Փաշինյանը մինչև հիմա փորձում է լեգիտիմացնել Արցախի հայաթափման Ալիևի գործողությունները, լվանալ նրա արյունոտ ձեռքերը. Սաղաթելյան
10:30 19/09/2025
«Այս իշխանությունները 2021 թվականին ընտրվել են լրիվ այլ ծրագրով՝ ոչ Արցախն Ադրբեջանի մաս ճանաչելու մանդատ են ունեցել, ոչ էլ Հայաստանի տարածքները Ադրբեջանին հանձնելու»,-Եռաբլուրում ասաց ՀՅԴ ԳՄ ներկայացուցիչ, ԱԺ պատգամավոր Իշխան Սաղաթելյանը։
Նա հայտնեց, թե աշխարհում միայն նիկոլական իշխանությունը կարող է ասել, որ Արցախը հանձնեցին, բազմաթիվ զոհեր ունեցանք և տարածքներ հանձնեցինք, բայց Հայաստանը դարձավ ավելի ինքնիշխան կամ անկախ։
«2023 թվականի սեպտեմբերի 19-ի Արցախի հայաթափման պատասխանատուն Նիկոլ Փաշինյանն է, նա դարձել է գործիք Թուրքիայի և Ադրբեջանի ձեռքում»,-հայտարարեց Իշխան Սաղաթելյանը և հավելեց.
«Փաշինյանը իր վարած քաղաքականությամբ մինչև հիմա փորձում է լեգիտիմացնել Ալիևի քայլերն ու գործողությունները, լվանալ նրա արյունոտ ձեռքերը»։
Ընդդիմադիր պատգամավորը հայտարարեց, որ Նիկոլ Փաշինյանը պետք է բացահայտի, թե 2023 թվականի սեպտեմբերի 19-ի պատերազմից առաջ ինչ է խոսել Էրդողանի հետ և վստահություն հայտնեց, որ Փաշինյանը Էրդողանին երաշխիք է տվել, որ Արցախի դեմ ռազմական ագրեսիայի դեպքում Հայաստանը չի միջամտի

Ишхан Сагателян: Пашинян своей политикой до сих пор пытается легитимировать шаги и действия Алиева
«Партия Никола Пашиняна «Гражданский договор» переизбралась на выборах в Национальное Собрание 2021 года, представив избирателям совершено другую политическую программу: у нынешних властей Армении не было мандата ни на признание Арцаха в составе Азербайджана, ни на сдачу территорий Армении Азербайджану», – заявил сегодня в беседе с журналистами в воинском пантеоне «Ераблур» в Ереване представитель Верховного органа АРФ «Дашнакцутюн» Армении, депутат Национального Собрания от фракции «Армения» Ишхан Сагателян.
Он обратил внимание на то, что только николовская власть может заявлять, что со сдачей Арцаха, после стольких человеческих и территориальных потерь Армения якобы стала более независимой или суверенной.
«Ответственным за деарменизацию Арцаха после 19 сентября 2023 года является Никол Пашинян. Он стал инструментом в руках Турции и Азербайджана», – заявил Ишхан Сагателян и добавил:
«Пашинян проводимой им политикой до сих пор пытается легитимировать шаги и действия Алиева, пытаясь отмыть его кровавые руки».
По его словам, Пашиняну однажды придется рассказать, о чем договаривался с Алиевым до войны 19 сентября 2023 года, до нападения Азербайджана на Арцах, о чем он говорил с Эрдоганом, был ли он в курсе этого нападения и давал ли гарантии того, что Армения никаким образом не вмешается, будет молча сидеть и смотреть, как в Арцахе совершается геноцид. Уверен, что него была такая договоренность, он дал такую гарантию», – заявил Ишхан Сагателян.