Եթե հարց ունեք հոր հետ, ընտանիք ինչի՞ եք մտնում, գետինը մտնեք. Վարդան Ղուկասյան
«Փաստաբանները մեղադրական եզրակացություն են վերցրել։ Մեջը գրած է, որ 24 քմ խիբարի համար, իրենք իրենց համար կազմել են, որ դա ընդամնեը 90 հազար դրամ է, չորս երեխայի հորը բռնում կալանավորում են»,-լրագրողների հետ զրույցում ամնդրադառնալով ոչդու ձերբակալությանը՝ ասել է Գյումրու քաղաքապետ Վարդան Ղուկասյանը։
Նա նշել է, որ իր որդին իր հետ միասին Գյումրիում միլիոնավոր դոլարների  նվիրատվություն է արել։
«Միայն Ամենափրկիչ եկեղեցին որ նայես, էդ 90 հազար դրամը եկեղեցու մի 5 կգ մեխի արժեքն է։ Այս ձևի սանձարձակ։ Գիտե՞ք ինչ, եթե ինչ-որ հաշիվ եք փակում, հարց ունեք հոր հետ, ընտանիք ինչի՞ եք մտնում, գետինը մտնեք»,-նշել է Գյումրու քաղաքապետը։
Նա իրավապահներին խորհուրդ է տվել զբաղվել իր վրա տարիներ առաջ կրակելու գործի բացահայտմամբ։
«Չորս տղա մահացած է, ես ու փոխքաղաքապետը վիրավորվել էինք։ Փոխարեն գնաք նման գործերի բացահայտման մասին մտածեք... Երևանից էլ զորք են բերել վրեն։ Իր երեխային տանում է մանկապարտեզ, թափվում են վրեն։ Դրանով ի՞նչ եք ուզում ասել, գլուխներս կախե՞նք, լռե՞նք, չխոսե՞նք, երբ որ հայրենիքը վտանգի մեջ է։ Իմ արյունը, իմ կաթը չի թողնում, որ ես լռեմ»,-ասել է նա։

«Адвокаты ознакомились с обвинительным заключением. Там написано, что за 24 квадратных метра щепок, они сами для себя подсчитали стоимость, – всего 90 тысяч драмов. И вот за это взяли и арестовали отца четверых детей», – заявил в беседе с журналистами мэр города Гюмри Ширакской области Армении Вардан Гукасян, комментируя задержание сына.
Он подчеркнул, что вместе с сыном сделал в Гюмри пожертвования на миллионы долларов.
«Достаточно взглянуть только на церковь Святого Всеспасителя в Гюмри, эти 90 тысяч драмов – стоимость 5 килограммов гвоздей. Это что за произвол? Знаете что, если хотите свести со мной счеты, если у вас есть вопросы со мной – зачем втягивать в это семью? Чтоб вам со стыда сквозь землю провалиться», – сказал Гукасян.
Он посоветовал правоохранительным органам заняться делом о покушении на него, когда несколько лет назад в него стреляли.
«Тогда четверо парней погибли, я сам и вице-мэр были ранены. Вместо того, чтобы думать о раскрытии этих дел, вы заняты непонятно чем … Еще и подкрепления из Еревана запросили против моего сына.
Сын повел ребенка в детский сад, а на него налетели. Что вы этим хотите показать? Чтобы мы понурили головы, замолчали, не говорили, когда Родина в опасности? Кровь, которая течет в моих жилах, то, что я впитал в себя с молоком матери, не позволяют мне молчать», – заявил мэр Гюмри.