ԵԱԶԲ խորհրդի փոխնախագահ Տիգրան Սարգսյանն անդրադարձավ Հայաստանից ստացված դիմումներին
«Էլեկտրոնային աշխատանքի բորսան աշխատանք փնտրելու և թափուր աշխատատեղերը լրացնելու առցանց հարթակ է։ Այն մշակվել է Եվրասիական տնտեսական միության երկրներում պետական ​​առցանց զբաղվածության հարթակների ներդրման լավագույն փորձի հիման վրա և մասամբ ներդրվել է մեր բանկի ֆինանսական աջակցությամբ»,-ասաց Եվրասիական զարգացման բանկի կառավարման խորհրդի փոխնախագահ և ԵԱԶԲ թվային նախաձեռնությունների հիմնադրամի համակարգող Տիգրան Սարգսյանն՝ Մոսկվա-Մինսկ- Աստանա-Բիշքեկ-Երևան տեսակոնֆերանսի ժամանակ։
Տեսակոնֆերանսի թեման  է «ԵԱՏՄ երկրների թվային նախագծերը՝ զբաղվածություն, կրթություն, երկրաբանություն և բժշկություն»։
«Այս հարթակի շնորհիվ պայմաններ են ստեղծվել ԵԱՏՄ-ում միասնական աշխատաշուկայի միաժամանակյա ձևավորման համար։ Հարթակը նաև թույլ է տալիս կուտակել և վերլուծել զբաղվածության տվյալները՝ այս ոլորտում պետական ​​քաղաքականությունը բարելավելու համար»,-նշեց Սարգսյանը և հավելեց.
«Մինչ օրս ՀՀ մոտ 1 միլիոն քաղաքացի ծանոթացել է աշխատանքի որոնման և թափուր աշխատատեղերի լրացման նոր գործիքներին։ 2025 թվականի փետրվարի դրությամբ հարթակից օգտվել է ավելի քան 4000 աշխատանք փնտրող և ավելի քան 1000 գործատու, և լրացվել է ավելի քան 500 թափուր աշխատատեղ»։
«Այս հավելվածի պահանջարկը փաստում է, որ մենք ներկայումս բանակցություններ ենք վարում ՀՀ գործակալության հետ՝ այս հարթակը արդիականացնելու և նոր ծառայություններ ներդնելու շարունակական ֆինանսավորման համար, որոնք, ՀՀ պետական ​​մարմինների կարծիքով, այսօր պահանջարկ ունեն», - ասաց Տ. Սարգսյանը։
Նրա խոսքով՝ անցյալ շաբաթ հանդիպում է տեղի ունեցել ՀՀ տեղեկատվական համակարգերի գործակալության տնօրեն Ներսես Երիցյանի հետ։
«Մենք քննարկել ենք ոչ միայն այս նախագիծը և ֆինանսավորման հայտը, այլև այլ նախագծեր, որոնք այսօր պահանջարկ ունեն... Այժմ մենք մշակում ենք վիճակագրության և առողջապահության ոլորտների երկու հայտ,որոնց համաձայն նախատեսվում է թվայնացնել ՀՀ բնակչության մարդահամարի արդյունքները և ՀՀ Ազգային վիճակագրական ծառայության համար ներդնել թվային վերլուծության գործիքներ։ Երկրորդ նախագիծը նպատակ ունի Հայաստանի էլեկտրոնային առողջապահության համակարգի համար ստեղծել և ներդնել մայրության և վերարտադրողական առողջության թվային արձանագրություն»,- բացատրեց Սարգսյանը՝ հավելելով.
«Մենք Հայաստանից նաև ստացել ենք «Կորիզ» կրթական հարթակի հայտը։ Սա դպրոցականների համար նախատեսված բջջային հավելված է, որն ուսուցման համար առաջարկում է վիկտորինաներ և մրցույթներ։ Մենք տեսանք, որ այս հարթակը շատ տարածված է Հայաստանում և կցանկանայինք ընդլայնել այս լուծումը»։

Статистика, здравоохранение и образование: куратор Фонда цифровых инициатив ЕАБР Тигран Саркисян рассказал о полученных из Армении заявках
15:21 22/09/2025
«Электронная биржа труда – это онлайн-платформа для поиска работы и заполнения вакансий. Она спроектирована на основе лучших практик по внедрению государственных онлайн-платформ в сфере занятости населения в странах Евразийского экономического союза, осуществлена в том числе и при финансовой поддержке нашего банка», – заявил в ходе видеомоста Москва - Минск – Астана – Бишкек – Ереван на тему «Цифровые проекты стран ЕАЭС: работа, образование, геотехнологии, медицина» заместитель председателя правления Евразийского банка развития, куратор Фонда цифровых инициатив ЕАБР Тигран Саркисян.
«Благодаря этой платформе созданы условия для одновременного формирования единого рынка труда в ЕАЭС. И платформа позволяет аккумулировать и анализировать данные о занятости населения в целях улучшения государственной политики в этой сфере», – отметил Саркисян.
«О новых инструментах поиска работы и заполнения вакансий на сегодняшний день узнали порядка 1 млн граждан Республики Армения. По состоянию на февраль 2025 года, платформой воспользовались более 4000 соискателей, более 1000 работодателей, заполнено более 500 вакансий», – указал он.
«О востребованности данного приложения говорит тот факт, что мы сейчас ведем переговоры с армянским агентством относительно продолжения финансирования с целью модернизации этой платформы с тем, чтобы появились бы новые услуги, которые, на взгляд госструктур Армении, сегодня востребованы», – сообщил Т.Саркисян, добавив, что на прошлой неделе состоялось совещание с директором фонда «Агентство информационных систем Армении» Нерсесом Ерицяном.
«Обсуждали не только этот проект и заявку на финансирование, но и одновременно другие проекты, которые сегодня востребованы… Сегодня у нас в обработке 2 заявки – в сфере статистики и здравоохранения. В соответствии с этой заявкой предполагается цифровизация результатов переписи населения Армении, а также внедрение инструментов цифрового анализа Национальной статистической службы РА. Второй проект направлен на создание и внедрение цифрового протокола по материнству и репродукции для системы электронного здравоохранения Армении», – рассказал Саркисян.
«Также мы получили заявку по образовательной платформе из Армении «Кориз». Это мобильное приложение для школьников, в котором обучение происходит в формате викторины, конкурсов. Мы увидели, что эта платформа пользуется большой популярностью  в Армении. И мы бы хотели масштабировать это решение», – отметил Саркисян.