներին, տարածաշրջանում չեն ըմբռնել նրա դիրքորոշումները Թուրքիայի կողմից իրականացված ցեղասպանության և հարևան Ադրբեջանի հետ դարավոր հակամարտության հարցերում։ Հնարավոր է, որ [Հայաստանի կառավարության] սխալը եղել է այն, որ դիվանագիտական հարաբերությունների կառավարումը, հատկապես այն երկրներում, որտեղ հայկական ներկայությունը զգալի է [Արգենտինա և Ուրուգվայ], վստահվել է Սփյուռքին։
«Թուրքիան և Ադրբեջանը գնացել են այլ ճանապարհով, հակառակը՝ հաստատելով դիվանագիտական հարաբերություններ և ձեռք բերելով ներկայություն Լատինական Ամերիկայի երկրներում: Մենք զգում ենք, որ չենք ստանում Լատինական Ամերիկայի երկրների աջակցությունը բազմաթիվ միջազգային հարթակներում: Խնդիրն այն էր, որ մենք չափազանց մեծ ուշադրություն ենք դարձրել այն երկրներին, որտեղ կան հայկական համայնքներ, և քիչ ուշադրություն այն երկրներին, որտեղ այդպիսիք չկան:
«Թուրքիան և Ադրբեջանը շատ լավ ներկայացված են [Լատինական Ամերիկայում], ուստի հնարավորություն ունեն իրենց տեսակետները հայտնելու Լեռնային Ղարաբաղի հարցի վերաբերյալ»։
Ահա Խաչատուրյանի սխալները.
1) Նա սխալմամբ պնդում է, թե Հայաստանի՝ Հայոց ցեղասպանության և Ադրբեջանի հետ հակամարտության վերաբերյալ դիրքորոշումներն են պատճառը, որ Հայաստանը վատ հարաբերություններ ունի Հարավային Ամերիկայի երկրների հետ։ Իրականում, մի շարք հարավամերիկյան երկրներ պահպանում են ամուր կապեր Հայաստանի հետ՝ շնորհիվ իրենց տեղական հայկական համայնքների։ Ոչ մեկը չի շրջվել Հայաստանից, և շատերը պաշտոնապես ճանաչել են Հայոց ցեղասպանությունը։ Ավելին, սխալ է Ադրբեջանի հետ հակամարտությունը բնութագրել որպես «դարավոր», քանի որ այդ երկիրը գոյություն ունի ընդամենը մեկ դարից մի քիչ ավելի։
2) Նա սխալմամբ Հայաստանի կապերը Սփյուռքի հետ դիտարկում է որպես բեռ, այլ ոչ թե արժեքավոր ռեսուրս։ Աշխարհի բազմաթիվ երկրներ, որոնց վիճակված է ունենալ ազդեցիկ սփյուռքներ, ակտիվորեն օգտագործում են դրանք՝ դիվանագիտական դռներ բացելու և բարձր մակարդակի հանդիպումներ կազմակերպելու համար պետական պաշտոնյաների հետ։
3) Եթե Հայաստանի որոշ դեսպաններ չափազանց անկարող են իրենց դիվանագիտական պարտականությունները կատարելու համար, դրա մեղավորը տեղական հայկական համայնքները չեն, այլ Հայաստանի ղեկավարները, որոնք հաճախ նշանակում են իրենց անփորձ ընկերներին կամ քաղաքական աջակիցներին կարևոր դիվանագիտական պաշտոնների։ Այն փոքրաթիվ հաջողությունները, որ երբեմն ունենում են Հայաստանի որոշ դեսպաններ, հիմնականում պայմանավորված են տեղի հայ համայնքների ստեղծած կապերով։
4) Մի շարք երկրներում հայկական համայնքներն են հիմնական պատճառը, որ կառավարությունները պահպանում են բարեկամական հարաբերություններ Երևանի հետ։ Առանց նրանց ակտիվության և լոբբինստական աշխատանքների, բազմաթիվ օտարերկրյա մայրաքաղաքներ չէին ունենա ո՛չ խթան, ո՛չ էլ իրազեկվածություն աջակցելու Հայաստանին։ Միացյալ Նահանգների, Կանադայի, Ֆրանսիայի, Արգենտինայի, Ուրուգվայի, Միացյալ Թագավորության, Հունաստանի, Լիբանանի, Իրանի, Ռուսաստանի և Ավստրալիայի հայկական համայնքները խրախուսել են իրենց երկրների կառավարությունների դրական քաղաքականությունը Հայաստանի նկատմամբ։
5) Թեև ճիշտ է, որ Ադրբեջանն ու Թուրքիան Հարավային Ամերիկայում ունեն ավելի շատ դեսպանատներ, քան Հայաստանը, սակայն տեղի հայկական համայնքների ազդեցությունը զգալիորեն գերազանցում է Անկարայի կամ Բաքվի դեսպանների ազդեցությանը, քանի որ վերջիններս չունեն նման համայնքային աջակցություն։
2011 թվականին, երբ Խաչատուրյան այցելեց Թուրքիայի Ադանա քաղաք, նա մեծ աղմուկ բարձրացրեց՝ հայտարարելով. «Մենք պատրաստ ենք Թուրքիայից ներողություն խնդրել տարածաշրջանում տեղի ունեցած արյունալի բախումների համար, մասնավորապես՝ ԱՍԱԼԱ-ի պատճառով։ Հայաստանի անունից մենք հայցում ենք Թուրքիայի ներողամտությունը»։ Հայաստանի Հանրապետությունը որևէ պատճառ չունի ներողություն խնդրելու ԱՍԱԼԱ-ի գործողությունների համար, որոնք տեղի են ունեցել Հայաստանի անկախությունից առաջ։
Խաչատուրյանի՝ Սփյուռքի նկատմամբ արտահայտած անարգանքը համահունչ է վարչապետ Փաշինյանի՝ 2025 թ. հունիսի 20-ին Ստամբուլում արված վիճահարույց կարծիքին, երբ նա արժեզրկեց իր իսկ 2019 թ. հայտարարությունը՝ «Արցախը Հայաստան է, և Վերջ», պնդելով. «Ես այդ բառերը օգտագործեցի 2019 թվականին, քանի որ հայրենասեր էի։ Ես պատասխանատու էի բոլոր հայերի համար։ Ինձ ասում էին, որ ես բոլոր հայերի վարչապետն եմ։ Հայրենասիրության այդ ընկալումն է բերել բոլոր աղետներին»։ Նա շարունակեց. «Մենք չենք այն հայրենասիրության հեղինակը, որը կրում ենք մեր գլխում»։ Նա ասաց. «Վարչապետը պատասխանատու չէ բոլոր հայերի համար։ Իմ վրա հույս մի՛ դրեք։ Դուք ձեր խնդիրները լուծեք ձեր համայնքներում»։ Նման հռետորաբանությունը շարունակությունն է նրա՝ Արարատ լեռան, պետական օրհներգի և զինանշանի, Հայ Առաքելական Եկեղեցու, Հայաստանի անցյալի և Արցախի նկատմամբ նախկինում հնչեցրած հրապարակային դատապարտումների։
Ավելին, Փաշինյանի կողմից սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար նշանակված Զարեհ Սինանյանը համակարգված կերպով քայքայեց Հայաստանի հարաբերությունները Սփյուռքի հետ՝ դրանք ամրապնդելու փոխարեն։
Հայաստանի պաշտոնյաները պարտավոր են զարգացնել Սփյուռքի հետ դրական և արդյունավետ կապեր․ հրավիրել նրանց՝ այցելելու, ներդրումներ կատարելու և վերաբնակվելու Հայաստանում, օգտվել նրանց փորձից և ողջունել նրանց ներդրումը պետականաշինության գործում: Սփյուռքը մնում է Հայաստանի ամենամեծ ռազմավարական հարստություններից մեկը և արժանի է ընդունվելու սիրով և ջերմությամբ, այլ ոչ թե նսեմացվելու:

After Prime Minister Nikol Pashinyan and High Commissioner for Diaspora Affairs Zareh Sinanyan have burned almost all bridges between Armenia and the Diaspora, now the President, Vahagn Khachaturyan, is completing the damage.
In late May, during an interview with foreign journalists attending the government forum, “The Yerevan Dialogue,” Khachaturyan made disparaging remarks about the Diaspora. Santiago A. Farrell, International Editor of Argentina’s daily newspaper Perfil, published the President’s comments on June 22, 2025:
“The Republic of Armenia seeks to gain prominence in Latin America, convinced that, despite the presence of significant [Armenian] communities in some of its countries, its position on the Turkish genocide and the centuries-old conflict with its neighbor Azerbaijan have not been understood in the region, which has in the past turned its back on it in international forums. Perhaps the [Armenian government’s] mistake was leaving the management of diplomatic relations, in countries with a significant Armenian presence [Argentina and Uruguay], in the hands of the Diaspora.
“Turkey and Azerbaijan have gone down a different path, the other way around, establishing diplomatic relations and gaining a presence in Latin American countries. We feel we don’t receive support from Latin American countries on many international platforms. The problem was that we paid too much attention to countries with Armenian communities and less attention to those without.
“Turkey and Azerbaijan are very well represented [in Latin America], and therefore have the opportunity to make their views known on the issue of Nagorno-Karabakh.”
Here are Khachaturyan’s errors:
1) He wrongly claims that Armenia’s position on the Armenian Genocide and its conflict with Azerbaijan are the reasons for Armenia’s poor relations with South American countries. In reality, several South American countries maintain strong ties with Armenia thanks to their local Armenian communities. None have turned their backs on Armenia, and many have formally recognized the Armenian Genocide. Moreover, it is incorrect to describe the conflict with Azerbaijan as “centuries old,” since that country has only existed for just over a century.
2) He wrongly views Armenia’s ties with the Diaspora as a liability rather than an asset. Most countries fortunate enough to have influential Diasporas actively leverage them to open doors and facilitate high-level introductions to government officials.
3) If some of Armenia’s ambassadors are too incompetent to carry out their diplomatic duties, it is not the fault of the local Armenian communities. Armenia’s leaders are the ones who often appoint their unqualified friends or political supporters for important diplomatic posts. What little some of Armenia’s ambassadors accomplish is mostly due to the contacts established by the local Armenian communities.
4) In several countries, Armenian communities are the primary reason governments maintain friendly relations with Yerevan. Without their activism and lobbying, many foreign capitals would lack both incentive and awareness to support Armenia. The Armenian communities in the United States, Canada, France, Argentina, Uruguay, United Kingdom, Greece, Lebanon, Iran, Russia, and Australia have encouraged their host government’s positive policies toward Armenia.
5) While it’s true that Azerbaijan and Turkey maintain more embassies in South America than Armenia, the local Armenian communities’ influence far outweighs that of Ankara’s or Baku’s envoys, lacking comparable grassroots support.
When Khachaturyan visited Adana, Turkey, in 2011, he caused an uproar by declaring, “We are ready to ask for Turkey’s forgiveness for the bloody clashes in the region, particularly for ASALA. In the name of Armenia, we ask for Turkey’s forgiveness.” The Republic of Armenia has no reason to apologize for ASALA’s actions, which had taken place prior to Armenia’s independence.
Khachaturyan’s disparagement of the Diaspora aligns with Prime Minister Pashinyan’s controversial remarks on June 20, 2025, in Istanbul, when he downplayed his own 2019 declaration — “Artsakh is Armenia. Period” – by claiming: “I used those words in 2019 because I was patriotic. I was responsible for all Armenians. I was being told that I am the Prime Minister of all Armenians. Such concepts of patriotism gave us all the disasters.” He continued: “We are not the author of the patriotism that we carry in our heads.” He said: “the Prime Minister is not responsible for all Armenians. Do not put your trust in me. You solve your own problems in your communities.” Such rhetoric follows his earlier public denouncements of Mt. Ararat, the national anthem and emblem, the Armenian Church, Armenia’s past, and Artsakh.
Furthermore, Pashinyan’s appointee Zareh Sinanyan, as High Commissioner for Diaspora Affairs, has systematically undermined Armenia’s relations with the Diaspora, instead of strengthening them.
Armenia’s officials have an obligation to cultivate positive, productive ties with the Diaspora: invite them to visit, invest, and relocate to Armenia, tap their expertise, and welcome their contributions to nation-building. The Diaspora remains one of Armenia’s greatest strategic assets and deserves to be embraced with open arms, not disparaged.