Ինչո՞վ է խանգարում երրորդ հանրապետությունը Փաշինյանին, որ հռչակում է չորրորդ հանրապետության սկիզբը
«Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության 7–րդ համաժողովում  Նիկոլ Փաշինյանը ներկայացրեց կուսակցության հռչակագրի նախագիծտ՝ հայտարարելով, որ «Քաղաքացիական պայմանագիրը» հռչակում է Հայաստանի չորրորդ հանրապետությունը՝ որպես առաջիկա ռազմավարական անելիք։
Փաշինյանը ընթերցեց ՔՊ հռչակագրի նախագիծը.
Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը
– ապավինելով Հայաստանի Հանրապետության ժողովրդին,
– առաջնորդվելով Հայաստանի Հանրապետության պետական շահերով,
– առաջնորդելով Հայաստանի Հանրապետության անկախության եւ ինքնիշխանության ամրապնդման ՀՀ քաղաքացիների մղումը,
– վերլուծելով Հայաստանի Երրորդ Հանրապետության պատմությունը,
– հավատալով եւ հավատարիմ լինելով Հայաստանի Հանրապետության հարատեւությանը ծառայելու իր պատմական առաքելությանը,
– ողջունելով Հայաստանի Հանրապետության եւ Ադրբեջանի Հանրապետության միջեւ հաստատված խաղաղությունը,
– ապահովելու համար Հայաստանի Հանրապետության, նրա քաղաքացիների ազատությունը, անվտանգությունը, բարեկեցությունը եւ երջանկությունը,
– ամրապնդելու համար ժողովրդի իշխանությունը,
– հենվելով Իրական Հայաստանի գաղափարախոսության վրա՝
ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՉՈՐՐՈՐԴ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ
ՀԱՍՏԱՏՈՒՄԸ
ՈՐՊԵՍ ԱՌԱՋԻԿԱ ՌԱԶՄԱՎԱՐԱԿԱՆ ԱՆԵԼԻՔ
Այս նպատակով «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը․
1․ 2026 թվականի խորհրդարանական հերթական ընտրություններում Հայաստանի Հանրապետության Կառավարման իր մանդատը եւս 5 տարով երկարաձգելու հայցով դիմելու է ժողովրդին, ակնկալելով ձեւավորել սահմանադրական մեծամասնություն:
2․ Ընտրություններում ժողովրդի վստահության քվեն ստանալուց հետո նախաձեռնելու է համաժողովրդական հանրաքվեի միջոցով Հայաստանի Հանրապետության նոր Սահմանադրության ընդունման գործընթաց։
3․ Հենվելու է 1991 թվականի Ալմա Աթայի Հռչակագրի հիման վրա Հայաստանի Հանրապետության 29 հազար 743 քառակուսի կիլոմետր միջազգայնորեն ճանաչված ինքնիշխան տարածքի եւ այդ տարածքը ներառող սահմանների թե ներսից, թե դրսից անձեռնմխելիության հայեցակարգի վրա։
4․ Ակտիվացնելու է Եվրոպական Միությանը Հայաստանի Հանրապետության անդամագրվելուն ուղղված ջանքերը, դա չհակադրելով տարածաշրջանացման, ինչպես նաեւ հավասարակշռված եւ հավասարակշռման արտաքին քաղաքականությանը։
5․ Շարունակելու է բոլոր հարեւանների հետ խաղաղություն և բարիդրացիություն հաստատելու ժողովրդի կողմից ձեւակերպված պատգամի իրագործումը, ջանքեր է գործադրելու խաղաղությունն ու բարիդրացիությունը շարունակաբար ինստիտուցիոնալ դարձնելու ուղղությամբ, հիմնված միմյանց տարածքային ամբողջականության, ինքնիշխանության, միջազգայնորեն ճանաչված սահմանների անխախտելիության սկզբունքների վրա։
6․ Քաջալերելու է ապօրինի գույքի բռնագանձման, պետական եւ համայնքային շահերի պաշտպանության եւ դատավարական այլ գործիքներով ապօրինի գույքի վերադարձի մեկնարկած և հաջողությամբ ընթացող գործընթացը, խորացնելու է հակակոռուպցիոն պայքարը եւ զարգացնելու է հակակոռուպցիոն մեխանիզմները;
7․ Շարունակելու է ժողովրդավարական բարեփոխումները, ուժեղացնելով ժողովրդի իշխանությունը, ակտիվացնելով թափանցիկ, ներառական, մասնակցայինեւ արդյունավետ կառավարման գործիքները, անկախ դատական համակարգի զարգացմանն ուղղված ջանքերը, ժողովրդավարական մյուս ինստիտուտների հետագա զարգացման եւ ուժեղացման գործընթացը։
8․ Խթանելու է կրթության եւ աշխատանքիմիջոցով բարեկեցություն կառուցելու քաղաքացիների գործելակերպը,աջակցելու է կրթության բովանդակային բարեփոխումների եւ ֆիզիկական ենթակառուցվածքների նորացման քաղաքականությանը, ընդգծելով Ակադեմիական քաղաքի համակարգաստեղծ նշանակությունը։
9․ Խրախուսելու է ներառական, արտադրողական, ստեղծարար, ազատ եւ մրցակցային տնտեսական գործունեությունը, շարունակելու է քաջալերել ապաշրջափակման մեկնարկած գործընթացը և  համակողմանի աջակցություն ցուցաբերել «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծին՝ տնտեսական զարգացումը դիտարկելով որպես պետական շահ։
«Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության 7–րդ հերթական Համաժողովի պատվիրակները, ընդունելով սույն Հռչակագիրը, ծնկի են գալիս հայ ժողովրդի բոլոր ժամանակների բոլոր նահատակների առաջ՝ խաղաղությամբ, ինքնիշխանությամբ, տարածքային ամբողջականությամբ Հայաստանի Չորրորդ Հանրապետության հաստատումը համարելով նրանց հիշատակը ոգեկոչելու ամենապատկառազդու միջոցը և  նրանց զոհողություններին մատուցվածամենաարժեքավոր տուրքը։
Փառք նահատակներին և
կեցցե՛ Հայաստանի Հանրապետությունը»։
Համաժողովից հետո կայացած ասուլիսում լրագրողը հարցրեց Նիկոլ Փաշինին՝  ինչո՞վ է երրորդ հանրապետությունը ձեզ խանգարում, նա ասաց. «Երրորդ հանրապետությունը մեր հանրապետությունն է , մեր ժառանգությունն է, ինքնության մի մասն է, բայց մենք նոր փուլ ենք թևակոխում։
Եթե նշելու լինենք մի քանի տարբերություն, այդ տարբերություններից թերևս առաջնայինը կուզեի նշել խաղաղությունը։
Երրորդ հանրապետությունը մեր հարազատն է, ինքնությունն է, պետությունն է,  մենք սիրում ենք, բայց նաև՝ նոր գինի նոր տիկերի մեջ»։

Чем мешает Третья Республика Армения Пашиняну, что он провозгласил целью Четвертую Республику Армения?
15:08 20/09/2025
Никол Пашинян на 7-м съезде своей партии «Гражданский договор» 20 сентября представил проект декларации, заявив, что ГД провозглашает установление Четвертой Республики Армения как предстоящую стратегическую задачу.
Пашинян зачитал проект декларации:
«Партия „Гражданский договор”,
– опираясь на народ Республики Армения,
– руководствуясь государственными интересами Республики Армения,
– предводительствуя стремление граждан Республики Армения к укреплению независимости и суверенитета Республики Армения,
– анализируя историю Третьей Республики Армения,
– веря и оставаясь приверженной своей исторической миссии – служить долговечности Республики Армения,
– приветствуя мир, установленный между Республикой Армения и Азербайджанской Республикой,
– с целью обеспечения свободы, безопасности, благополучия и счастья Республики Армения и ее граждан,
– с целью укрепления власти народа,
– опираясь на идеологию Реальной Армении,
ПРОВОЗГЛАШАЕТ
СОЗДАНИЕ
ЧЕТВЕРТОЙ РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ
КАК ПРЕДСТОЯЩУЮ СТРАТЕГИЧЕСКУЮ ЗАДАЧУ.
С этой целью партия „Гражданский договор”:
1. На очередных парламентских выборах 2026 года обратится к народу с просьбой продлить свой мандат на управление Республикой Армения еще на 5 лет, рассчитывая сформировать конституционное большинство.
2. После получения вотума доверия народа на выборах инициирует процесс принятия новой Конституции Республики Армения посредством всенародного референдума.
3. Будет опираться на концепцию неприкосновенности международно признанной суверенной территории Республики Армения площадью 29 743 квадратных километра и охватывающих эту территорию границ – как внутренних, так и внешних, на основе Алма-Атинской декларации 1991 года.
4. Активизирует усилия, направленные на вступление Республики Армения в Европейский Союз, не противопоставляя их регионализации, а также уравновешенной и уравновешивающей внешней политике.
5. Продолжит воплощать в жизнь завет народа по установлению мира и добрососедства со всеми соседями, будет прилагать усилия к последовательной институционализации мира и добрососедства на основе принципов взаимной территориальной целостности, суверенитета и нерушимости международно признанных границ.
6. Будет поощрять стартовавший и успешно реализуемый процесс конфискации незаконно приобретенного имущества, защиты государственных и общинных интересов, возврата незаконного имущества с помощью других процессуальных инструментов, будет углублять борьбу с коррупцией и развивать антикоррупционные механизмы.
7. Продолжит демократические реформы, укрепляя власть народа, активизируя прозрачные, инклюзивные, эффективные инструменты управления, усилия по развитию независимой судебной системы, процесс дальнейшего развития и укрепления других демократических институтов.
8. Будет стимулировать деятельность граждан, направленную на повышение благосостояния посредством образования и труда, поддерживать политику содержательных реформ образования и обновления физической инфраструктуры, подчеркивая системообразующее значение Академического городка.
9. Будет поощрять инклюзивную, производственную, созидательную, свободную и конкурентоспособную экономическую деятельность, продолжит поощрять стартовавший процесс разблокирования и оказывать всестороннюю поддержку проекту «Перекресток мира», рассматривая экономическое развитие как государственный интерес.
Делегаты VII очередного съезда партии „Гражданский договор”, принимая настоящую Декларацию, преклоняют колени перед всеми мучениками армянского народа всех времен, считая установление Четвертой Республики Армения – с миром, суверенитетом и территориальной целостностью – самым достойным способом увековечения их памяти и самой ценной данью их самоотверженности.
Слава мученикам и
Да здравствует Республика Армения!»
На брифинге после съезда журналист спросил Николa Пашиняна: «Чем вам мешает Третья Республика?»
Он ответил: «Третья Республика – это наша Республика, наше наследие, часть нашей идентичности, но мы вступаем в новый этап.
Если выделять несколько различий, то, пожалуй, главным я бы назвал мир.
Третья Республика – это наше родное, наша идентичность, государство, мы ее любим, но, как говорится, новое вино – в мехи новые».