Պաշտոնական նամակով խնդրել եմ, որ Ադրբեջանում ԵՄ դեսպանն այցելի Բաքվում պահվող մեր գերիներին. Հայկ Մամիջանյան
12:41 19/09/2025
ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար Հայկ Մամիջանյանը գրում է.
«Հաշվի առնելով Ադրբեջանում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի գրասենյակի փակումը՝ այսօր պաշտոնական նամակով դիմել եմ ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Կայա Կալասին և Հայաստանի Հանրապետությունում ԵՄ դեսպան Վասիլիս Մարագոսին՝ խնդրելով, որ Ադրբեջանում ԵՄ դեսպանն այցելի Բաքվում պահվող մեր գերիներին։
Նամակում ներկայացրել եմ մեր հայրենակիցներին Բաքվի բանտում սպառնացող վտանգները, բեմականացված դատավարությունները և մարդասիրական տեսանկյունից այդօրինակ այցելությունների կարևորությունը»։

Мамиджанян: В письме к Кае Каллас попросил, чтобы посол ЕС в Азербайджане посетил армянских пленных, удерживаемых в Баку
13:52 19/09/2025
Секретарь фракции «Честь имею» Национального Собрания Армении Айк Мамиджанян написал:
«Учитывая закрытие офиса Международного комитета Красного Креста (МККК) в Азербайджане, я  сегодня с официальным письмом обратился к верховному представителю ЕС по иностранным делам и политике безопасности Кае Каллас, а также послу ЕС в Армении Василису Марагосу – с просьбой, чтобы посол ЕС в Азербайджане посетил армянских пленных, удерживаемых в Баку.
В письме я изложил угрозы, с которыми сталкиваются наши соотечественники в бакинских застенках, подчеркнул инсценированный характер судебных процессов и важность таких визитов с гуманитарной точки зрения».