Թրամփը հայտարարել է, որ հանդիպելու է Էրդողանին
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը երեկ հայտարարել է, որ սպիտակ տանը հյուրընկալելու է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին։ Հանդիպումը նախատեսված է սեպտեմբերի 25-ին։
«Մենք նախագահի հետ աշխատում ենք բազմաթիվ առևտրային և ռազմական համաձայնագրերի շուրջ, այդ թվում՝ Boeing ինքնաթիռների լայնածավալ գնման, F-16-ի խոշոր գործարքի և F-35-ի վերաբերյալ բանակցությունների շարունակության: Մենք ակնկալում ենք, որ աշխատանքները դրական ավարտ կունենան», - «Ռոյթերզ»-ի փոխանցմամբ, ասել է նա։
Աղբյուրը հիշեցնում է, որ Էրդողանը վերջին անգամ Սպիտակ տուն է այցելել 2019 թվականին՝ Թրամփի առաջին ժամկետի ընթացքում։ Երկու երկրների նախագահների հարաբերությունները խճճված են եղել։
Չնայած նրանք սերտ անձնական կապեր ունեին Թրամփի 2017-21 թվականների նախագահական ժամկետի ընթացքում, դա նաև երկկողմ հարաբերությունների լարվածության շրջան էր՝ Սիրիայում քուրդ զինյալների հետ Վաշինգտոնի կապերի և Մոսկվայի հետ Անկարայի կապերի շուրջ վեճերի պատճառով։
Թուրքիան 2019 թվականին զայրացրեց Թրամփի վարչակազմին՝ գնելով ռուսական S-400 հրթիռային պաշտպանական համակարգերը։ Ի պատասխան՝ Վաշինգտոնը չեղարկեց Թուրքիային F-35 կործանիչների նախատեսված վաճառքը և հեռացրեց այն ինքնաթիռների համատեղ արտադրության ծրագրից։ Հետագայում Թուրքիան համաձայնեց F-16 կործանիչներ գնելու գործարքի շուրջ։

U.S. President Donald Trump said on Friday that he will host Turkey's President Tayyip Erdogan at the White House on Sept. 25 and that he expected to conclude trade and military agreements, Reuters reported.
"We are working on many Trade and Military Deals with the President, including the large scale purchase of Boeing aircraft, a major F-16 Deal, and a continuation of the F-35 talks, which we expect to conclude positively," he wrote on Truth Social.
Erdogan last visited the White House in 2019 during Trump's first term, and the pair have had a checkered past.
While they had close personal bonds during Trump's 2017-21 term as president, it was also a period of strained bilateral relations due to disputes over Washington's ties with Kurdish fighters in Syria and over Ankara's ties with Moscow.
Turkey angered the Trump administration in 2019 by purchasing Russian S-400 missile defenses. In response, Washington canceled a planned sale of F-35 fighter jets to Turkey and ousted it from a joint production program for the planes.
Turkey subsequently agreed on a deal to purchase F-16 jets.
"President Erdogan and I have always had a very good relationship. I look forward to seeing him on the 25th!" Trump wrote on Friday.