Երևանի կենտրոնում գտնվող Թումանյանի թանգարանը 2023 թվականի սեպտեմբերից փակ է՝ ընթանում են վերանորոգման ու վերակառուցման աշխատանքներ։ Կառավարությունն աշխատանքների համար 750 միլիոն դրամ է հատկացրել։ Նախագծով՝ վերակառուցվում է երկրորդ մասնաշենքը, ավելացվում հարկեր, իսկ բուն մասնաշենքում ընթանում են միայն վերանորոգման աշխատանքներ։ Արդեն քանի օր է համացանցում լուսանկարներ են հրապարակվում, որոնցից պարզ է դառնում՝ շենքը գրեթե ամբողջությամբ ավերված է, չունի տանիք, իսկ շինարարական աշխատանքները կանգնեցված են։
Թանգարանի տնօրեն Լուսինե Ղարախանյանը Panorama.am-ի հետ զրուցում ասաց, որ այդ նկարները թանգարանի երկրորդ մասնաշենքից են, որը կառուցվել է 1968 թվականին։
«Թումանյանի տուն-թանգարանը՝ առջևի մասը, մոնումենտալ հատվածը, վերանորոգվում է, վերակառուցվում է երկրորդ մասնաշենքը»,- նշեց նա։
Նրա ներկայացմամբ, արդեն հաստատված նախագծով երկրորդ մասնաշենքի պատերից մեկը ոչ թե պետք է քանդվեր, այլ ամրակայվեր։
«Քանդման աշխատանքներում պարզվել է, որ այդ պատը ոչ թե պետք է ամրակայվի, այլ քանդվի։ Տեղի էր ունեցել սեյսմիկ սխալ։ Եթե նախագծում փոփոխություն է լինում, նոր նախագիծ է արվում, անցնում է բոլոր այն փորձաքննություններով, որոնք արվել էին առաջին նախագծի ընթացքում։ Սա ժամանակ է պահանջում։ Հիմա նախագիծը գտնվում է փորձաքննության վերջին փուլում։ Ամենայն հավանականությամբ, հոկտեմբերի կեսերին կամ նոյեմբերին աշխատանքներ կվերսկսվեն»,- մանրամասնեց թանգարանի տնօրենը՝ նշելով, որ սկսելուց հետո 1 տարի 6 ամսից աշխատանքները կավարտվեն։
Նա նշեց, որ եթե պատը չքանդվեր, աշխատանքները կշարունակվեին բնական հունով և, ինչպես նախատեսվեր էր, 2026 թվականի մարտին արդեն վերանորոգման, վերակառուցման աշխատանքներն ավարտված կլինեին։
Հովհաննես Թումանյանի թոռնուհի Իրմա Սաֆրազբեկյանը մտահոգություն է հայտնել մեծ բանատեղծի թանգարանի շենքի վիճակի հետ կապված։ Լ. Ղարախանյանն ասաց, որ կապի մեջ է Իրմա Սաֆրազբեկյանի հետ, սփոփել է, փորձել համոզել, որ ամեն ինչ լավ է լինելու։
«Մենք էլ ենք շատ մտահոգ, անհանգիստ, ուզում ենք շուտ ավարտվեն աշխատանքներն ու վերադառնանք, մեր հարազատ հարկի տակ շարունակենք մեր գործունեությունը»,- ասաց թանգարանի տնօրեն Լ. Ղարախանյանը։
Նշենք, որ այժմ Թումանյանի թանգարանը վերանորոգման աշխատանքներով պայմանավորված իր ժամանակավոր գործունեությունը ծավալում է «Հրանտ Մաթևոսյան» մշակութային կենտրոն-թանգարանի շենքում՝ Աբովյան 51/1 հասցեում։

Строительные работы в Музее Туманяна приостановлены: что произошло?
Расположенный в центре Еревана Музей Ованеса Туманяна с сентября 2023 года закрыт на реконструкцию и капитальный ремонт. Правительство Армении выделило на эти цели 750 миллионов драмов.
Согласно проекту, в музее ремонтные работы ведутся в основном корпусе, а второй корпус подлежит реконструкции с надстройкой дополнительных этажей. Однако в последние дни в Сети появились фотографии, на которых видно, что здание практически полностью разрушено, у него отсутствует кровля, а строительные работы остановлены.
Директор музея Лусине Караханян в беседе с корреспондентом Panorama.am пояснила, что на опубликованных фото –  второй корпус, который был возведен в 1968 году.
«Дом-музей Туманяна – фронтальная, монументальная часть – только ремонтируется, а второй корпус реконструируется», – отметила она.
Как она отметила, по утвержденному проекту одна из стен второго корпуса должна была быть укреплена, однако в ходе демонтажа выяснилось, что стена подлежит сносу из-за сейсмической ошибки.
«Если в проект вносятся изменения, то составляется новый проект, который проходит все необходимые экспертизы, как и первоначальный проект. Это требует времени. Сейчас проект находится на заключительном этапе экспертизы. С большой вероятностью, работы возобновятся в середине октября или в ноябре», – уточнила Караханян, добавив, что после возобновления работы завершатся в течение 1,5 лет.
Она отметила также: если бы стену не пришлось сносить, работы шли бы по графику, и к марту 2026 года ремонт и реконструкция уже были бы завершены.
Внучка великого армянского писателя Ованнеса Туманяна, дочь Седы Туманян и врача Рубена Сафразбекяна – Ирма Сафразбекян – выразила обеспокоенность состоянием здания музея. По словам Лусине Караханян, она находится с ней на связи, постаралась успокоить и заверить, что все будет хорошо.
«Мы тоже очень тревожимся, хотим, чтобы работы скорее завершились и мы вернулись под родную крышу», – добавила директор музея.
Отметим, что Музей Ов. Туманяна развернул временную деятельность в здании Культурного центра-музея Гранта Матевосяна в Ереване – по адресу Абовяна 51/1.