Երբեք չէի մտածում, որ այսքան տարի կղկավարեմ ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը, չեմ փոշմանում. Էդուարդ Թոփչյան
100 տարեկան Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը վերջին 25 տարին ղեկավարում է Էդուարդ Թոփչյանը։
«Երբեք չէի մտածում, որ այսքան տարի կղկավարեմ ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը։ Չեմ փոշմանում»,- ասուլիսում ասաց նվագախումբը գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Էդուարդ Թոփչյանը։
Նա նշեց, որ այս տարիների ընթացքում ամեն անգամ նոր մակարդակի բարձրանալուց, նոր հաջողություն գրանցելուց հետո անընդհատ ձգտել են հաջորդ քայլին ու այդպես երկարել է իր՝ նվագախմբում մնալը։
«Դժվարություններ միշտ ունեցել ենք, ունենք։ Ունենք շատ ձեռքբերումներ։ Դրանցից ամենակարևորն ինձ համար նվագախմբի մակարդակն է, նվագախմբի իմ ընկերներին, ինձ էլ իրենց հետ հաջողվել է երաժշտական մակարդակը բարձրացնել»,- ասաց Թոփչյանը։
Այս տարի հոբելյանական է նվագախմբի համար՝  լրանում է 100 տարին։
Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը բացում է հոբելյանական 100-րդ համերգաշրջանը՝ Երևանյան 17-րդ միջազգային երաժշտական փառատոնով, որը կանցկացվի սեպտեմբերի 19-ից նոյեմբերի 2-ը:
Երևանյան 17-րդ միջազգային երաժշտական փառատոնը Ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի 100-ամյակին նվիրված միջոցառումների առանցքային իրադարձությունը:
Մոտ երկու տասնամյակ է Երևանյան միջազգային երաժշտական փառատոնը հանդիսանում է մեր երկրի գլխավոր մշակութային իրադարձություններից մեկը, որի գեղարվեստական ղեկավարներն են Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Էդուարդ Թոփչյանը և թավջութակահար Ալեքսանդր Չաուշյանը (Մեծ Բրիտանիա):

Эдуард Топчян: Никогда не думал, что буду руководить филармоническим оркестром столько лет, ни о чем не жалею
Национальный филармонический оркестр Армении (НФОА), которому в этом году исполняется 100 лет, последние 25 лет возглавляет маэстро Эдуард Топчян.
«Никогда не думал, что буду руководить филармоническим оркестром столько лет. Но я ни о чем не жалею», – признался художественный руководитель и главный дирижер НФОА Эдуард Топчян на пресс-конференции 18 сентября.
Он отметил, что за эти годы каждый новый уровень, каждое достижение вдохновляли оркестр и его коллег стремиться к следующему шагу, что и стало причиной его долгого пребывания на посту руководителя НФОА.
«Трудности у нас всегда были и есть. Но у нас также много достижений. Для меня самое главное – это уровень оркестра, то, что моим друзьям в оркестре и мне с ними удалось поднять музыкальный уровень», – добавил дирижер.
В этом году оркестр отмечает свой юбилей – 100-летие со дня основания.
Национальный филармонический оркестр Армении открывает юбилейный 100-й концертный сезон 17-м Ереванским международным музыкальным фестивалем, который пройдет с 19 сентября по 2 ноября.
17-й Ереванский международный музыкальный фестиваль является ключевым событием в рамках мероприятий, посвященных 100-летию Национального филармонического оркестра Армении.
На протяжении почти двух десятилетий Ереванский международный музыкальный фестиваль остается одним из главных культурных событий страны. Художественными руководителями фестиваля являются Эдуард Топчян и виолончелист Александр Чаушян (Великобритания).