2025թ. ընթացքում 17 լրատվամիջոցի դեմ 37 հայցադիմում է ներկայացվել: Վիրավորանք կամ զրպարտություն համարվող տեղեկությունները հերքելուց զատ նաև գումարային պահանջ է ներկայացվել լրատվամիջոցներին: Այդ գործերով 17 լրատվամիջոցից պահանջում են 66 մլն 700 հազ. դրամ փոխհատուցում, որը չի ներառում դատական ծախսերը:
«Հետք»-ը «Դատալեքս» տեղեկատվական պորտալի ուսումնասիրությամբ պարզել է, որ այս տարվա ընթացքում լրատվամիջոցների ու լրագրողների դեմ միայն 4 հայցադիմում ներկայացրել է Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը: Նա «Մեդիահաբ» և «Ժողովուրդ օրաթերթ» լրատվամիջոցներից և լրագրող Վահե Մակարյանից պահանջում է հրապարակել հերքում, ինչպես նաև վճարել ընդհանուր 3 մլն 400 հազ. դրամ։
Կառավարության աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը և Երևանի քաղաքապետի տեղակալ Արմեն Փամբուխչյանը համապատասխանաբար «Օրագիր մեդիայից» և «Ժողովուրդ օրաթերթից» պահանջում են 3 մլն-ական դրամ և այլն:
Նշված ժամանակահատվածում ամենաշատ դատական հայցերը ներկայացվել են «Ժողովուրդ օրաթերթի» դեմ՝ 9 հայց: Լրատվամիջոցից պահանջում են նաև գումարային փոխհատուցում՝ 21 մլն դրամի չափով: Դիտարկել են այն լրատվամիջոցները, որոնց դեմ ամենաշատ հայցադիմումներն են ներկայացվել և հաշվել, թե որքան գումար են պահանջում նրանցից։

В Армении в 2025 году против 17 СМИ было подано 37 исков. Помимо опровержения информации, признанной оскорбительной или клеветнической, СМИ также были предъявлены денежные требования. По этим делам у 17 СМИ требуют возмещения ущерба в размере 66 миллионов 700 тысяч драмов, не включая судебные издержки.
Об этом свидетельствуют данные на портале судебной информации Datalex, которые проанализировало издание Hetq.
Так, в этом году только 4 иска против СМИ и журналистов подал спикер Национального Собрания Ален Симонян. Он требует от СМИ «Mediahub», «Жоховурд» и журналиста Ваге Макаряна опубликовать опровержение, а также выплатить в общей сложности 3 миллиона 400 тысяч драмов.
Руководитель аппарата премьер-министра Араик Арутюнян и вице-мэр Еревана Армен Памбухчян требуют по 3 миллиона драмов от «Орагир Медиа» и газеты «Жоховурд» соответственно.
За указанный период больше всего исков – 9 – было подано против ежедневной газеты «Жоховурд». У издания требуют денежной компенсации в размере 21 млн драмов.
Как указывает Hetq, были рассмотрены СМИ, против которых подано больше исков, подсчитано, сколько средств в качестве компенсации от них требуют истцы.