Թրամփը հայտարարել է, որ հանդիպելու է Էրդողանին
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը երեկ հայտարարել է, որ սպիտակ տանը հյուրընկալելու է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին։ Հանդիպումը նախատեսված է սեպտեմբերի 25-ին։
«Մենք նախագահի հետ աշխատում ենք բազմաթիվ առևտրային և ռազմական համաձայնագրերի շուրջ, այդ թվում՝ Boeing ինքնաթիռների լայնածավալ գնման, F-16-ի խոշոր գործարքի և F-35-ի վերաբերյալ բանակցությունների շարունակության: Մենք ակնկալում ենք, որ աշխատանքները դրական ավարտ կունենան», - «Ռոյթերզ»-ի փոխանցմամբ, ասել է նա։
Աղբյուրը հիշեցնում է, որ Էրդողանը վերջին անգամ Սպիտակ տուն է այցելել 2019 թվականին՝ Թրամփի առաջին ժամկետի ընթացքում։ Երկու երկրների նախագահների հարաբերությունները խճճված են եղել։
Չնայած նրանք սերտ անձնական կապեր ունեին Թրամփի 2017-21 թվականների նախագահական ժամկետի ընթացքում, դա նաև երկկողմ հարաբերությունների լարվածության շրջան էր՝ Սիրիայում քուրդ զինյալների հետ Վաշինգտոնի կապերի և Մոսկվայի հետ Անկարայի կապերի շուրջ վեճերի պատճառով։
Թուրքիան 2019 թվականին զայրացրեց Թրամփի վարչակազմին՝ գնելով ռուսական S-400 հրթիռային պաշտպանական համակարգերը։ Ի պատասխան՝ Վաշինգտոնը չեղարկեց Թուրքիային F-35 կործանիչների նախատեսված վաճառքը և հեռացրեց այն ինքնաթիռների համատեղ արտադրության ծրագրից։ Հետագայում Թուրքիան համաձայնեց F-16 կործանիչներ գնելու գործարքի շուրջ։

Трамп пригласил Эрдогана в Белый дом, Эрдоган считает, что его встреча с Трампом поспособствует прекращению конфликтов
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган уверен, что его встреча с американским коллегой Дональдом Трампом на следующей неделе будет способствовать нормализации конфликтов, пишет Интерфакс.
"Я убежден, что наша встреча с президентом Трампом будет способствовать прекращению войн и конфликтов в нашем регионе в рамках нашего общего видения глобального мира и дальнейшему укреплению сотрудничества между нашими странами", - написал он сказал он в турецкой социальной сети NSosyal.
Турецкий лидер отметил, что на встрече в Белом доме "с моим уважаемым коллегой и другом, президентом США Дональдом Трампом, нашим союзником, США, с которым у нас всеобъемлющие стратегические отношения", затронет ряд вопросов, включая торговлю, инвестиции и оборонную промышленность.
Трамп в пятницу сообщил, что намерен провести в Вашингтоне переговоры с Эрдоганом 25 сентября.
"Мы работаем с ним над множеством торговых и военных сделок, в том числе по крупномасштабному приобретению самолетов Boeing, над крупным соглашением по истребителям F-16; продолжим переговоры по истребителям-бомбардировщикам F-35, которые, как мы полагаем, завершатся хорошо", - заявил президент США.