Սցենարը փոխելու համար մենք պետք է ընդունենք, որ մեր սխալների շնորհիվ է, որ այսօր Նիկոլն ունենում է այս ելույթը. Վահե Հովհաննիսյան
10:53 21/09/2025
Այլընտրանքային նախագծեր խմբի համահիմնադիր Վահե Հովհաննիսյանը գրում է. «ժողովրդին պետք է ընտրություն առաջարկել, հետո նրան խնդրել` գնալ քվեարկության
Ես մարդկայնորեն հասկանում եմ իմ գործընկերներին, ովքեր շտապում են պատասխանել Նիկոլին։ Մարդկայնորեն, իրոք, անհնար է հանգիստ նստել։ Մյուս կողմից, ցավալիորեն ծանոթ սցենար է, որը չի հանգեցնում տեսանելի արդյունքի։ Հետևաբար ինչ-որ կարևոր բաներ պետք է փոխել։
Որպես սկիզբ` մի հիշեցում
Չորրորդ հանրապետության մասին առաջինը հանդես է եկել նախագահ Արմեն Սարգսյանը՝ դեռևս 2021-ին։ Նա հետո շատ արագ թռավ երկրից, որովհետև այն իրենը չէր։
Ինչ ելույթ էր հնչեցվում
Երկիրը վարի տված իշխանության ղեկավարի ելույթ, որին պատերազմից ու պարտությունից հետո վերընտրել են, ու որը վստահ է, որ եթե կարելի էր դա անել 2021-ին, ապա նույնը հնարավոր է 2026-ին։ Ստերի ու արտիստիզմի վարագույրի հետևում երկու բան կա. վերընտրվելու գերնպատակ և մինչև 2026-ը բոլոր ողբերգությունները ու կորուստները մոռացության տալու փորձ։
Ինչու է հնարավոր նման ելույթը
Սցենարը փոխելու համար մենք պետք է ընդունենք, որ մեր սխալների շնորհիվ է, որ այսօր Նիկոլն ունենում է այս ելույթը։ Որ ինքը կարող է ասել ամեն ինչ, կեղծել ամեն ինչ։ Մեր՝ պայքարողների, դիտորդների, անտարբերների, համագործակցողների։
Մեր սխալ աշխատանքի հետևանքն է, որ նա նոյեմբերի 9-ին պատերազմը դադարեցնելը նա կարող է ներկայացնել որպես հազարավոր մարդկանց կյանքերի փրկություն։ Նրա ընդդիմախոսներն են տվել այդ իրավունքը։
Իսկ գիտե՞ք ինչու է դա մեր սխալը.
- Որովհետև մենք 5 տարի է` չկարողացանք մեր ժողովրդին տեղ հասցնել, որ եղել է պատերազմը վաղ կանգնեցնելու առաջարկ, և Նիկոլի իշխանությունն այն մերժել է։ Պատերազմը դադարեցվեր՝ իրոք կփրկվեին հազարավոր կյանքեր։ Մեր ժողովուրդը ներեց պատերազմը շուտ չդադարեցնելը։ Այդ ներողամտությունը մեզ վրա չափազանց թանկ նստեց։
- Մենք չկարողացանք մեր ժողովրդին բացատրել, որ ամենաճակատագրական օրը սեպտեմբերի 27-էր, ոչ թե` նոյեմբերի 9-ը։ Մենք չկարողացանք հասկացնել, որ այս պատերազմը չպիտի լիներ, իսկ այն եղավ` Հայաստանի գործող իշխանությունների` մեղմ ասած կոպիտ սխալների և իրավիճակը չհասկանալու պատճառով։
Մենք ենք մեղավոր, որ Նիկոլը ֆիքսել է իր էլեկտորատը՝ տոլմա փակող հայ կինը, և նրան կեղծիք է մատուցում։ Մենք իրավունք չունենք մեղադրելու Նիկոլին, թե ինչու է նա գրագետ աշխատում նախընտրական փուլում։ Փոխարենը մենք մեզ հարցեր պետք է տանք։
Իսկ մեր ընդդիմադիր լիդերությունը ե՞րբ, ո՞ր դիրքերից խոսեց տոլմա փակող հայ կնոջ հետ. սեփական թանկ տների՞ց, թանկ մեքենաների՞ց, թանկ սրահների՞ց ... Ո՞վ խոսեց այդ և մյուս սովորական հայկական խավերի ու սովորական հայկական ընտանիքների հետ։
Մեր սխալ աշխատանքի հետևանքն է, որ «տոլմա փակող մայրերը» չասացին՝ ինչո՞ւ շուտ չկանգնեցրիր պատերազմը։
Մենք ենք մեղավոր, որ երրորդ հանրապետությունը սպանող իշխանությունը հայտարարում է չորրորդ հանրապետության ծննդի մասին։ Սա նոնսենս է։
Մենք տապալել ենք առողջ ընդդիմադիր համակարգեր ստեղծելու գործը, որովհետև Հայաստանում միտքը, ռեսուրսը և ամբիցիաները չհանդիպեցին։ Դա է պատճառը, որ ամեն ինչ պարտված իշխանության դիմաց չձևավորվեց քաղաքական ընդդիմադիր այլընտրանք առաջարկող համակարգ, որը կվերցներ իշխանությունը և երկիրը կտաներ հետպատերազմյան վերականգնման ճանապարհով։
Հայաստանում ստեղծվում է շատ կեղտոտ վիճակ. երկիրը վարի տված իշխանությունը գնում է ընտրությունների` երկիրը հանձնելու անթաքույց ծրագրով։ Եվ դիմացը գոնե այս պահին չկա մյուս՝ երկիրը վերականգնելու իրական ծրագիրը և այն կրող ուժերը։
Այս ամենով հանդերձ` Նիկոլի իշխանությունը շատ թույլ է, քանի որ բոլորը, անգամ` իր ընտրազանգվածը, հասկացել են, որ նա ստում է։ Նրա խոսքի և գործողությունների հանդեպ դրական սպասումները մինիմալի են հասել։ Նրա ուժը քարոզչական տեխնոլոգիաներն են և պետական մեքենան։
Ճիշտ և գրագետ աշխատանքի դեպքում կարելի է շատ արագ փոխել ամբողջ ընթացքը։ Հայ ժողովրդին պետք է ընտրություն առաջարկել, հետո նրան խնդրել` գնալ քվեարկության։

Ваге Оганнисян: Чтобы изменить ситуацию, мы должны признать, что именно благодаря нашим ошибкам Никол произносит сегодня эту речь
«Армянскому народу необходимо предложить выбор, а затем попросить проголосовать
Я по-человечески понимаю своих коллег, которые спешат ответить Николу.
Чисто по-человечески, действительно невозможно просто сидеть сложа руки. С другой стороны, это до боли знакомый сценарий, который не приводит к видимым результатам. Следовательно, необходимо изменить некоторые важные вещи.
Для начала одно напоминание
О Четвёртой республике в 2021 году заговорил президент Армен Саркисян, который затем быстро сбежал из страны, потому что эта страна ему не принадлежала.
Что за речь произнёс Никол?
Это была речь лидера власти разрушенной страны, лидера которого переизбрали после войны и поражения, и который уверен, что если это удалось в 2021 году, то оно будет возможно и в 2026-м. За завесой лжи и артистизма скрываются две вещи: переизбрание как суперцель, и попытка предать забвению все трагедии и потери к 2026 году.
Почему такая речь стала возможной?
Чтобы изменить ситуацию, мы должны признать, что именно благодаря нашим ошибкам Никол произносит сегодня эту речь. Он может говорить что угодно, фальсифицировать что угодно. Из-за нас - борющихся, наблюдателей, равнодушных, сотрудничающих.
Следствием нашей неправильной работы стало то, что он может представить прекращение войны 9 ноября как спасение тысяч жизней. Его оппоненты дали ему такое право.
В чём наша ошибка?
– В том что за 5 лет мы так и не смогли донести до нашего народа о существовании предложении о прекращении войны намного раньше, при посредничестве Президента РФ, которое правительство Никола отвергло. Если бы война была остановлена, тысячи жизней действительно были бы спасены. Наш народ простил его за то, что война не была остановлена раньше. И это прощение слишком дорого нам обошлось.
– Мы не смогли объяснить нашему народу, что самым судьбоносным днём было 27 сентября, а не 9 ноября. Мы не смогли донести до людей, что этой войны не должно было быть, и что она произошла из-за, мягко говоря, грубых ошибок и непонимания ситуации нынешними властями Армении.
- Мы виноваты в том, что Никол зафиксировал свой электорат - женщину, делающую долму, и потчует её ложью. Мы не имеем права винить Никола за то, что он грамотно работает в предвыборный период. Вместо этого мы должны задать вопросы себе.
А когда и с каких позиций наши оппозиционные лидеры обращались к армянке, "готовящей долму"? Из своих дорогих домов, дорогих машин, дорогих залов...? Кто обращался к этим и другим простым армянским классам, к простым армянским семьям?
Из-за нашей неправильной работы «матери, делающие долму», не спросили: «Почему вы не остановили войну раньше?».
Мы виноваты в том, что власть, погубившая Третью республику, объявляет о рождении Четвёртой. Это нонсенс!
Мы провалили создание здоровой оппозиционной системы, потому что в Армении не сошлись воедино разум, ресурсы и амбиции. Это стало причиной того, что в противовес все проигравшему правительству не сформировалась альтернативная политическая оппозиция, которая взяла бы власть и повела бы страну по пути послевоенного восстановления.
В Армении создаётся крайне грязная ситуация: власть, приведшая страну к разрухе, идёт на выборы с не скрываемым планом сдать страну. И - по крайней мере пока, нет другого, реального плана восстановления страны и поддерживающих её сил.
Вместе с тем, власть Никола очень слаба, потому что все, даже его электорат, поняли, что он лжёт. Позитивные ожидания от его слов и действий сведены к минимуму. Его сила — пропагандистские технологии и государственная машина.
При правильной и грамотной работе весь процесс можно очень быстро изменить.
Армянскому народу необходимо предложить выбор, а затем попросить пойти и проголосовать.
Давайте начнем разговор о реальных шагах, которые трансформируют оппозтционное поле в поле перемен».