Բյուջեից 639,3 մլն դրամ՝ հրատապ համարվող 13 ծրագրի համար
«Բյուջեի վերաբաշխման նախագծի ընդունման անհարաժեշտությունը պայմանավորված է մարզերում առաջնահերթ լուծում պահանջող, հրատապ համարվող 13 ծրագրի իրականացմամբ, որի  ընդհանուր բյուջեն 639,3 մլն դրամ է: Այդ մասին Կառավարության՝ սեպտեմբերի 18-ի նիստին ասաց ՏԿԵ նախարար Դավիթ Խուդաթյանը՝ ներկայացնելով մարզերում առանջնահերթ և անհետածգելի ծրագրերին գումար հատկացնելու մասին որոշման նախագիծը:
Գումարը կհատկացվի 7 մարզի՝ Արագածոտնի՝ 1 ծրագիր, Արմավիր՝ 2, Գեղարքունիք՝ 3, Լոռի՝1, Շիրակ՝1, Վայոց ձոր՝ 3, Տավուշ՝ 2:
Նիկոլ Փաշինյանն էլ,  ավանդույթի համաձայն, թվարկեց հրատապության կարգով ֆինանսավորվող ծրագրերը. տանիքների վերանորոգում, կոյուղագծերի փոխարինում, կեղտաջրերի կենտրոնական կոլեկտորի և ապակենտրոնացված կայանի կառուցում,Լոռու մարզում աղետից վնասված մեկ մեքենայի գումարի փոխհատուցում և այլն:
Հիշեցնենք, որ 2025 թ. ՀՀ պետական բյուջեով Արտաքին հետախուզության ծառայության համար կառավարության պահուստային ֆոնդից հատկացվել է 1,7 մլրդ  դրամ նոր շենք կառուցելու համար։

The Armenian government has approved a redistribution of the state budget to finance 13 urgent regional programs worth 639.3 million drams.
Presenting the draft decision at Thursday's cabinet meeting, Minister of Territorial Administration and Infrastructure David Khudatyan said the redistribution was necessary to address priority needs in provinces.
The funding will be directed to seven provinces, including Aragatsotn (1 program), Armavir (2 programs), Gegharkunik (3 programs), Lori (1 program), Shirak (1 program), Vayots Dzor (3 programs) and Tavush (2 programs).
Following tradition, Prime Minister Nikol Pashinyan outlined the projects, which included roof repairs, sewer line replacements, the construction of a central wastewater collector and a decentralized treatment plant, as well as compensation for a vehicle damaged in a disaster in Lori.