Հարցը, թե ինչու «Ինտերվիդենիա»-ի մասնակիցների մեջ Հայաստանի ներկայացուցիչ չկա, մեզ չպետք է ուղղվի. Լավրով
Ռուսաստանը ուրախ կլիներ տեսնել Հայաստանի կատարողներին «Ինտերվիդենիա» միջազգային երգի մրցույթի մասնակիցների շարքում, և նրանք գիտեն դրա մասին։ ՏԱՍՍ-ի հաղորդմամբ, այս մասին հայտարարել է Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը մրցույթի նախապատրաստական աշխատանքներին նվիրված մամուլի ասուլիսում։
«Մեր հայ ընկերները շատ լավ գիտեին, որ մրցույթն անցկացվում է, և հարցը, թե ինչու մասնակիցների մեջ Հայաստանից ներկայացուցիչ չկար, մեզ չպետք է ուղղել։ Մենք ուրախ կլինեինք տեսնել բոլորին, այդ թվում, իհարկե, մեր հայ ընկերներին», - ասել է Լավրովը։
«Ինտերվիդենիան» Հեռուստատեսության և ռադիոհեռարձակման միջազգային կազմակերպության (OIRT) երգի մրցույթ է, որը կազմակերպվել է 1946-1993 թվականներին։ Մրցույթին մասնակցել են ոչ միայն ԽՍՀՄ-ին մոտ գտնվող սոցիալիստական երկրները, այլև Ավստրիան, Բելգիան, Իսպանիան, Կանադան, Նիդեռլանդները, Պորտուգալիան և Ֆինլանդիան։

Лавров: Вопрос, почему среди участников «Интервидения» нет представителя армянской культуры, не к нам
Россия была бы рада видеть исполнителей из Армении в числе участников международного песенного конкурса "Интервидение", и они об этом знают. Об этом заявил глава МИД РФ Сергей Лавров на пресс-конференции, посвященной подготовке к конкурсу. Его слова приводит ТАСС.
"Армянские друзья прекрасно знали, что конкурс проводится, и вопрос о том, почему среди участников нет представителя армянской культуры, не к нам. Мы были бы рады видеть всех, в том числе, конечно, и наших армянских друзей", - сказал Лавров.
"Интервидение" - песенный конкурс существовавшей в 1946-1993 годах Международной организации телевидения и радиовещания (OIRT) - проводилось в 1960 - 1980-х годах по аналогии с "Евровидением", музыкальной премией отколовшегося от OIRT Европейского вещательного союза. В конкурсе принимали участие не только социалистические страны, близкие СССР, но и Австрия, Бельгия, Испания, Канада, Нидерланды, Португалия, Финляндия.
Возрожденное "Интервидение" пройдет 20 сентября 2025 года в Москве. Россию на конкурсе представит заслуженный артист РФ Ярослав Дронов, известный под псевдонимом Shaman.