Ադրբեջանի պատժամիջոցների վերանայման մասին» օրինագիծը ներկայացվել է ԱՄՆ Կոնգրեսում
Կոնգրեսականներ Դինա Տիտուսը և Գուս Բիլիրակիսը ներկայացրել են «Ադրբեջանի պատժամիջոցների վերանայման մասին» երկկուսակցական օրենսդրական նախաձեռնություն, որը պարտավորեցնում է Թրամփ-Վենսի վարչակազմին վերանայել «Գլոբալ Մագնիցկու» ակտով սահմանված պատժամիջոցների կիրառելիությունը՝ Ադրբեջանի այն պաշտոնյաների նկատմամբ, որոնք պատասխանատու են ռազմական հանցագործությունների, մարդու իրավունքների խախտումների և հայ ռազմագերիների ու քաղաքացիական պատանդների շարունակվող ապօրինի բանտարկության համար։ Հայ դատի Ամերիկայի հանձնախումբը ողջունել է օրինագծի ներկայացումը և սկսում է համազգային աշխատանք՝ դրա համար երկկուսակցական լայն աջակցություն ապահովելու համար։
ՀՅԴ Հայ դատի կենտրոնական գրասենյակից հայտնում են, որ օրինագծի հիմնավորումներում ներկայացվում են Ադրբեջանի հանցագործությունները՝ ներառյալ 2020թ․ պատերազմը, 2023թ․ ցեղասպանական գործողությունները, ինչպես նաև հայ գերիների ապօրինի պահման, խոշտանգումների ու կեղծ դատավարությունների շարունակվող քաղաքականությունը։Հիմնավորումներում ասվում է.«Ադրբեջանի կողմից գերիների շարունակվող պահպանումը, խոշտանգումները, արտադատական սպանությունները և մարդու իրավունքների այլ ծանր խախտումները լրջորեն կասկածի տակ են դնում նրանց պատրաստակամությունը՝ հարգել մարդու իրավունքները և բանակցել արդար ու երկարատև խաղաղության շուրջ»։
Օրինագծի ներկայացման առթիվ կոնգրեսական Տիտուսը հայտարարել է․ «Լաչինի միջանցքի ապօրինի, մեկ տարի տևած շրջափակումից հետո Ադրբեջանը սնունդը վերածեց զենքի և սովամահ արեց Արցախի 120․000 հայերին։
Ալիևի կառավարությունը մերժեց միջազգային կոչերը՝ դուրս գալու և լարվածությունը նվազեցնելու համար, և հարձակվեց Արցախի վրա։ Տարիներով այդ հողերում ապրող մարդիկ համակարգված կերպով դուրս մղվեցին՝ որպես ագրեսորի զոհեր. երեխաներին զրկեցին սնունդից և ջրից ու դպրոց գնալու հնարավորությունից, իսկ քրիստոնեական սրբավայրերը պղծվեցին։ Ժամանակն է Ալիևին և նրա աջակիցներին պատասխանատվության ենթարկել՝ փոխանակ նրանց պարգևատրելու ռազմական աջակցությամբ ու ներդրումային պայմանագրերով»։
Կոնգրեսական Բիլիրակիսը համաձայնել է՝ նշելով. «Թեև անցած ամիս Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև ստորագրված խաղաղության հռչակագիրը կարող է առաջընթացի նշան լինել, տարածաշրջանում շարունակվում է քաղաքական և հումանիտար ճգնաժամ՝ պայմանավորված Ադրբեջանի ագրեսիայով»։ Նա հավելել է. «Հպարտ եմ, որ վերաներկայացնում եմ օրինագիծ, որը կպարտավորեցնի նախագահին որոշել՝ արդյո՞ք Մագնիցկու պատժամիջոցները պետք է կիրառվեն Ադրբեջանի բարձրաստիճան պաշտոնյաների նկատմամբ, ովքեր պատասխանատու են Արցախի հայերի էթնիկ զտման և երկրի ներսում քաղաքական ընդդիմության նկատմամբ ճնշումների համար։ Ամերիկյան հարկատուների գումարները չպետք է օգտագործվեն դաժան ռեժիմին աջակցելու համար, հատկապես երբ այդ ռեսուրսները կարող են ծախսվել ներքին հրատապ խնդիրների լուծման համար»։
Օրինագիծը պարտավորեցնում է նախագահին 180 օրվա ընթացքում որոշել՝ արդյո՞ք ավելի քան 50 ադրբեջանցի պաշտոնյաներ՝ բարձրաստիճան զինվորականներ, անվտանգության մարմինների ղեկավարներ, դատախազներ և դատավորներ, համապատասխանում են «Գլոբալ Մագնիցսկու» օրենքի կամ պետդեպարտամենտի ֆինանսավորման մասին օրենքի 7031(c) հոդվածի պատժամիջոցների չափանիշներին։
Քանի որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության բանակցությունները չեն ապահովել արդարություն կամ հայ գերիների ազատ արձակում, այս օրինագիծը կարևոր քայլ է՝ Ալիևին և նրա համախոհներին ԱՄՆ օրենսդրության ներքո պատասխանատվության ենթարկելու համար։

Законопроект о пересмотре санкций в отношении Азербайджана внесен в Конгресс США
Американские конгрессмены Дина Тайтус и Гас Билиракис представили двухпартийную законодательную инициативу «О пересмотре санкций в отношении Азербайджана», обязывающую администрацию Трампа-Вэнса пересмотреть применимость санкций в рамках Глобального «Закона Магнитского» к должностным лицам Азербайджана, ответственным за военные преступления, нарушения прав человека и продолжающееся незаконное удерживание армянских военнопленных и гражданских заложников. Об этом сообщает Армянский национальный комитет Америки (ANCA), приветствуя представление законопроекта.
Армянский национальный комитет Америки начинает общенациональную кампанию для обеспечения его широкой поддержки.
В ANCA также отметили, что в обосновании законопроекта излагаются преступления Азербайджана, включая войну 2020 года, геноцидальные действия 2023 года и продолжающуюся политику незаконного удерживания, пыток и сфабрикованных судебных процессов над армянскими пленными.
«Продолжающееся удерживание пленных в Азербайджане, пытки, внесудебные казни и другие грубые нарушения прав человека серьезно ставят под сомнение готовность этой страны уважать права человека и вести переговоры о справедливом и прочном мире», – говорится в обосновании к законопроекту.
Конгрессмен Дина Тайтус, представляя законопроект, указала: «После продолжавшейся год незаконной блокады Лачинского коридора Азербайджан превратил продовольствие в оружие и обрек на голод 120 000 армян Арцаха.
Правительство Алиева отвергло международные призывы к выводу войск и деэскалации напряженности и напало на Арцах. Годами жившие на этих землях люди скоординировано подверглись изгнанию, став жертвами агрессора. Дети были лишены еды и воды, возможности учиться в школе, а христианские святыни осквернялись. Пора привлечь Алиева и его сторонников к ответственности, а не вознаграждать их военной помощью и инвестиционными соглашениями».
Гас Билиракис в свою очередь заявил: «Хотя подписание мирной декларации между Азербайджаном и Арменией в прошлом месяце может быть признаком прогресса, регион продолжает находиться в состоянии политического и гуманитарного кризиса, вызванного агрессией Азербайджана».
«Я горжусь тем, что вновь вношу законопроект, который обяжет президента решить, следует ли применять санкции Магнитского к высокопоставленным азербайджанским чиновникам, ответственным за этническую чистку армян Арцаха и подавление политической оппозиции внутри страны. Деньги американских налогоплательщиков не должны использоваться для поддержки жестокого режима, особенно, когда эти ресурсы можно было бы потратить на решение насущных внутренних проблем», – добавил он.
Законопроект обязывает президента США в течение 180 дней решить, соответствуют ли более 50 азербайджанских чиновников, включая высокопоставленных военных, руководителей служб безопасности, прокуроров и судей, критериям санкций в соответствии с глобальным «Законом Магнитского» или Разделом 7031(c) Закона о финансировании Государственного департамента, иностранных операций и смежных программ.
Поскольку мирные переговоры между Арменией и Азербайджаном не привели к восстановлению справедливости или освобождению армянских пленных, этот законопроект является важным шагом на пути к привлечению Алиева и его соратников к ответственности в соответствии с законодательством США.