ՀԱՊԿ-ն արձանագրում է, որ Ադրբեջանն իր համար նույնքան եղբայրական պետություն է, ինչքան Հայաստանը. Փաշինյան
«ՀԱՊԿ-ն արձանագրում է, որ Ադրբեջանն իր համար նույնքան եղբայրական պետություն է, ինչքան Հայաստանը և որ ՀԱՊԿ-ը ճանաչում է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը», -«Համապարփակ անվտանգություն և դիմակայություն-2025» անվտանգային միջազգային համաժողովի ընթացքում ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։
Նա նշեց, որ այս նախադասությանը երբեք չեն առերեսվել. «Մեզ թվացել է որոշակի բանաձեր ենք գտնելու՝ ասելու, թե ինչ է նկատի առնվում Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը»։
Փաշինյանի խոսքով, այս արձանագրումը ՌԴ նախագահը վերահաստատել է 2020 թվականի նոյեմբերի 18-ին և դեկտմբերի 17-ին՝ ասելով, որ ԼՂ տարածքը միջազգային իրավունքի տեսակետից Ադրբեջանի մաս է և միշտ էլ համարվել է այդպես։
«Այսինքն, ռազմաքաղաքական դաշինքի անվտանգության այս առաջնային կոնցեպտը Ղարաբաի շուրջ տեղի ունեցող իրադարձությունների համատեքստում չաշխատեց»,- ասաց Փաշինյանը։

Pashinyan: CSTO regards Azerbaijan as 'brotherly' as Armenia
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan has stated that the Collective Security Treaty Organization (CSTO) regards Azerbaijan as “brotherly” as Armenia and recognizes Baku’s territorial integrity.
Speaking at the Comprehensive Security and Resilience 2025 Conference in Yerevan on Monday, Pashinyan said Yerevan had long believed there might be room to interpret what the CSTO meant by Azerbaijan’s territorial integrity.
He recalled that Russian President Vladimir Putin reaffirmed this position in November and December 2020, stating that Nagorno-Karabakh was part of Azerbaijan under international law and had always been considered as such.
“Thus, the alliance’s core security concept did not hold in the face of the Nagorno-Karabakh developments,” Pashinyan said.