Հայաստանի իշխանությունը՝ որպես խաղաղության դեմ «ամենագրգռիչ» գործոն
Երեկվանից շրջանառվող «տան պատի նկարը, որը հարևանի մոտ էմոցիաներ կառաջացնի» թեման իրականում ավելի լուրջ քննարկման պիտի տաներ։ Քֆուրից անդին քննարկումներն ավելի լուրջ հարցադրումների են բերում։ Գրգռիչների հանումը կամ մեղմումը իսկապես միջպետական հարաբերությունների կարգավորման ժամանակ կարևոր նշանակություն ունի։ Եվ հակառակը, այդ գրգռիչների անգրագետ կամ միտումնավոր չարաշահումը հանգեցնում են պատերազմի՝ կա´մ անգրագիտաբար, կամ՝ միտումնավոր։
Նույն մարդիկ անում էին հակառակը
2018-2019-ին նույն մարդիկ Նիկոլը, Արմեն Գրիգորյանը և այլոք արել են լրիվ հակառակը. Շուշիում ցուցադրական քեֆն ու պարը, հայտնի ցուցադրական հարսանիքը, Ստեփանակերտում՝«Արցախը Հայաստան է և վերջը». սրանք Արդբեջանին նվաստացնող գրգռիչներ էին։ Տավուշյան մեկ դիրքի ընդհարումը Սարդարապատի չափ ուռճացնելը, թուրք գեներալի զոհվելը ֆետիշացնելը, հարյուրավոր մեդալների, շքանշանների, հերոսի կոչումների շռայլումը. սրանք ցուցադրական գրգռիչներ էին։ Բանակցային դետալները բացահայտելը և դրանով Ադրբեջանում հեղափոխություն հրահելու սպառնալիքը՝ ուղիղ գրգռիչ էր արդեն ոչ միայն Ադրբեջանի, այլև՝ իշխող ընտանիքի հանդեպ։
Այս գրգռիչների անխիղճ օգտագործումն ի վերջո բերեց պատերազմի։ Պատերազմ, որը չպետք է լիներ, բայց եղավ, և հետևանքը հինգ հազար զոհերն էին ու կորսված Արցախը։ Հիմա նույն մարդիկ զսպվածության դասեր են տալիս։
Փոխադարձություն
Գրգռիչների մեղմումը կարող է օգտակար լինել, եթե այն արվում է փոխադարձաբար։ Այսօր Ադրբեջանը ֆիզիկապես ոչնչացնում է հայկական քաղաքներն ու գյուղերը, որտեղ դպրոցների գրատախտակներին դեռ հայերեն նախադասություններ կան գրված։ Ամարասն ու Գանձասարը սարքում է գոմ, պղծում է թարմ ու հին գերեզմանները։ Ֆիզիկապես քանդում է 150 հազար մարդու տները։ Այստեղ խնդիրը շատ ավելի խորն է, քան՝ պարզապես սեփական իշխանության՝շառլատան լինելը։ Եթե Ադրբեջանը ֆիքսի, որ այս ամենը Հայաստանի իշխանության համար գրգռիչ չէ, և հայ ժողովրդի համար այնքան վիրավորական պրոցես չէ, որ այն փոխի իր իշխանությունը, այն անելու է իր հետևությունը՝ Հայաստանն այլևս կենսունակ պետություն չէ, հետևաբար…
Արարատը երբեք չի եղել տարածքային պահանջի սիմվոլ, այն լրիվ ուրիշ բանի մասին է, և եթե անունակ իշխանության ջանքերի շնորհիվ այն դառնում է գրգռիչ գործոն, դա ուրիշ իրականություն է ստեղծում։ Պարզ ասած, եթե մենք պատրաստ ենք ուրանալու Արարատը, ապա թուրքերը կարճ ժամանակում հայտնվելու են Արագածի ստորոտում։
Ըստ իս, սա ամենակարևոր թեման է, որը պետք է բացվի. ո՞րն է մեր իրականությունը, ինչո՞ւ է այն այսպիսին դարձել, և ինչպե՞ս փոխել այդ իրականությունը։ Շարունակաբար անդրադառնալու եմ այս հարցերին։

Ваге Оганнисян: Власти Армении - как «наиболее раздражающий» фактор против мира
«Тема «картины на стене дома, которая может вызвать эмоции у соседа», обсуждаемая со вчерашнего дня, на самом деле заслуживает более серьезной дискуссии. Дискуссия за пределами ругани может привести к гораздо более важным вопросам.
Устранение или смягчение раздражающих факторов играет важную роль в урегулировании межгосударственных отношений. И наоборот, их неумелое или преднамеренное использование может привести к войне — либо по незнанию, либо намеренно.
Те же самые люди вели себя иначе
В 2018–2019 годах Никол, Армен Григорян и другие действовали прямо противоположным образом. Показные застолья и танцы в Шуши, громкая свадьба, лозунг в Степанакерте «Арцах — это Армения, и точка» — всё это были раздражителями, унижающими Азербайджан. Раздувание столкновения в Тавуше до масштабов Сардарапата, фетишизация гибели азербайджанского генерала, щедрое раздавание сотен медалей, орденов и званий героя — показные раздражители. Разглашение деталей переговоров и угрозы спровоцировать революцию в Азербайджане — все это уже было прямым раздражителем не только для Азербайджана, но и прямо для правящей семьи этой страны.
Бездумное использование таких раздражителей в итоге привело к войне. Войне, которой не должно было быть, но которая случилась. Итогом стали пять тысяч погибших и утраченный Арцах. А теперь эти же люди читают нам лекции про сдержанность.
Обоюдность
Смягчение раздражителей может быть полезным лишь тогда, когда оно происходит обоюдно. Сегодня Азербайджан физически уничтожает армянские города и села, где на школьных досках еще не стерлись надписи на армянском языке. Амарас и Гандзасар превращаются в сараи, оскверняются новые и старые могилы. Разрушаются дома 150 тысяч человек.
Проблема здесь куда глубже, чем просто шарлатанство собственной власти. Если Азербайджан увидит, что все это не становится раздражителем для армянских властей и не настолько оскорбительно для народа, чтобы он потребовал смены власти, он сделает вывод: Армения больше не жизнеспособное государство. А значит…
Арарат никогда не был символом территориальных притязаний — он о другом. Но если усилиями несостоятельной власти он превращается в раздражитель, то значит создается новая реальность. Проще говоря, если мы готовы отказаться от Арарата, то вскоре турки окажутся у подножия Арагаца.
На мой взгляд, это ключевая тема, которую необходимо раскрыть: какова наша реальность, почему она стала такой и как ее изменить. К этим вопросам я буду возвращаться снова и снова».