Փաշինյան. Կտրիճ Ներսիսյանը պարզապես չի հավատում Աստծուն, նրան վերաբերում է որպես ապրանքային նշանի
««Վեհարանը Վեհի» նախաեձռնությունը, որի միջնաժամկետ նպատակը Մայր Աթոռը Կտրիճ Ներսիսյանից ազատելն է, առաջին հերթին հոգևոր, ապաքաղաքական օրակարգ է։ Այդ թեման ունի նաև պետական անվտանգության հետ կապված հայեցակարգային նրբություններ, որը հոգևոր օրակարգի հետ և առնչվում է, և չի առնչվում»,-ասաց նա։
Փաշինյանի խոսքով, Հայ առաքելական եկեղեցու առաջնորդույան մի հատված Կտրիճ Ներսիսյանի գլխավորությամբ շարունակում է մնալ կայսերական տրամաբանության մեջ, թերևս այն պատճառով, որ թրծվել ու ձևավորվել են Խորհրդային միության շրջանում ու նրա սրտաես հայացքի ներքո։
«Մեր մի շարք բարձրաստիճան հոգևորականներ՝ անձնապես Կտրիճ Ներսիսյանը պարզապես չեն հավատում Աստծուն, նրան վերաբերում են որպես ապրանքային նշանի, որը կարող է լավ վաճառվել սփյուռքահայ տոնավաճառներում։ Բայց էլի եմ ասում, այս հատվածը խնդրի հոգևոր հատվածն է, իսկ քաղաքական օրակարգը հետևյալն է, Հայ առաքելական եկեղեցին պետք է վերադառնա իր պետականամետ ու պետականկենտրոն ծիրին, ինչը հնարավոր չէ առանց Վեհարանը Կտիճ Ներսիսյանից ազատելու, այդ օրակարգը մենք անպայման պետք է իրագործենք»,-ասաց Փաշինյանը։
Նրա հայտարարությունից հետո ՔՊ-ականները սկսեցին ծափահարել։
Փաշինյանը նշեց՝ Կտրիճ Ներսիսյանը պետք է հեռանա, ինչքան շուտ, այնքան լավ, իր կամքով, իսկ եթե ոչ՝ ուրեմն կհեռանա ժողովրդական ներգործությամբ։

Prime Minister Nikol Pashinyan renewed his criticism of Catholicos of All Armenians Karekin II and insisted on his removal as he addressed his Civil Contract Party’s 7th congress on Saturday.
Referring to Karekin II by his lay name, "Ktrich Nersisyan", Pashinyan claimed the push for his ouster is “a spiritual rather than a political agenda, though it also carries national security implications.”
According to Pashinyan, part of the Armenian Apostolic Church leadership under Karekin II remains trapped in an “imperial mindset” shaped during the Soviet era. He accused some senior clerics, including Karekin II, of lacking genuine faith and instead treating it as a tool for diaspora fundraising.
Pashinyan argued that the Armenian Apostolic Church must reclaim its state-oriented mission, something he insisted cannot be achieved without Karekin II’s departure.
“The sooner he leaves, the better, voluntarily if possible, but if not, through public pressure,” he declared, drawing applause from fellow party members.