«Երկօրյա պատերազմն առ այսօր պարունակում է մի շարք հարցականներ». լրանում է ջերմուկյան ռազմական գործողությունների երրորդ տարելիցը
12:03 13/09/2025
Այսօր լրանում է ջերմուկյան ռազմական գործողությունների երրորդ տարելիցը:
«Այս ուղղությամբ հակառակորդն իր  հարձակողական գործողությունների արդյունքում ունեցել է որոշակի հաջողություններ և մխրճվել Հայաստանի ինքնիշխան տարածք 8,5 կիլոմետր լայնությամբ ճակատով՝ մինչև 7,5 կիլոմետր խորությամբ»,- ասել էր  ՀՀ ԶՈւ Գլխավոր շտաբի պետ Էդվարդ Ասրյանը՝ տեղեկացնելով, որ Ջերմուկ քաղաքից  մինչև սահման մինչ ռազմական գործողությունների սկսվելը հակառակորդի հեռավորությունը եղել է 11-12 կիլոմետր։
2022 թվականի սեպտեմբերի 12-ի լույս 13-ի գիշերը Ադրբեջանի զինված ուժերը լայնածավալ ագրեսիա են սկսել ՀՀ  ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ՝ խոշոր տրամաչափի զինատեսակների, հրետանու, հրթիռային համակարգերի, անօդաչու թռչող սարքերի կիրառմամբ:
Ըստ պաշտոնական տվյալների, ագրեսիայի հետևանքով զոհվածների և անհետ կորածների թիվը հասնում է 207-ի, այդ թվում՝ զոհվել է քաղաքացիական 3 անձ, 2 քաղաքացիական անձի գտնվելու վայրը համարվում է անհայտ, վիրավորվել է 293 զինծառայող, 3 քաղաքացիական անձ, գերեվարվել է 20 զինծառայող: Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից թիրախավորվել են 36 բնակավայրեր, այդ թվում Գորիս, Սիսիան, Կապան, Ջերմուկ, Վարդենիս, Տեղ, Գեղամասար համայնքները, ինչի հետևանքով մասնակի կամ ամբողջական ավերվել են 192 տուն, 3 հյուրանոց, 2 դպրոց, 1 բժշկական հաստատություն, 1 հանդիսությունների սրահ, 4 անասնագոմ: Վնասվել է 7 էլեկտրական ենթակառուցվածք, 5 ջրային ենթակառուցվածք, 3 գազամուղ, 1 կամուրջ, 2 ավտոճանապարհ, 1 փողոց: Թիրախավորվել են 2 շտապօգնության մեքենա, 4 անձնական օգտագործման ավտոմեքենա
Քաղաքական մեկնաբան Հակոբ Բադալյանը գրում է. «Այդ գործողությունները, կամ երկօրյա փաստացի պատերազմը, որ ընթանում էր Ջերմուկի  ուղղությամբ, առ այսօր պարունակում է մի շարք հարցականներ։
Մասնավորապես, ըստ նրա, հայտարարելով, որ տեղի է ունեցել հարձակում Հայաստանի հանրապետության վրա, Հայաստանի կառավարությունն ինչո՞ւ չգործեց ըստ Սահմանադրության պահանջի և չհայտարարեց ռազմական դրություն: ՀՀ Սահմանադրությունը սահմանում է, որ Հայաստանի հանրապետության հանդեպ ագրեսիայի, կամ նույնիսկ ագրեսիայի սպառնալիքի դեպքում հայտարարվում է ռազմական դրություն: Եթե պաշտոնական Երևանը հայտարարում էր, որ դա ագրեսիայի Հայաստանի հանդեպ, ինչո՞ւ չի հայտարարվել ռազմական դրություն:
«Մյուս էական հարցը թերեւս այն է, թե Հայաստանի կառավարությունը ինչու է ջերմուկյան ուղղությամբ Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի օկուպացիայի խնդիրը «տեղափոխել» սահմանազատման ու սահմանագծման դաշտ: Հայաստանի քաղաքական ղեկավարությունը հայտարարել է, որ 2022 թվականի սեպտեմբերի 13-14-ին Ադրբեջանը օկուպացրել է Հայաստանի ինքնիշխան տարածքներ:
Եթե այդպես է, ապա ինչպե՞ս կարող է այդ հարցի «լուծում»  դիտվել սահմանազատումն ու սահմանագծումը: Այստեղ հարկ է ընդգծել, որ սա ամենեւին չի նշանակում, թե լուծումը պետք է լինի հակառակորդին ուժով դուրս մղելը: Սա շեշտում եմ, քանի որ գիտեմ մանիպուլլացիաների տարածված բանաձեւերը, որ կիրառում են իշխանական եւ մերձիշխանական բացահայտ ու լատնետ պրոպագանդիստները:
Հասկանալի է, որ Հայաստանն այսօր բացարձակապես չունի իր տարածքներն ուժով ազատագրելու հնարավորություն: Բայց, տվյալ պարագայում, երբ հարցը տեղափոխվում է սահմանազատման ու սահմանագծման դաշտ, այն դադարում է լինել Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի օկուպացիայի հարց:
Հարցի լուծումն այդ դաշտ տեղափոխելով, Հայաստանի հանրապետությունը փաստացի ճանաչում է, որ առնվազն կա վիճելիություն, որը կկարգավորվի սահմանազատման եւ սահմանագծման միջոցով:
Առնվազն երեք տարի Հայաստանի իշխանությունը, իշխանամերձ տարբեր մանր ու մեծ քաղաքական խմբեր, պրոպագանդիստական խմբավորումներ, օգտագործել են Ջերմուկի թեման, որպեսզիի ներքին քարոզչական դաշտում խաղարկեն հակառուսականության եւ հակահապկ թեմաները՝ դրանց վրա հավաքելով միավորներ:
Մինչդեռ,  այդ ընթացքում, Հայաստանի պետական քաղաքականությունը իր բուն իմաստով ու շեշտադրումներով միայն ու միայն արդարացրել է այն մոտեցումները, որոնք իրենց վարքագծի համար ալիբի են ներկայացրել Ռուսաստանն ու ՀԱՊԿ-ը:
Այդպիսով, սեպտեմբերյան ծանր դեպքերից, ավելի քան 200 զոհերից հետո տեղի է ունեցել ընդամենը մի բան՝ տեղեկատվա-քարոզչական նենգափոխումների եռամյա մի շրջան, որտեղ Հայաստանի հանրապետության ինքնիշխան տարածքի օկուպացիա խորագրի ներքո, կառավարող քաղաքական ուժն ու հարակից քաղաքական եւ քարոզչական խմբերը զբաղվել են պրոպագանդիստական մանիպուլյացիաներով»,- գրել է Հ.Բադալյանը։

3 года назад в этот день Азербайджан перешел в наступление на разных направлениях суверенной территории Армении
3 года назад в этот день Азербайджан перешел в наступление на разных направлениях суверенной территории Армении (Горис, Капан, Сотк, Ишханасар, Джермук), в результате чего ряд тактических и стратегических участков, высот нашей страны оказались под контролем Азербайджана.
Вечером 14 сентября власть объявила о прекращении огня, однако режим постоянно нарушался со стороны ВС Азербайджана. На тот момент официально было объявлено о 206 погибших с армянской стороны и 80 погибших со стороны азербайджанцев. С обеих сторон были десятки раненных. Позже появились сведения о 224 погибших с армянской стороны.
Вооруженные силы Азербайджана обстреляли 36 населенных пунктов, в том числе общины Горис, Сисиан, Капан, Джермук, Варденис, Тех, Гегамасар, в результате чего было частично или полностью разрушено 192 жилых дома, 3 гостиницы, 2 школы, 1 медицинское учреждение, 1 зал торжеств, 4 хлева. Было повреждено 7 объектов электросетевого хозяйства, 5 инфраструктур водоснабжения, 3 газопровода, 1 мост, 2 автомобильные дороги, 1 улица. Были также обстреляны 2 машины скорой помощи, 4 частных автомобиля.
Политический обозреватель Акоп Бадалян пишет:
«Эти боевые действия, или, фактически, двухдневная война, развернувшаяся в направлении Джермука, до сих пор оставляют целый ряд вопросов».
В частности, по его словам, почему правительство Армении, заявив, что произошло нападение на Республику Армения, не действовало в соответствии с требованиями Конституции и не объявило военное положение? Конституция РА устанавливает, что в случае агрессии против Республики Армения или даже угрозы агрессии объявляется военное положение.
«Если официальный Ереван заявил об агрессии против Армении, то почему не было объявлено военное положение?
Другой важный вопрос, пожалуй, состоит в том, почему правительство Армении вопрос оккупации суверенной территории страны в джермукском направлении «перевело» в плоскость делимитации и демаркации границы. Политическое руководство Армении заявило, что 13-14 сентября 2022 года Азербайджан оккупировал суверенные территории Армении.
Раз это так, то каким образом в качестве «решения» данного вопроса может рассматриваться делимитация/демаркация границы? Здесь необходимо подчеркнуть: это вовсе не означает, что решение должно заключаться в силовом вытеснении противника. Я делаю на этом акцент, поскольку знаю о распространенных формулах манипуляции, которые применяют пропагандисты из провластных и околовластных кругов – как открытые, так и латентные.
Очевидно, что сегодня Армения абсолютно не имеет возможности силой освободить свои территории. Но в данном случае, когда вопрос переводится в плоскость делимитации и демаркации границы, он перестает быть вопросом оккупации суверенной территории Армении.
Переводя решение проблемы в эту плоскость, Республика Армения фактически признает, что, по меньшей мере, существует спорность, которая будет урегулирована посредством делимитации и демаркации границы.
На протяжении, как минимум, трех лет власти Армении, различные мелкие и крупные околовластные политические группы и пропагандистские объединения использовали тему Джермука, чтобы во внутреннем пропагандистском поле разыгрывать карту антироссийских и направленных против ОДКБ настроений, набирая на этом политические дивиденды.
Между тем, все это время государственная политика Армении по своей сути и акцентам лишь оправдывала те подходы, которые Россия и ОДКБ представляли в качестве алиби для своего поведения.
В итоге после тяжелых сентябрьских событий, после более чем 200 жертв, произошло лишь одно: трехлетний период информационно-пропагандистских фальсификаций, в ходе которых под заголовком «оккупация суверенной территории Республики Армения» правящая политическая сила и примыкающие к ней политические и пропагандистские группы занимались манипуляциями», – написал Бадалян.